Zmywacze do paznokci
© anoli/Fotolia.com

Czy zmywacze do paznokci są bezpieczne?

Zmywacze do paznokci
© anoli/Fotolia.com

Zmywacze z acetonem nie są bezpośrednim zagrożeniem dla kondycji paznokci. Aceton w małych ilościach nie jest toksyczny i nie powoduje skutków ubocznych, trzeba jednak dokładnie wietrzyć pomieszczenia, w którym był używany.

 

Dobry zmywacz powinien w bezpieczny dla paznokci sposób rozpuszczać i zmywać z nich wszelkiego rodzaju lakiery i pełnić jednocześnie funkcję pielęgnującą. Najczęstsze składniki zawarte w większości zmywaczy do paznokci to: aceton, octan butylu i etylu, alkohol, glikol, izopropanol oraz olejki nawilżające, zapachowe i witamina E.

Aceton – właściwości, działanie, wpływ na paznokcie

Aceton to popularny rozpuszczalnik, przezroczysta ciecz, o charakterystycznym, drażniącym zapachu. Dobrze rozpuszcza lakiery, jednak ma niekorzystny wpływ na delikatną płytkę paznokcia, gdyż znacząco ją odwadnia. To może skutkować rozdwajaniem się i łamaniem się paznokci. Prowadzi też do powstawania smug, żółknięcia paznokci i przesuszenia skóry dookoła, a nawet nieestetycznego jej pękania. Jednak niepożądane skutki związane są również z kondycją samych paznokci. Jeżeli aceton nie działa tak na każdego i nie używa się zmywacza na jego bazie zbyt często, nie jest on groźny dla paznokci i nie trzeba z niego całkiem rezygnować. Warto jednak zawsze po zmyciu lakieru umyć ręce wodą z mydłem i pielęgnować paznokcie i skórki chociażby olejem kokosowym.

Zatrucie acetonem - objawy

Aceton jest składnikiem wielu produktów o domowym zastosowaniu, jednak do zatruć tą substancją dochodzi niezwykle rzadko. Jest łatwo wchłaniany przez płuca do krwi, ale przy niezbyt dużym stężeniu wątroba potrafi go rozłożyć na nieszkodliwe dla organizmu substancje chemiczne. Spożycie acetonu w dawce przekraczającej 200 ml jest groźne dla ludzkiego zdrowia. Objawy zatrucia to bóle głowy, niewyraźna mowa i stan lekkiego letargu (zaleca się wówczas płukanie żołądka). Ekstremalnie rzadkie stany poważnego zatrucia mogą wywołać śpiączkę, a nawet śmierć.

Jaki zmywacz do paznokci wybrać?

Zależnie od rodzaju paznokci możemy wybrać zmywacz z:

  • ekstraktem z moreli - do zdrowych, normalnych paznokci,
  • aloesem - dla kruchych i łamliwych płytek,
  • witaminami E i B5, pszenicą, wapniem - dla cienkich, delikatnych paznokci,
  • keratyną i rumiankiem - przy założonych tipsach.
 

Więcej na temat manicure pielęgnacja paznokci
Przeładuj

Czy "rodzinka.pl" wróci?! Tomasz Karolak ma doskonały pomysł! Ale czy to możliwe?

zobacz 02:33