aparat na zęby
Pixabay/guentherbraun0/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Aparat na zęby nie tylko upiększa ale i chroni zgryz

aparat na zęby
Pixabay/guentherbraun0/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Aparat ortodontyczny, czy to stały czy ruchomy, służy przede wszystkim zachowaniu zdrowia zębów i stawów skroniowo-żuchwowych. Aparat przyczynia się też do niwelowania wad wymowy oraz poprawienia komfortu całej jamy ustnej. Przy okazji zyskujemy piękny zdrowy uśmiech.

Wybór aparatu ortodontycznego

Decyzję o tym, czy powinniśmy wybrać aparat stały czy ruchomy powinien podjąć ortodonta. Pierwszy z nich zakłada się wyłącznie na stałe zęby, drugi można stosować w przypadku mleczaków. Aparat stały składa się zwykle z zamków przyklejonych za pomocą chroniącego szkliwo kleju i połączonych ligaturami z drutu. Jeżeli mamy lekką wadę zgryzu, która nie utrudnia nam funkcjonowania, ani nie powoduje wad wymowy, czy dyskomfortu – aparat ruchomy w zupełności wystarczy. Składa się on z płytki z tworzywa sztucznego i drucianych pętli. Przy tego rodzaju leczeniu trzeba być zdeterminowanym, ponieważ nawet jednodniowa przerwa w noszeniu powoduje opóźnienia w efektach, jakich oczekujemy.

Czy to boli i ile trwa leczenie?

Pierwsze dni po założeniu aparatu ortodontycznego są niestety bolesne. Po kilku dniach, kiedy szczęka przyzwyczai się do nowej sytuacji wszystko wraca do normy. W przypadku aparatu ruchomego zęby bolą szczególnie rano (jeśli zakładamy go na noc), aparat stały powoduje lekki ból po każdej wizycie kontrolnej, kiedy ortodonta podkręca śrubki w zamkach. Ponadto przez pierwsze dni noszenia aparatu stałego zalecane są pokarmy w formie papki, żeby nie nadwyrężać i tak już bolących zębów. Długość leczenia uzależniona jest przede wszystkim od wady oraz indywidualnych właściwości układu kostnego. Są zęby bardziej oporne na prostowanie, są też takie, które poddają się temu zabiegowi z łatwością. Przeciętnie leczenie trwa od pół roku do trzech lat.

Aparat stały – wady i zalety

Do wyboru mamy różne rodzaje aparatów ortodontycznych. Najbardziej popularne to te z metalowymi zamkami, są też najtańsze. Do wyboru mamy również zamki mniej widoczne – porcelanowe, porcelanowo-kompozytowe, oraz kryształowe. W zamki wprowadzany jest drut – łuk, który mocowany jest za pomocą gumeczek – ligatur (dostępnych w różnych kolorach).

 

Rodzaje aparatów stałych:

  • zewnętrzny, widoczny – najbardziej popularny;
  • wewnętrzny, czyli lingwalny, przyklejony po wewnętrznej stronie zębów, niewidoczny.

 

Zalety: aparatem stałym można dokonać drobnej korekty estetycznej oraz wyleczyć poważne wady zgryzu oraz całej szczęki; nie musimy pamiętać o jego zakładaniu.

 

Wady: naklejony jest na zęby specjalnym klejem przez cały czas leczenia. Jest to kłopotliwe szczególnie w sytuacji, kiedy np. jesteśmy zmuszeni wykonać rezonans magnetyczny – wówczas aparat musi zostać zdjęty i za jego ponowne założenie zapłacimy tak samo jak za pierwszym razem. Należy bezwzględnie przestrzegać higieny jamy ustnej, uważać podczas jedzenia twardych produktów, nie zaleca się żucia gumy.

 

Szacunkowy koszt całego leczenia łącznie z wizytami kontrolnymi i kosztem aparatu retencyjnego (podtrzymującego efekty leczenia) przy aparacie stałym z metalowymi zamkami wynosi 7 tys. zł

 

W przypadku aparatu wewnętrznego cena jednego tylko łuku (na zęby górne lub dolne) wynosi około 6 tys. zł – jest to technika niewidoczna, ale bardzo kosztowna.

Aparat ruchomy - wady i zalety, cena

Wśród aparatów ruchomych wyróżniamy: aparat wykonany z akrylowej płytki, drutu, śruby i sprężynki (polecany dzieciom i młodzieży) oraz dopasowywane przezroczyste nakładki- szyny (polecany szczególnie dorosłym).

 

  • Zalety: Dyskretny – prawie niewidoczny (w przypadku nakładek); higieniczny – możliwość wyjęcia go w każdej chwili – na czas posiłku, rozmowy.

 

  • Wady: efekt leczenia zależy od wytrwałości i sumienności osoby poddanej leczeniu; aparat akrylowy zawiera elementy, które mogą drażnić i ranić śluzówkę jamy ustnej jeżeli nie jest on dobrze dopasowany; należy go nosić 12-14 godzin na dobę, okres leczenia około 2 lat, może być stosowany tylko na niektóre drobne wady.

 

Szacunkowy koszt całego leczenia łącznie z wizytami kontrolnymi: około 6 tys. zł. W przypadku szyn cena za komplet szyn tylko na jeden łuk wynosi około 750 zł.

 

Pamiętajmy, że w przypadku leczenia ortodontycznego z uwagi na jego koszt, czas trwania i efekt jaki chcemy uzyskać bardzo ważne jest, aby wybrać sprawdzonego specjalistę. 


Więcej na temat pielęgnacja zębów
Przeładuj

Życie serialowej babci z "rodzinki.pl" Haliny Skoczyńskiej było pełne dramatów: "W wieku 30 lat uciekłam grabarzowi spod łopaty"

zobacz 02:05