kobieta na plaży
Image by Lifetimestock.com

Plamy starcze, czyli brązowe plamy na skórze

kobieta na plaży
Image by Lifetimestock.com

Brązowe plamy na skórze to tzw. plamy wątrobowe lub plamy starcze. Nie zawsze oznaczają problemy zdrowotne związane z wątrobą. Pojawiają się przeważnie u osób po 40. roku życia i u zdecydowanej większości kobiet po 50. roku życia. Przebarwienia te można usuwać dzięki m.in. terapii laserem.

Opalanie, hormony i niektóre choroby mogą powodować brązowe plamy na skórze

Przebarwienia cery zdarzają się osobom w różnym wieku, ale plamy wątrobowe występują najczęściej u osób, które skończyły 40 lat i u większości kobiet po pięćdziesiątce. Brązowe plamy na skórze to problem również osób młodszych, zwłaszcza tych nadużywających kąpieli słonecznych. Brązowe przebarwienia są następstwem zbyt intensywnego i częstego opalania bez wcześniejszego użycia kosmetyków z filtrami. Bardzo powszechną przyczyną pojawiania się plam wątrobowych są zaburzenia hormonalne. Prawdopodobieństwo ich wystąpienia jest tym większe, im skóra jest bardziej podatna na infekcje czy zmiany trądzikowe. Brązowe plamy na skórze mogą być objawem niedoczynności nadnerczy, nadczynności tarczycy, ale także występować w czasie ciąży, w menopauzie czy podczas przyjmowania hormonów doustnie. Powodem przebarwień mogą być również problemy z wątrobą.

Plamy wątrobowe – brązowe przebarwienia na skórze

Plamy wątrobowe można poznać po tym, że pojawiają się w określonych okolicznościach. Są rozsiane po twarzy – zwłaszcza na policzkach, czole, nosie, a także pojawiają się na dekolcie, ramionach oraz na dłoniach (przeważnie na zewnętrznej części). Mogą mieć kolor od jasno- do ciemnobrązowego i są nieregularne. Plamy wątrobowe nie powodują żadnych dolegliwości. Jeśli zmiany skórne dają o sobie znać, np. swędzeniem, konieczna jest wizyta u lekarza.

Zapobieganie i usuwanie brązowych przebarwień na skórze

Aby uniknąć przebarwień, należy ograniczyć opalanie i stosować kremy z wysokimi filtrami. Należy szczególnie uważać na słońce wtedy, gdy przyjmuje się leki lub zioła światłouczulające. Brązowe plamy na skórze można usunąć, wykonując zabiegi złuszczające, np. mikrodermabrazję, peelingi czy zabieg z kwasami. Stosowane regularnie dają bardzo dobre efekty. W ramach walki z przebarwieniami warto zażywać witaminy A oraz C, które mają duży wpływ na skórę. Sprawdzą się też preparaty w postaci kremów do usuwania przebarwień oraz sok z cytrusów i aloes. Sok cytrynowy i aloes to naturalne metody przyspieszenia złuszczania i odnowy naskórka.


Przeładuj

Czy Asia ze "Ślubu od pierwszego wejrzenia" żałuje udziału w programie?

zobacz 01:04