Kobieta moczy włosy
Pixabay/nikolapeskova/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Jak często należy myć włosy?

Kobieta moczy włosy
Pixabay/nikolapeskova/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Codzienne mycie włosów, przy użyciu właściwie dobranych kosmetyków, nie jest szkodliwe. Nie zawsze jednak jest taka potrzeba – wszystko zależy od stylu życia, rodzaju włosów i skóry głowy.

Kiedy należy codziennie myć włosy?

1. Nie możesz obejść się bez środków do stylizacji włosów

Jeśli używasz jakichkolwiek kosmetyków do włosów, należy umyć głowę zanim pójdziesz do łóżka. Żele, woski, lakiery i inne kosmetyki nie powinny pozostawać na twoich włosach, gdy śpisz. Podrażniają skórę głowy podczas snu, blokują pory skóry i osadzają się na poduszce. Wiele kosmetyków zawiera lekko toksyczne składniki, które są wchłaniane przez skórę, a następnie przenikają do układu krwionośnego. Jeśli używasz codziennie środków do stylizacji włosów, umyj włosy lub przynajmniej ich nasadę ze skórą głowy.

2. Regularnie ćwiczysz

Nie zostawiaj skóry głowy pokrytej potem, ponieważ pot zawiera kwas mlekowy, który może powodować wypadanie włosów. W skład potu wchodzi także dihydrotestosteron (DHT), hormon płciowy, który wywołuje zwapnienie skóry głowy. To z kolei blokuje dopływ krwi do mieszków włosowych, przez co do włosów nie są dostarczane substancje odżywcze. W konsekwencji niedostatecznie odżywione włosy staną się coraz słabsze, aż w końcu mogą zacząć wypadać.

3. Twoje włosy szybko się przetłuszczają

Należy praktykować codzienne mycie, jeśli skóra twojej głowy i włosy szybko się przetłuszczają, nawet po jednym dniu. Dzięki temu zapobiegniesz zatkaniu porów. Sebum także zawiera dihydrotestosteron, który może powodować wypadanie włosów. Codzienne mycie włosów jest też wskazane ze względu na masaż głowy, jaki wykonuje się w trakcie. Pobudza on mikrokrążenie skóry głowy.

Kiedy nie muszę myć włosów codziennie?

Czy jeśli nie ćwiczysz regularnie (co wywołuje pocenie się) ani nie używasz środków do stylizacji włosów, to nadal musisz codziennie myć włosy? Prawdopodobnie nie. Podobnie jeśli nie masz problemów z nadprodukcją sebum, nie pozbywaj się go za wszelką cenę. Jest naturalnym olejem wytwarzanym przez skórę, nadaje włosom blask i chroni przed uszkodzeniami. Zbyt częste mycie włosów może je wysuszyć i doprowadzić do niedoboru sebum. Szczególnie, jeśli używasz mocnych szamponów.

Przeładuj

Daria Widawska przeszła na dietę Adele! Ile już schudła?!

zobacz 01:29