Kobieta smaruje dłoń leczniczą maścią.
©OBprod/Fotolia.com

Sposoby na pozbycie się blizn po oparzeniu: maści i kremy, naturalne wyciągi roślinne i zabiegi kosmetyczne

Kobieta smaruje dłoń leczniczą maścią.
©OBprod/Fotolia.com

Oparzenia są bolesnymi ranami, po których zazwyczaj pozostają blizny. Ich gojenie jest procesem długotrwałym i wymagającym odpowiedniej pielęgnacji. Okres pozbywania się blizny po oparzeniu uzależniony jest przede wszystkim od stopnia oparzenia, a także od zastosowanych środków do jej pielęgnacji.

 

Wszystkie blizny są bezpośrednim następstwem uszkodzenia skóry właściwej. Ich kształt uzależniony jest od wielu czynników, w tym w głównej mierze od przyczyny urazu, miejsca jego powstania, a także czasu gojenia się rany. Do redukcji blizn najlepiej użyć specjalistycznych kremów i maści, a także naturalnych wyciągów roślinnych. Można również skorzystać z pomocy profesjonalnej kosmetyczki.

 

Pielęgnacja blizny po oparzeniu – jakich preparatów używać?

 

Pielęgnację blizny po oparzeniu należy rozpocząć zaraz po jej powstaniu. Zwiększa to szanse na jej szybsze pozbycie się lub, jeśli jest to niemożliwe, na ograniczenie jej widoczności. W tym celu zaleca się stosować maści i kremy, które w swoim składzie mają:

  • aloes, wykazujący działanie łagodzące i kojące,
  • witaminę E, która spełnia bardzo ważną funkcję w procesie gojenia się ran – łagodzi oparzenia i przyśpiesza regeneracje zniszczonej skóry,
  • miód, który przyśpiesza proces gojenia się ran i zapobiega powstawaniu blizn,
  • kolagen, wykazujący właściwości rozświetlające i wygładzające.

 

Domowe sposoby na pozbycie się blizny po oparzeniu

 

Skutecznym sposobem na pozbycie się blizn po oparzeniu są również wyciągi roślinne. Najlepiej do tego celu sprawdzi się przemywanie blizny naparem z nagietka lekarskiego, który podobnie, jak kolagen wykazuje działanie rozświetlające i zmiękczające. Ponadto na blizny po oparzeniu można stosować również wyciąg z cebuli, którego działanie polega na rozpuszczaniu włókników, odpowiedzialnych za powstawanie skrzepliny. W efekcie blizny stają się jaśniejsze i mniej wypukłe.

 

Zabiegi kosmetyczne na blizny po oparzeniu

 

W przypadku płytkich blizn po oparzeniu dobrze sprawdzą się proste zabieg kosmetyczne, jak np. dermabrazja, czyli peeling, polegający na ścieraniu zrogowaciałej warstwy naskórka. W celu całkowitego usunięcia blizn należy wykonać co najmniej kilka tego typu zabiegów w około 30-dniowym odstępie. Mniej inwazyjną metodą pozbycia się blizn po oparzeniu jest mikrodermabrazja, która polega na spłycaniu zmian skórnych przy użyciu specjalnego urządzenia.

Przeładuj

Czy Klaudia El Dursi sama wzięłaby udział w "Hotel Paradise" jako uczestniczka?

zobacz 00:52