Aplikacja kremu do paznokci
© purplequeue/Fotolia.com

Suche skórki przy paznokciach: przyczyny i domowe sposoby na ich pozbycie się

Aplikacja kremu do paznokci
© purplequeue/Fotolia.com

Przesuszona skóra dłoni i suche skórki wokół paznokci to problem związany z niewystarczającą pielęgnacją i narażaniem dłoni na działanie podrażniających detergentów. Niekiedy mogą być oznaką niedoboru witamin. Suche skórki można odżywić i nawilżyć m.in. olejkami, kremem lub papką z siemienia lnianego.

Pielęgnacja dłoni, a suche skórki wokół paznokci

Skórki wokół paznokci przesuszają się, gdy są niewłaściwie pielęgnowane. Zbyt mocne wycinanie skórek sprawia, że odrastają one szybciej i niekiedy w nieprzewidywalny sposób. Dlatego o wiele lepszą metodą jest delikatne odsuwanie zmiękczonych skórek i ewentualne delikatne usunięcie nadmiaru przy pomocy ostrych cążków lub specjalnego dłutka do skórek. Suche skórki przy paznokciach są też efektem przesuszenia skóry dłoni. Sprzyja temu praca biurowa, a szczególnie klimatyzacja. Szkodliwe jest też mycie ich w zbyt ciepłej lub zbyt zimnej wodzie oraz suszenie suszarką. Błędem jest też zapominanie o kremie do rąk. Suche skórki wokół paznokci mogą oznaczać alergię na używane środki chemiczne lub zbyt silne detergenty. Mogą być też wynikiem zaniedbania, np. zmywania naczyń lub czyszczenia łazienki bez gumowych rękawic. W niektórych przypadkach suche skórki są jednym z objawów niedoboru witamin A, E oraz witamin z grupy B.

Ratunek na suche skórki: nawilżanie i natłuszczanie, uzupełnienie witamin

Aby zrewitalizować suche skórki wokół paznokci, należy o nie zadbać przy użyciu nawilżających i natłuszczających kosmetyków. Jednak pierwszym krokiem jest wyrobienie nawyków, które nie będą powodowały pogorszenia ich stanu. Warto stosować krem do rąk, a detergentów myjących i piorących używać tylko w ochronnych rękawicach. Nie należy narażać dłoni na bardzo niską lub bardzo wysoką temperaturę. Usuwanie skórek powinno być delikatne, nie można wycinać ich zbyt głęboko. Lepiej zmiękczać je i odsuwać – zwłaszcza na początku, gdy suche skórki są słabe. Używa się do tego drewnianego patyczka. Poprawę przyniesie też uzupełnienie niedoboru witamin. Należy regularnie stosować odżywki i oliwki do paznokci i skórek.

Domowe sposoby na suche skórki

Kojąco na suche skórki wokół paznokci zadziała trwająca od kwadransa do pół godziny kąpiel w ciepłej wodzie z dodatkiem oliwy z oliwek i sokiem z połówki cytryny.

 

Można też używać olejków z witaminami lub olejków mocno nawilżających.

 

Domowa maseczka na suche skórki z siemienia lnianego również przyniesie pożądane rezultaty. Wystarczy 3 łyżki siemienia lnianego zalać gorącą wodą i poczekać, aż powstanie kleista konsystencja. Paznokcie będą odżywione po 15-minutowej kąpieli w takiej miksturze. Do pielęgnacji suchych skórek przy paznokciach można wykorzystać też balsam do ust, który zadziała nawilżająco i lekko natłuszczająco.

 

Przeładuj

Sylwia Madeńska i Mikołaj Jędruszczak rozstali się, a jak wspominają początek znajomości? „Ty mi mówiłaś fejkowe informacje…”

zobacz 01:33