Młoda kobieta dotyka dłonią swojej twarzy.
©Photocreo Bednarek/stock.adobe.com

Cera naczynkowa - pielęgnacja twarzy i najczęściej popełniane błędy w dbaniu o skórę naczynkową

Młoda kobieta dotyka dłonią swojej twarzy.
©Photocreo Bednarek/stock.adobe.com

Cera naczynkowa wymaga pielęgnacji kosmetykami spełniającymi wymogi cery wrażliwej. Największym błędem, jaki można popełnić w codziennym dbaniu o skórę z naczynkami, jest stosowanie mocnych peelingów mechanicznych, masek rozgrzewających czy preparatów na bazie alkoholu lub o dużym stężeniu kwasów AHA.

 

Rozszerzone naczynka na twarzy można usunąć, np. w gabinecie medycyny estetycznej. Przed zabiegiem należy jednak odpowiednio zadbać o skórę: zrezygnować z opalania, zabiegów kosmetycznych czy stosowania preparatów fotouczulających. Zamykanie naczynek na twarzy laserem przynosi widoczne rezultaty po wykonaniu kilku zabiegów w przynajmniej 3 tygodniowych odstępach.

 

Cera naczynkowa - charakterystyka

 

O posiadaniu cery naczynkowej świadczą czerwone plamki na twarzy, tzw. pajączki. Pojawiają się one zwykle w okolicach nosa, a na policzkach powodują charakterystyczny rumień. Cera naczynkowa jest niezwykle wrażliwa, cienka i szybko reaguje na czynniki zewnętrzne, takie jak: słońce, mróz czy wiatr. Zmiany temperatur, np. wejście z zimnego pomieszczenia do ciepłego, wywołują natychmiastowe zaczerwienienie się delikatnej skóry twarzy, które często przebija się nawet spod warstwy nałożonego podkładu kryjącego.

 

Skóra naczynkowa - co ją najbardziej podrażnia?

 

Cera naczynkowa, ze względu na to, że jest bardzo cienka i delikatna, nie powinna być pielęgnowana silnymi detergentami oraz mydłami. Peeling mechaniczny, produkty kosmetyczne z alkoholem lub o dużym stężeniu kwasów AHA to preparaty, które w pierwszej kolejności powodują największe podrażnienia wrażliwej skóry. W pielęgnacji twarzy z naczynkami należy również unikać maseczek o właściwościach rozgrzewających bądź kosmetyków z witaminą A, które nasilają tylko rumień na twarzy i pobudzają proces angiogenezy, czyli powstawania nowych naczyń krwionośnych z już istniejących.

 

Nieprawidłowe oczyszczanie twarzy z naczynkami

 

Cera naczynkowa jest bardzo wrażliwa i podatna na podrażnienia, dlatego o jej odpowiednią pielęgnację należy zadbać już na etapie oczyszczania. Rumień na twarzy nasila ciepło, dlatego jednym z błędów popełnianych w pielęgnacji skóry z naczynkami jest mycie jej gorącą wodą, a następnie silne pocieranie ręcznikiem. Cery nie należy oczyszczać wodą z kranu, która nie tylko podrażni skórę, ale i spowoduje jej nadmierne przesuszanie. Do codziennego mycia buzi lepiej zatem stosować delikatne płyny micelarne, mleczka czy żele przeznaczone do cery wrażliwej lub alergicznej. Silnie podrażniający skórę peeling mechaniczny lepiej zastąpić delikatnym peelingiem enzymatycznym. Jego substancje aktywne wnikają delikatnie w skórę, rozpuszczając powstałe w niej zanieczyszczenia, w efekcie pozostawiając oczyszczoną cerę, bez konieczności pocierania jej i łuszczenia.

 

Nie stosowanie kremów z filtrem przez cały rok

 

Jednym z najczęstszych błędów w pielęgnacji cery naczynkowej jest nie stosowanie produktów chroniących przed promieniowaniem słonecznych bądź stosowanie ich tylko latem. Oddziaływanie promieni UVA to jeden z czynników, który powoduje rozszerzanie się naczyń krwionośnych. Należy pamiętać, że na szkodliwe działanie słońca skóra jest narażona przez cały rok, dlatego w okresie letnim zalecane jest stosowanie kosmetyków z wysokim filtrem SPF 50, z kolei w pozostałe pory roku kremy z filtrem przynajmniej SPF 30.

 

Nieodpowiedni krem do twarzy do cery naczynkowej

 

Nieodpowiednio dobrany krem do twarzy, np. o dużym stężeniu kwasów AHA, może tylko spotęgować zmiany skórne na cerze naczynkowej. Pierwszym kryterium doboru kosmetyków pielęgnacyjnych do skóry z naczynkami jest wybieranie preparatów przeznaczonych do cery wrażliwej lub alergicznej. Dobry krem do twarzy wzmacnia naskórek i naczynia krwionośne, działa przeciwzapalnie oraz łagodzi zaczerwienienia. Idealnym wyborem przy cerze naczynkowej są kremy na bazie flawonoidów, np. z zawartością miłorzębu japońskiego, arniki, kasztanowca. W pielęgnacji cery wrażliwej sprawdzają się również kosmetyki do twarzy z dodatkiem witaminy B3, D-pantenolu i alantoiny, które działają przeciwzapalnie i łagodząco. Krem do twarzy z witaminą K skutecznie uszczelni naczynka krwionośne, dlatego również powinien znaleźć się w kosmetyczce osoby, która ma problemy z naczynkami na twarzy.

 

Niezdrowy tryb życia

 

Na wygląd cery ma wpływ, nie tylko stosowanie kosmetyków pielęgnacyjnych, ale również styl życia oraz dieta. Na rozszerzanie się naczyń krwionośnych ma wpływ, np.: jedzenie ostrych przypraw, picie gorących napojów lub alkoholu, dlatego osoby z cerą naczynkową powinny unikać tego typu produktów, jeśli nie chcą nasilić zaczerwienienia skóry.

Przeładuj

#PARTYWDOMU Ćwiczymy z trenerką gwiazd! Dziś cudowne ćwiczenia na brzuch!

zobacz 02:17