Kobieta po opalaniu pokazuje poparzenia słoneczne.
©Markomarcello/stock.adobe.com

Co na oparzenia słoneczne? Jak sobie z nimi radzić?

Kobieta po opalaniu pokazuje poparzenia słoneczne.
©Markomarcello/stock.adobe.com

Niestety oparzenia nie da się zlikwidować w ciągu jednego dnia, gdyż potrzeba na to czasu. Warto wybrać domowe sposoby, które są bezpieczne, ale też koją podrażnioną słońcem skórę oraz przyspieszają proces gojenia się. Można wypróbować, np. wyciąg z ogórka albo maślankę, które mają skuteczny wpływ na oparzenia.

 

Oparzenie słoneczne może pojawić się wtedy, gdy na skórę nie zostanie nałożony odpowiedni krem z filtrem albo skóra będzie miała zbyt długi kontakt ze słońcem. Wtedy staje się czerwona, spuchnięta, ale też boli i w ogóle nie daje się dotknąć. Dlatego lepiej nie wystawiać się na tak długotrwałe działanie promieni słonecznych.

 

Skóra poparzona słońcem? Weź prysznic!

 

Kiedy doszło już do poparzenia słonecznego, można wziąć prysznic, ponieważ zimna woda obniża temperaturę zakończeń nerwowych skóry. Ale trzeba uważać, ponieważ poparzona skóra jest bardzo rozpalona i w kontakcie z zimną albo lodowatą wodą mogłoby dojść do szoku termicznego. Dlatego warto najpierw opłukać się letnią wodą, a dopiero potem stopniowo obniżać jej temperaturę. Taki prysznic, aby przyniósł ulgę, powinien trwać od 10 do 15 minut.

 

Poznaj domowe sposoby na oparzenia słoneczne

 

  • Kefir i maślanka, a nawet zsiadłe mleko – mogą pomóc, ponieważ zawierają duże ilości białka oraz witaminę A, D oraz E. Wpływają one na regenerację zniszczonego naskórka. Aby sobie pomóc należy nasączyć kefirem lub maślanką gazę i nałożyć ją na zaczerwienioną skórę. Uwaga, trzeba pamiętać, aby w tym celu nie użyć słodkiego jogurtu lub maślanki, gdyż cukier zaostrza objawy!
  • Białko jaja kurzego – w surowym jajku kurzym można znaleźć cystatynę, która wpływa na zahamowanie stanów zapalnych. Zawiera także enzym, nazywany lizozymem, który ma właściwości bakteriobójcze oraz antywirusowe. Wystarczy posmarować gazę schłodzonym, surowym jajkiem, a potem przyłożyć do poparzonej skóry. Okład należy zdjąć po 15 minutach. Trzeba pilnować, aby w białku nie było nic żółtka, ponieważ lizozym traci swoje właściwości.
  • Ogórek – warto go wykorzystać, gdyż zawiera antyoksydanty oraz witaminę C, co nie tylko doskonale chroni, ale również odżywia skórę. Ogórka należy pokroić na plasterki i przyłożyć na poparzoną skórę – zostawić na 30 minut. Z kolei warto wiedzieć, że sok z ogórka bardzo dobrze działa na poparzoną skórę twarzy.

Przeładuj

Kate i William przez lata trzymali to w tajemnicy. Teraz wszystko wyszło na jaw! Kate będzie wściekła?

zobacz 01:06