aloes ma cenne składniki
©apirakluffy7/Fotolia

Aloes – roślina o wszechstronnym zastosowaniu

aloes ma cenne składniki
©apirakluffy7/Fotolia

Aloes działa przeciwbólowo, bakteriobójczo i łagodząco. Zawiera magnez, potas i witaminy – przede wszystkim z grupy B i C.

 

Aloes pochodzi z krajów tropikalnych m.in. z Afryki i Madagaskaru i należy do sukulentów, czyli magazynuje wodę. Jest rośliną mającą szerokie zastosowanie zarówno w lecznictwie, jak i kosmetologii.

Aloes – jakie ma właściwości lecznicze?

Aloes ma dużo cennych właściwości leczniczych. Sok aloesu zawiera 98% wody, a pozostałe 2% to cenne składniki, m.in. minerały (magnez, potas, żelazo, witaminy C i z grupy B, kwas foliowy, kwas glutaminowy, kwas salicylowy, alanina, walina, tyrozyna). Występują w nim cukry i enzymy jak np. celulaza, czy lipaza. Roślina działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo, przeciwbakteryjnie i przede wszystkim wpływa na skórę i układ odpornościowy.

Aloes – jakie ma zastosowanie?

Aloes ma szerokie zastosowanie w kosmetologii i w farmaceutyce. Można go stosować w różnych postaciach, jako napój, bądź jako żel, czy maść. Wewnętrznie zastosowany aloes doskonale łagodzi kaszel i bóle głowy. Pomocny też jest przy wysokich gorączkach, biegunkach, alergiach, astmach i cukrzycy. Roślina wspomaga też pracę jelit, zaburzenia krążenia krwi i pomaga na bezsenność. Przy zewnętrznym zastosowaniu roślina doskonale sprawdza się na owrzodzenia i odmrożenia skóry (pomaga przywrócić krążenie). Możemy go dostać w postaci maści bądź żeli na skórę, które stosuje się by przyspieszyć gojenie ran. Aloesem leczy się też trądzik, łuszczycę, egzemę, opuchlizny i blizny. Niekiedy też używany jest na żylaki, stłuczenia i cellulit. Jeśli chodzi o kosmetyki wykorzystywany jest do żeli pod prysznic, czy kremów. Zawarty w szamponach zapobiega pojawieniu się łupieżu i wypadaniu włosów. Balsamy czy pomadki do ust zawierające w składzie aloes doskonale nawilżają i odżywiają skórę, a także nadają jej miękkości i połysku. Aloes dodawany jest również do dezodorantów i antyperspirantów, gdyż zwalcza nadmierne pocenie się.

Aloes – przeciwwskazania do stosowania

Aloesu nie mogą stosować osoby uczulone na tę roślinę. Środków przeczyszczających z dodatkiem aloesu nie należy używać dłużej niż 10 dni, gdyż mogą spowodować zatwardzenia, a ponadto mogą uzależnić. Aloesu nie powinny stosować kobiety w ciąży i karmiące piersią. Osoby cierpiące na choroby wątroby, choroby dróg żółciowych, a także dzieci do 12 roku życia również nie powinny używać kosmetyków i leków mających w składzie tę roślinę. 

Więcej na temat pielęgnacja ciała
Przeładuj

Jak Paula Tumala zareagowała na wieść o ciąży bliźniaczej? Taka reakcja to zupełna normalność!

zobacz 01:36