Kobieta prezentuje swoje nogi tuż po depilacji.
©kei907/stock.adobe.com

Jak pozbyć się wrastających włosów i jak zapobiegać temu zjawisku?

Kobieta prezentuje swoje nogi tuż po depilacji.
©kei907/stock.adobe.com

Wrastające włoski mogą być oznaką tego, że skóra w miejscu depilacji nie jest wystarczająco dobrze złuszczona i nawilżona. O depilowane obszary ciała trzeba zadbać przed usunięciem niechcianego owłosienia i po zabiegu. W razie wrośnięcia włosków trzeba też wyleczyć powstałe stany zapalne.

 

Wrastające włoski najczęściej są problemem osób z włoskami cienkimi lub kręconymi. Jednak zjawisko to może wystąpić u każdego, kto usuwa nadmierne owłosienie niezależnie od tego, jakie ma włosy. Wrastający włos nie może się przebić przez naskórek i rośnie pod nim. W ten sposób może powstawać stan zapalny.

 

Peeling przed i po depilacji

 

Najważniejszym krokiem w walce z wrastającymi włoskami jest wykonanie peelingu przed depilacją i następnego dnia po niej. W ten sposób usuwa się martwy naskórek. Przed depilacją odsłania to część włosków, co pozwala zgolić je bliżej skóry. Dzięki temu odrosną nieco wolniej niż bez peelingu. Drugim etapem jest złuszczenie naskórka dzień po depilacji. Dzięki temu odrastające włoski łatwiej będą mogły przebić się przez cienki naskórek. Peeling warto regularnie wykonywać do 2 dni aż do następnej depilacji. Najbardziej efektywne są do tego peelingi drobnoziarniste i o gęstej konsystencji. Warto sięgać po takie kosmetyki, które są jednocześnie nawilżające. Peeling ułatwia też pozbycie się wrastających włosków, ponieważ złuszczenie naskórka wydobywa je na zewnątrz.

 

Regularne nawilżanie skóry zapobiega wrastaniu włosków

 

Nawilżanie to ważna część profilaktyki wrastania włosków po depilacji. Regularnie nawilżana i natłuszczana skóra jest miękka. Sprawia to, że włoski łatwiej mogą przebić się przez naskórek na zewnątrz. Balsamu nawilżającego najlepiej używać codziennie przed depilacją i po niej. Warto wybierać kosmetyki z d-pantenolem, alantoiną i aloesem – mają one działanie łagodzące. Najskuteczniej nawilżają składniki takie jak mocznik, kwas hialuronowy i gliceryna, warto też wybierać produkty zawierające lipidy i ekstrakty roślinne, np. z arniki, kasztanowca, nagietka czy nasion lnu.

 

Osoby ze skłonnością do zapychania porów i powstawania zaskórników powinny po depilacji unikać stosowania parafiny i zawierających ją kosmetyków. Substancja ta może powodować powstawanie stanów zapalnych na podrażnionej skórze. Powstałe stany zapalne należy leczyć, stosując preparaty odkażająco-łagodzące.

 

Trwałe usunięcie owłosienia

 

Problemu wrastających włosów można pozbyć się także dzięki trwałej depilacji. Polega ona na uszkodzeniu mieszków włosowych na wybranym obszarze przy pomocy lasera. Dzięki temu z mieszka nie wyrastają nowe włoski. Zwykle wystarczy kilka zabiegów, by na zawsze pozbyć się niechcianego owłosienia.

Przeładuj

Daria Widawska przeszła na dietę Adele! Ile już schudła?!

zobacz 01:29