kobieta myje twarz
©CandyBox Images/Fotolia

Sposoby na wągry: maseczki, peelingi i toniki

kobieta myje twarz
©CandyBox Images/Fotolia

Zaskórniki zamknięte oraz zaskórniki otwarte to zatkane przez sebum i zanieczyszczenia ujścia gruczołów łojowych. Zaskórniki na nosie na szczęście można usunąć różnymi metodami.

Co to są zaskórniki?

Produkowana przez skórę warstwa okluzyjna (ochronna) naskórka składa się przede wszystkim z tłuszczu (sebum). W momencie, gdy sebum wytwarzane jest w nadmiarze i dołożymy do tego pot oraz zanieczyszczenie środowiska, które codziennie zostawia nam na twarzy warstwę kurzu – mamy gotowy przepis na nieestetyczne wągry. Wyróżniamy zaskórniki zamknięte oraz zaskórniki otwarte. Zaskórniki otwarte charakteryzuje czarna kropka znajdująca się u ujścia zatkanego gruczołu łojowego. Zaskórniki zamknięte znajdują się pod skórą tworząc białawe grudki. Oczywiście nie każdy ma skłonności do powstawania zaskórników, szczególną tendencję do tego typu przypadłości mają osoby ze skórą mieszaną oraz tłustą. Również niewłaściwa pielęgnacja skóry oraz nieodpowiednio dobrane do jej typu kosmetyki sprzyjają zatykaniu porów.

Sposób na zaskórniki zamknięte oraz na zaskórniki otwarte

Wiele osób wyciska zaskórniki. Nie jest to dobra metoda ponieważ powoduje rozprzestrzenianie stanu zapalnego oraz infekowanie kolejnych partii skóry w wyniku czego możemy nabawić się jedynie nieestetycznych blizn i większych problemów z cerą. Sposoby na pozbycie się wągrów można podzielić na następujące działy: oczyszczanie, pielęgnacja i profilaktyka.

Oczyszczanie skóry z zaskórnikami

Do oczyszczania skóry z zaskórnikami przeznaczona jest cała gama kosmetyków takich jak: peelingi (mechaniczne, enzymatyczne), emulsje i żele do mycia, toniki, maseczki, plastry na zaskórniki. Kosmetyki bogate w tlenek cynku, zieloną glinkę oraz minerały z morza martwego są szczególnie polecane do oczyszczania cery tłustej i mieszanej. Kwas salicylowy oraz siarka działają matująco oraz złuszczająco i antybakteryjnie. Do demakijażu używajmy delikatnych płynów micelarnych i mleczek. Przy wyborze toniku pamiętajmy, aby nie zawierał on działającego wysuszająco alkoholu. W domu można przygotować z naturalnych składników maseczki, peelingi i toniki. Doskonałym sposobem na samodzielne oczyszczenie skóry z zaskórników jest zabieg olejowania. Jego sukces polega na tym, że tłuszcze rozpuszczają się w tłuszczach, dzięki czemu możliwe jest dokładne usunięcie nadmiaru sebum wraz z zanieczyszczeniami. Profesjonalne metody zarówno na zaskórniki otwarte jak i zaskórniki zamknięte, to m.in. peeling chemiczny, dermabrazja czy złuszczanie laserem. Są one niestety drogie i aby rezultaty były zadowalające należy je wykonywać systematycznie. Z racji dosyć dużej ingerencji w głębsze warstwy naskórka konieczne jest po tego rodzaju zabiegach spędzenie co najmniej jednego dnia w domu, aby skóra wróciła do równowagi.

Pielęgnacja skóry z zaskórnikami

Dobór odpowiedniego kremu to połowa sukcesu. Należy unikać silnie wysuszających preparatów, które pobudzą skórę do wzmożonego wydzielania sebum, a tym samym do potęgowania problemu zatkanych porów. Również zbyt tłuste i ciężkie kremy są niewskazane dla skóry z zaskórnikami zamkniętymi lub otwartymi. Używajmy delikatnych, lekkich emulsji zawierających kojący pantenol, wyciąg z dzikiej róży oraz kwasy owocowe.

Profilaktyka powstawania zaskórników zamkniętych oraz zaskórników otwartych

Do tego działu możemy zaliczyć dwa poprzednie dołączając również dietę oraz ćwiczenia fizyczne, dzięki którym nasza skóra będzie dotleniona, lepiej ukrwiona, w rezultacie czego procesy związane z jej oczyszczaniem nabiorą tempa. Sposób w jaki się odżywiamy ma duży wpływ na stan naszej cery. Unikanie nikotyny, alkoholu, polepszaczy smaku, konserwantów, cukru, tłuszczy zwierzęcych, soli – na rzecz diety bogatej w warzywa, kasze i tłuszcze roślinne, dostarczy organizmowi witamin, minerałów oraz wartości odżywczych.


Przeładuj

Pierwsza scena filmu "Artyści przeciw nienawiści" zaczyna się od... przekleństw Dody! Artystka zdradza kulisy tej sytuacji

zobacz 00:49