Paznokcie dłoni i stóp
Image by LifetimeStock.com

Nieinwazyjne leczenie wrastających paznokci u stóp: klamry

Paznokcie dłoni i stóp
Image by LifetimeStock.com

Wrastające paznokcie u stóp są bardzo bolesnym schorzeniem. Skutecznym sposobem leczenia są klamry na paznokcie. Nie ma do nich praktycznie żadnych przeciwwskazań, a są bezbolesne. To doskonała alternatywa dla chirurgicznego usuwania paznokcia, tzw. „ściągania paznokcia”.

Czym są klamry na paznokcie

Klamry na paznokcie są zakładane przez specjalistę podologa, który po konsultacji dobiera odpowiednie klamry – silikonowe, plastikowe, drutowe lub metalowe. Klamra musi być dopasowana do rozmiaru i kształtu paznokcia. Specjalista mocuje ją przy pomocy małych haczyków, a następnie zagina pod brzegami chorego paznokcia w miejscu, gdzie wrasta. Klamra na paznokcie zmienia tor wzrostu paznokcia i spłaszcza płytkę. Zabieg zakładania klamry na paznokcie jest bezbolesny. Należy ją nosić około roku lub do momentu, gdy schorzenie zostanie całkowicie wyleczone. W trakcie zabiegu siłę napięcia klamry dostosowuje się indywidualnie w taki sposób, by osoba mogła poczuć natychmiastową ulgę. Koszt klamry na paznokcie wynosi około 150 złotych.

Kiedy stosuje się klamrę na paznokcie

Wskazaniami do aplikacji klamry na paznokcie są takie schorzenia jak:

  • wykręcający się paznokieć,
  • bardzo gruba, rogowa płytka paznokcia,
  • wrastający paznokieć (I i II stadium),
  • nawracające wrastanie paznokci,
  • odciski w wale paznokciowym,
  • nadmierna granulacja i ziarninowanie, tzw. dzikie mięso.

Pielęgnacja podczas stosowania klamry

Zazwyczaj klamrę należy wymieniać mniej więcej co dwa miesiące – zależy to od szybkości wzrostu paznokcia. Na co dzień należy pamiętać o stosowaniu odpowiedniego, wygodnego i szerokiego obuwia, które nie będzie uciskało chorego miejsca.  


  • Innym "urodowym" defektem jest są zniekształcenia zewnętrznej powłoki płytki paznokcia. Dowiedz się, czym się poziome bruzdy i jak z nimi walczyć. 
  • Gdy brak w Twojej diecie odpowiedniej ilości witamin i składników odżywczych, możesz odczuć jego wpływ na urodę. Może objawić się m.in. pod postacią białych plamek na paznokciach.
  • Pozbywanie się skórek wokół paznokcia to jeden z najważniejszych czynności, wykonywanych tuż przed manicure. Przeczytaj, dlaczego najlepiej usuwać skórki za pomocą drewnianej szpatułki.
  • Wrastanie się paznokci może być również spowodowane innym schorzeniem. Przeczytaj o rozdwajaniu się paznokci.

Więcej na temat manicure pielęgnacja paznokci
Przeładuj

Jak Paula Tumala zareagowała na wieść o ciąży bliźniaczej? Taka reakcja to zupełna normalność!

zobacz 01:36