aloes
Pixabay/ GerardoG/ CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Jak za pomocą domowych sposobów walczyć z pryszczami?

aloes
Pixabay/ GerardoG/ CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Domowe sposoby na pryszcze są proste i najczęściej niedrogie. To metody, dzięki którym w sposób naturalny możemy walczyć ze zmianami skórnymi.

 

Pryszcze to dolegliwość, z którą borykają się zarówno osoby młode jak i te, które okres pokwitania mają już dawno za sobą. Do walki z zaskórnikami, ropiejącymi zmianami lub rozszerzonymi porami możemy używać produktów, które zawsze są pod ręką.

1. Domowe sposoby na pryszcze: woda utleniona na pryszcze

Popularna woda utleniona jest szeroko wykorzystywana nie tylko do dezynfekcji skóry po skaleczeniu. Zawarty w niej rozcieńczony nadtlenek wodoru ma działanie ściągające, odkażające oraz osuszające. Woda utleniona niszczy znajdujące się na skórze patogeny i pomaga w usuwaniu powstałych w wyniku zmian trądzikowych i przebarwień. Ponadto dzięki wysokiej zawartości tlenu – dotlenia głębsze warstwy skóry.

 

Do przemywania stosuj roztwór w stężeniu 1-1,5%. Woda utleniona dostępna w aptekach najczęściej ma stężenie 3%, dlatego należy ją rozcieńczyć w stosunku 1:1 zanim zastosujesz ją na skórę. Wacikiem nasączonym wodą utlenioną przemywaj zmiany skórne. Pamiętaj o zachowaniu ostrożności, zbyt długie trzymanie na skórze wody utlenionej lub stosowanie roztworu o większym stężeniu może doprowadzić do poparzeń. Ponadto używanie wody utlenionej na duże obszary skóry może zanadto ją przesuszyć, co w rezultacie spowoduje pogorszenie problemu. Dlatego stosuj ją punktowo.

2. Domowe sposoby na pryszcze: aloes na pryszcze, maseczka z aloesu i białka na trądzik

Smarowanie pryszczy sokiem z przełamanego liścia aloesu działa nawilżająco i łagodząco – szczególnie na zmiany ropne, podrażnione i zaczerwienione. Ponadto aloes ma właściwości bakteriobójcze i przeciwzapalne a zawarte w nim minerały i witaminy przyspieszają regenerację skóry. Aby wykonać maseczkę z aloesu na trądzik wymieszaj ubitą na sztywno pianę z białka jaja z dwoma łyżeczkami soku z aloesu i 1 łyżeczką soku z cytryny. Nakładaj maseczkę warstwami – po wyschnięciu pierwszej połóż kolejną i tak do momentu skończenia się maseczki i wyschnięcia ostatniej warstwy – wówczas przemyj twarz letnią wodą.

3. Domowe sposoby na pryszcze: miód i cytryna na trądzik

Cytryna ma właściwości wybielające i bakteriobójcze, dlatego warto jej sokiem smarować wykwity skórne. Miód stosowany punktowo wysusza i „gasi” pryszcze w ich początkowej fazie. Smarowanie – masowanie twarzy miodem pomaga oczyścić skórę i otwiera pory. Masaż wykonuj przez około 2-3 minuty, następnie pozostaw maseczkę na skórze przez około 5 minut i dokładnie zmyj ciepłą wodą. Miód możesz dodawać do wszystkich domowych maseczek, ponieważ działa odżywczo i regenerująco.

4. Domowe sposoby na pryszcze: pasta domowej roboty na pryszcze

Jednym z domowych sposobów na pryszcze jest pasta wykonana z mleka i żelatyny. Kwas mlekowy zawarty w mleku działa złuszczająco i pobudza skórę do regeneracji, żelatyna zawiera minerały, które odżywiają skórę. Zmieszaj 1 łyżkę żelatyny spożywczej i 1 łyżkę mleka 3,2% i podgrzej w mikrofalówce 1-2 minuty (możesz to zrobić też w małym rondelku na wolnym ogniu, mieszaj podgrzewając aż do uzyskania konsystencji gęstej pasty). Wymieszaj dokładnie. Tak przygotowaną (ostudzoną) pastę nałóż na pryszcze pędzelkiem. Po 10 minutach usuń – zdejmuje się ze skóry jak maska żelowa lub maseczki typu peel-off.

Dieta na pryszcze

Pamiętaj o diecie i zachowaniu właściwej higieny. Unikaj potraw bardzo pikantnych, słonych i słodkich. Sól, cukier i pikantne przyprawy powodują wzmożoną pracę gruczołów łojowych, przez co może pojawiać się więcej pryszczy i innych zmian skórnych, takich jak np. zaskórniki. Pamiętaj o warzywach, owocach, produktach zbożowych bogatych w błonnik oraz chudych serach i rybach. Nie wyciskaj pryszczy, ponieważ powoduje to rozprzestrzenianie zmian na większe obszary. Oczyszczaj skórę i stosuj odpowiednie kosmetyki – przeznaczone do tego typu cery. Stosowanie domowych metod na trądzik nie zawsze pomaga i najlepiej, aby były to tylko kuracje wspomagające leczenie dermatologiczne.


Więcej na temat trądzik zmiany skórne
Przeładuj

Sylwia i Jan zostali rodzicami! Sylwia Bomba zdradza, jaką są parą! Te słowa wzruszają do łez

zobacz 01:50