Kobieta zakrywa blizny
Image by LifetimeStock.com

Pielęgnacja blizn pooperacyjnych – plastry, maści, masaże

Kobieta zakrywa blizny
Image by LifetimeStock.com

Pierwszy miesiąc po operacji jest kluczowy dla gojenia się blizn pooperacyjnych. To wtedy produkowane jest najwięcej kolagenu, który ułatwia zabliźnienie się rany. Bliznę należy pielęgnować zarówno tuż po operacji, jak i kiedy proces leczenia zostanie zakończony. Wczesna pielęgnacja blizny pooperacyjnej znacznie poprawia wygląd uszkodzonej tkanki skórnej.

1. Silikonowe płaty na blizny pooperacyjne

Silikonowe płaty na blizny nie są jeszcze w Polsce bardzo rozpowszechnione, ale wzrasta zainteresowanie tym produktem ze względu na wysoką skuteczność. Płaty mają formę samoprzylepnych plastrów, które przykleja się na bliznę – należy je stosować od razu po zabiegu. Płaty silikonowe powinno się wymieniać co 24 godziny. Plastry redukują parowanie wody z naskórka, dzięki czemu skóra nie jest pozbawiona tlenu. Blizny pooperacyjne należy w ten sposób leczyć przez około 4-6 miesięcy. Efekty widać po około 2 miesiącach – blizna jest rozjaśniona i wygładzona. Dodatkowo plastry silikonowe zapobiegają powstaniu keloidu (bliznowca) – przerośniętej i zgrubiałej blizny. Świetnie sprawdzają się np. na rany po cesarskim cięciu.

2. Balsamy, kremy i maści na blizny pooperacyjne

Preparaty na blizny pooperacyjne mają w swoim składzie następujące substancje: witaminę C i E, wyciąg z cebuli, retinoidy (pochodne witaminy A) i kwas glikolowy (środek leczniczy, który naturalnie występuje w trzcinie cukrowej). Bardzo cienką warstwę balsamu/kremu/maści nakłada się na powierzchnię blizny. Należy odczekać około 5 minut, stosować 2-3 razy na dobę przez minimum kilka miesięcy. Ważne – preparatów do smarowania nie można stosować, jeśli pojawi się stan zapalny.


Przeładuj

Życie serialowej babci z "rodzinki.pl" Haliny Skoczyńskiej było pełne dramatów: "W wieku 30 lat uciekłam grabarzowi spod łopaty"

zobacz 02:05