Kobieta u kosmetyczki
Image by Lifetimestock.com

Zaskórniki: jak z nimi walczyć domowymi sposobami?

Kobieta u kosmetyczki
Image by Lifetimestock.com

Zaskórniki to zmiany skórne, które potocznie nazywamy wągrami. Pojawiają się na twarzy, zwykle w okolicach nosa. Możemy się ich pozbyć za pomocą witaminy E oraz nafty kosmetycznej.

 

Zaskórniki pojawiają się najczęściej w wyniku zaburzeń hormonalnych lub chronicznego stresu. Nadmiar sebum (czyli łoju) powoduje zatykanie gruczołów łojowych, w efekcie czego powstają mało estetyczne, czarne krostki. Jak się ich pozbyć:

  • Maść z witaminą E – środek na wszelkie zmiany skórne, działa kojąco. Możemy ją stosować 2 razy dziennie (najlepiej rano i wieczorem), kosztuje ok. 6-7 złotych.
  • Olejek pichtowy – oczyści skórę twarzy, kosztuje ok. 10 złotych. Nakładamy go delikatnie wacikiem na twarz w miejscu widocznych zaskórników. Nie zapominajmy, aby wcześniej wykonać dokładny demakijaż. Nie powinno się olejku zmywać, ale pozostawić na twarzy.
  • Nafta kosmetyczna – nawilży skórę twarzy po oczyszczającym działaniu olejku pichtowego – również możemy zaaplikować ją za pomocą wacika i nałożyć na zaskórniki. Kosztuje ok. 10 zł.
  • Unikamy wysuszania skóry – rezygnacja z kosmetyków, w których składzie znajduje się alkohol lub mentol, uchroni przed pojawieniem się zaskórników.
  • Peeling – złuszczy skórę i odświeży ją. Wystarczy, że raz w tygodniu wykonamy w domu peeling z 2-3 łyżek zimnego mleka i 1 łyżki ryżu. Sposób wykonania: łączymy składniki, odstawiamy na kilka godzin, a następnie blendujemy. Gdy uzyskamy gęstą konsystencję, możemy nakładać ją na oczyszczoną skórę twarzy jako maseczkę na 10-15 minut.
  • Szczoteczka do zębów – pocieranie skóry szczoteczką do zębów (oczywiście nie tą, którą codziennie wykorzystujemy do pielęgnacji uzębienia) sprawi, że poprawimy krążenie skóry twarzy i zetrzemy martwy naskórek.

 

Możemy również wykonać własnoręcznie płyn do oczyszczania skóry twarzy. Wystarczy wziąć ok. 15 tabletek aspiryny i rozpuścić w połowie szklanki wody. Dla zachowania wszelkich właściwości leczniczych powinniśmy go przechowywać w lodówce i wcierać w skórę twarzy raz dziennie (najlepiej wieczorem).

Przeładuj

Oto zwiastun wielkiego finału "The Voice Kids"! Kto otrzyma tytuł najlepszego głosu w Polsce?

zobacz 01:04