Kobieta spryskuje ciało perfumami.
©maryviolet/fotolia

Jak sprawić, żeby zapach perfum dłużej utrzymywał się na skórze?

Kobieta spryskuje ciało perfumami.
©maryviolet/fotolia

Trwałość perfum zależy nie tylko od intensywności kompozycji zapachowej i jej poszczególnych nut, ale też od sposobu nakładania ich na skórę. Najlepiej aplikować je tam, gdzie tętno jest dobrze wyczuwalne. Zapach perfum utrwala ponadto regularne natłuszczanie i nawilżanie ciała.

 

Jeżeli zależy nam na długotrwałym zapachu, wybierajmy perfumy, które mają silną nutę bazową (np. piżmo, paczula), ponieważ to ona jest najdłużej wyczuwalna. Nie przesadzajmy jednak z intensywnością, ponieważ nie wszyscy z otoczenia mogą lubić dany zapach.

W jaki sposób należy używać perfum?

Trwałość zapachu perfum zależy w dużej mierze od sposobu, w jaki zostaną nałożone na skórę. Skóra powinna być czysta i sucha. Przed użyciem danego zapachu nie powinno się używać innych, intensywnie pachnących kosmetyków do ciała, np. balsamów. W przeciwnym razie zapachy mogłyby się zmieszać i stać nieprzyjemne.

 

Perfumy należy nakładać w takich miejsca ciała, które emitują najwięcej ciepła, czyli tam, gdzie najłatwiej wyczuwalny jest puls. Najlepiej zatem aplikować je w takich miejscach, jak: szyja i dekolt, wewnętrzna strona nadgarstków, zgięcia łokci oraz kolan.

 

Perfum nie można nadużywać. Nawet jeśli po jednokrotnym spryskaniu się nimi czujemy, że zapach jest mało intensywny, w ciepłym pomieszczeniu albo wtedy, kiedy rozgrzejemy się (np. po szybkim wchodzeniu po schodach), zapach stanie się dużo silniejszy.

Natłuszczanie skóry

Na dobrze nawilżonej skórze zapach utrzymuje się dłużej. Warto zatem pić dużo wody, przynajmniej 1,5 l dziennie. W ten sposób zapewnimy jej nawilżenie „od wewnątrz”. Po każdej kąpieli dobrze jest także używać mleczka, balsamu nawilżającego lub olejku do pielęgnacji ciała. Dzięki temu można zapobiec nadmiernej utracie wody przez skórę. Jeżeli obawiamy się, że intensywny zapach tych kosmetyków zakłóci zapach perfum, wybierajmy balsamy i olejki bezwonne, np. te przeznaczone dla alergików. Można je także z powodzeniem zastąpić masłem kokosowym, które ma delikatny, niemal niewyczuwalny zapach, a skutecznie natłuszcza i nawilża skórę.

Aplikacja perfum na włosy

Zapach perfum często dłużej niż na skórze utrzymuje się na włosach. Można zatem nałożyć je na skórę karku tak, aby częściowo znalazły się także na włosach. Należy jednak uważać, aby nie spryskać nimi ubrania, ponieważ mogą zostawić na nim nieestetyczne zacieki. Detergenty używane do prania mogą ponadto zniekształcać zapach perfum.

Używanie różnych rodzajów kosmetyków z tej samej linii

Producenci często w ramach jednej linii sprzedają różne rodzaje kosmetyków. Oprócz podobnych właściwości kosmetycznych oraz elementów graficznych na opakowaniu łączy je często zapach. Używanie wody toaletowej, mleczka do ciała i kremu do rąk, które pachną tak samo, sprawi, że zapach ten będzie wyraźniejszy i trwalszy.


 

Więcej na temat perfumy pielęgnacja ciała
Przeładuj

Doda zdradziła nam, gdzie odbędzie się druga edycja koncertu "Artyści przeciw nienawiści"

zobacz 00:49