Kobieta z falowanymi blond włosami
Image by LifetimeStock.com

5 sposobów na odzyskanie pięknych, mocnych i zdrowych włosów

Kobieta z falowanymi blond włosami
Image by LifetimeStock.com

Aby poprawić kondycję włosów, najlepiej zacznij od uzupełnienia diety w ważne dla ich zdrowia składniki. Zniszczonym zabiegami kosmetycznymi włosom pomoże też „abstynencja” od lokówek, prostownic i innych przyrządów, które naruszają strukturę włosa.

 

Warto zamienić chemię na naturę i zamiast kupowanych w sklepach odżywek i maseczek do włosów, samodzielnie robić środki do pielęgnacji włosów z naturalnych składników.

1. Włącz do swojej diety więcej produktów zawierających cynk, witaminy z grupy B, siarkę i krzem

Cynk, siarka i krzem oraz witaminy z grupy B zapewniają włosom zdrowie i piękny wygląd. Dieta bogata w te substancje wzmacnia cebulki i zapobiega wypadaniu włosów, sprawia też, że włosy stają się mniej łamliwe i szybciej odrastają.

 

Bogatymi źródłami cynku są: wątróbka, tłuste, żółte sery, fasola, pestki dyni, gorzka czekolada, migdały.

 

Źródłami przyswajalnej siarki są: czosnek, cebula, rzodkiew, rzeżucha, mięso, jaja, groch, truskawki i awokado.

 

Duża ilość krzemu znajduje się w morskich rybach i owocach morza. Można też pić napary z ziół, które są bogate w krzem, np. ze skrzypu polnego i pokrzywy.

 

Źródłem witamin z grupy B są natomiast: nabiał (kefir, jogurt, jaja, sery), pełnoziarniste pieczywo, suszone owoce, warzywa strączkowe i orzechy.

2. Stosuj suplementy uzupełniające dietę w substancje ważne dla zdrowia włosów

Jeśli nie jesteś w stanie dostarczyć swojemu organizmowi wszystkich potrzebnych dla zdrowia włosów substancji odżywczych, zastanów się nad zakupem suplementu diety, który uzupełni niedobory. Tabletki lub kapsułki z wyciągiem ziół wzmacniających włosy (np. skrzypu polnego), wzbogacone o witaminy i sole mineralne pomogą ci odzyskać mocne i zdrowe od cebulek po końcówki włosy.

3. Zrezygnuj z zabiegów, które niszczą włosy

Choć ta rada może wydać ci się oczywista, bardzo ważne jest, żebyś na jakiś czas dała odpocząć włosom od zabiegów, które je niszczą. Zrezygnuj z farbowania włosów lub farbuj je na kolor bardziej zbliżony do twojego naturalnego koloru włosów. Zamiast lokówki używaj papilotów lub innych metod niewymagających nagrzewania włosów. Daj włosom przynajmniej pół roku na regenerację.

 

Powinnaś też regularnie, np. co pół roku odrobinę je skracać albo podcinać ich końcówki. Możesz robić to u fryzjera lub samodzielnie. Bardzo ważne jest jednak używanie ostrych, fryzjerskich nożyczek.

4. Zacznij stosować naturalne płukanki i maseczki do włosów

Zamień kupowane w drogerii maseczki i odżywki do włosów na naturalne. Większość z nich możesz wykonać z produktów, które znajdują się w kuchni: cytryny, jogurtu naturalnego, oliwy z oliwek, naparu z pokrzywy i skrzypu polnego. Będziesz miała pewność, że nie zawierają one substancji, które niepotrzebnie obciążają włosy i zatykają pory skóry.

5. Zacznij przeprowadzać olejowanie włosów

Regularnie wykonuj olejowanie włosów przy wykorzystaniu naturalnych olejów: kokosowego, lnianego, z kłączy tataraku, rycynowego albo oliwy z oliwek. Olejowanie sprawi, że włosy szybko odzyskają blask i staną się bardziej odporne na zagrażające ich kondycji czynniki zewnętrzne, np. promieniowanie słoneczne. Olejowanie włosów zmniejsza też ich łamliwość.

Przeładuj

Klaudia El Dursi jest faworyzowana w "Top Model"? Jurorka show odpowiada na zarzuty internautów

zobacz 01:04