©Mycatherina/Fotolia

Chaber bławatek leczy choroby nerek oraz podrażnione oczy i delikatnie barwi siwe włosy

©Mycatherina/Fotolia

Kwiat chabra pomaga na choroby nerek, a także zapalenie spojówek, łupież i grzybicę. Napar z suszonych kwiatów chabra można stosować wewnętrznie oraz zewnętrznie: do picia oraz przemywania skóry. Płukanki z chabra można używać również do pielęgnacji siwych włosów.

 

Łagodny tonik z bławatka pomaga na problemy skórne, których przyczyną jest grzybica. Można też stosować go do łagodzenia podrażnień oczu.

Działanie lecznicze i kosmetyczne chabra bławatka

Płatki chabra bławatka zawierają centaurynę i cyjaninę – substancje, które odpowiadają za jego lecznicze oraz kosmetyczne działanie. Centauryna zwalcza wolne rodniki i łagodzi stany zapalne. W dużej mierze właśnie dzięki niej picie naparu z kwiatów chabra pomaga w łagodnych chorobach nerek i pęcherza. Napar leczy stany zapalne dróg moczowych oraz dolegliwości związane z kamicą nerkową i kamicą pęcherza moczowego. Działa on przeciwzapalnie, wzmacnia też ścianki naczyń krwionośnych. Dzięki moczopędnemu działaniu naparu można stosować go w leczeniu obrzęków wynikających z zatrzymywania wody w organizmie. Naparem z kwiatów chabra można również przemywać trudno gojące się rany.

Cyjanina, która w większym stężeniu stosowana była dawniej jako barwnik do tkanin, zawarta w naparze z chabra wyrównuje koloryt skóry i włosów. Kwiaty chabra mogą być stosowane w pielęgnacji włosów siwych. Płukanka do włosów z chabra likwiduje żółte przebarwienia i nadaje siwym włosom delikatny, gołębi odcień. Płukanki z chabra pomagają także pozbyć się łupieżu.

Okłady z naparu chabrowego łagodzą ponadto zmęczenie i podrażnienie oczu, wywołane np. długą pracą przy komputerze albo przebywaniem w suchym, ogrzewanym pomieszczeniu.

Stosowanie wewnętrzne i zewnętrzne naparu z chabra bławatka

Suszone kwiaty chabra można kupić w aptekach, sklepach zielarskich oraz sklepach ze zdrową żywnością. Można także samemu uzbierać je w lecie (chaber kwitnie od maja do sierpnia) i ususzyć. Należy pamiętać, aby suszyć wyłącznie płatki kwiatów, bez kielicha.

Napar z bławatka do picia:

Łyżkę suszu należy zalać 125 ml (połową szklanki) wrzącej wody i zostawić na 10-15 minut pod przykryciem. Po przecedzeniu można wypić. Dziennie można wypijać 2-3 porcje naparu.

Napar z chabra do przemywania skóry:

5 łyżek kwiatów chabra należy 250 ml (szklanką) wrzącej wody i zostawić na 20 minut pod przykryciem. Po przecedzeniu naparu należy zamoczyć w nim wacik i przemyć nim skórę.

Okłady na oczy z chabra:

5 łyżek kwiatów chabra należy zalać 250 ml wrzącej wody, zostawić na 20 minut pod przykryciem, a następnie przecedzić napar. W naparze należy zamoczyć dwa kawałki gazy lub waciki kosmetyczne i położyć je na oczach. Z takimi okładami należy poleżeć przez 10-15 minut.

Płukanka do włosów z chabra:

5-6 łyżek kwiatów chabra bławatka należy zalać 250 ml wrzącej wody i zostawić na 20 minut pod przykryciem, a następnie przecedzić. Po każdym umyciu głowy do ostatniego płukania należy użyć naparu.


Przeładuj

Czy "rodzinka.pl" wróci?! Tomasz Karolak ma doskonały pomysł! Ale czy to możliwe?

zobacz 02:33