malowanie paznokci
©spinetta/Fotolia

Primer kwasowy i bezkwasowy

malowanie paznokci
©spinetta/Fotolia

Primer do paznokci jest płynem, który odtłuszcza naturalną płytkę paznokcia. Primer stosuje się jako pierwszą warstwę przed nałożeniem żelu bądź akrylu. Ma za zadanie ułatwić połączenie naturalnej płytki paznokcia z żelem lub akrylem.

Primer do paznokci – rodzaje

Primer kwasowy jest płynnym roztworem kwasu. Zawiera kwas metakrylowy i ma silne działanie na płytkę paznokcia. Penetruje on ją i powoduje, że płytka łatwiej łączy się z akrylem lub żelem.

 

Primer bezkwasowy, tak samo jak ten pierwszy odwadnia i odtłuszcza płytkę paznokcia, ale różni się od primera kwasowego składnikami. Zawiera on octan etylu, a nie kwas metakrylowy. Jest łagodniejszy w działaniu niż primer kwasowy.

 

Należy pamiętać, że zarówno primer kwasowy, jak i bezkwasowy trzeba stosować na naturalną płytkę paznokcia, a nie na tipsa.

Bonder – czym się różni od primera do paznokci?

Bonder zawiera żel podkładowy i primer i stosowany jest na naturalną płytkę paznokcia, by zwiększyć przyczepność żelu. Ponadto (tak jak primer) odtłuszcza i dezynfekuje płytkę paznokcia. Preparat należy nałożyć na naturalny paznokieć po czym utwardzić go w lampie UV lub LED. Bonder w odróżnieniu od primera ma łagodny zapach.

 

Jeśli płytka paznokci nie jest zniszczona i zbyt silnie przetłuszczona warto zastosować primer bezkwasowy bądź bonder. Primer kwasowy ma silne działanie i trzeba go stosować jedynie przy problematycznych płytkach, do które słabo przyczepia się żel. 


Więcej na temat manicure pielęgnacja paznokci
Przeładuj

Występ 14-letniej Wiktorii poruszył jurorów "The Voice Kids"! To ona wyra show TVP?

zobacz 00:47