usuwanie skórek paznokci
©Wojciech Serwach/fotolia

Usuwanie skórek przy paznokciach nie zawsze jest konieczne. W przypadku, gdy skórki nie narastają na płytkę paznokcia nie należy ich usuwać, ponieważ możemy jedynie pobudzić skórki do większego wzrostu. Usuwamy tylko te skórki, które wyglądają nieestetycznie i narastają na płytkę paznokcia.

Odsuwanie skórek wokół paznokci drewnianą szpatułką

Paznokcie zanurz na dwie minuty w ciepłej wodzie z odrobiną mydła. Taka kąpiel zmiękcza skórki, dzięki czemu są one łatwiejsze do usunięcia. Alternatywą dla kąpieli jest nałożenie specjalnego preparatu zmiękczającego skórki, który oprócz zmiękczania również delikatnie je rozpuszcza. Dzięki czemu nie zawsze jest jeszcze potrzeba obcinania skórek. Po około minucie zmiękczone skórki delikatnie odsuwamy drewnianą szpatułką kosmetyczną. Staramy się przykładać ją płasko szerszą częścią w kierunku paznokcia. Jeżeli w przypadku grubych i twardych skórek taki zabieg okaże się niewystarczający, należy sięgnąć po cążki.

Usuwanie skórek z paznokci cążkami

Do usuwania skórek cążkami potrzebujemy ostrego i sterylnego sprzętu. Nie powinniśmy korzystać z tępych i zakrzywionych cążek. Skórki wycinamy kierując się od strony prawej do lewej, wsuwając ostrze pod skórkę. Po ucięciu odsuwamy cążki w tył. Nie należy szarpać ani ciągnąć skórek, ponieważ możemy uszkodzić macierz paznokcia. Po zakończeniu zabiegu, nadmiar płynu usuwamy wacikiem i wsmarowujemy oliwkę pielęgnacyjną


  • Mało estetycznie wyglądają paznokcie, które się rozdwajają. Nie tylko źle wyglądają, ale również bolą. Poznaj przyczyny rozdwajających się paznokci.
  • Paznokcie wrastają w skórę i bolą. Przeczytaj, jak mało inwazyjnie można rozwiązać ten problem: klamry na wrastające paznokcie.
  • Jest jeszcze jeden defekt paznokci, które stają się zmorą podczas wykonywania manicure, a mianowicie bruzdy na płytce paznokcia. Dowiedz się, jakie mogą być przyczyny ich powstania.
  • Podczas wiosny pojawiają się na Twoich paznokciach białe plamki. Sprawdź, dlaczego tak się dzieje.

Więcej na temat pielęgnacja paznokci