Męskie i damskie perfumy - skład, rodzaje, nuty
© JPC-PROD/Adobe Stock

Perfumy to rodzaje kosmetyków, których zadaniem jest nadanie przyjemnego zapachu skórze. Męskie i damskie perfumy, w większości przypadków, tworzone są na bazie piramidy zapachowej, na którą składa się: nuta głowy, serca oraz bazy. Każda z nich zawiera nieco aromaty, które w połączeniu tworzą wyjątkową kompozycję zapachową.

 

Niepowtarzalność perfum polega na tym, iż nie mają one jednego, stałego zapachu. Kompozycja zapachowa, szczelnie zamknięta w szklanym flakoniku, rozwija się w trakcie kontaktu ze skórą i powietrzem. Perfumy damskie i męskie, w większości, powstają z połączenia trzech głównych nut zapachowych: nuty głowy, serca i bazy, które decydują o ich trwałości oraz kolejności wyczuwania poszczególnych komponentów zapachowych na skórze.

Perfumy - skład i rodzaje

Perfumy składają się z olejków zapachowych, środków wzmacniających i homogenizujących oraz rozpuszczalnika, którym zwykle są lekkie lakohole alifatyczne, a czasem etanol. Pachnidła w płynie różnią się między sobą stężeniem substancji zapachowych, dlatego na rynku kosmetycznym rozróżnia się:

  • perfumy: zawierające 20-40% substancji zapachowych,
  • wody perfumowane: 10-18%,
  • wody toaletowe: 5-12%,
  • wody kolońskie: 3-5%,
  • mgiełki do ciała: 1-3%.

 

Damskie i męskie perfumy zwykle składają się kilkudziesięciu substancji zapachowych, które intensyfikują się pod wypływem powietrza oraz ciepła ludzkiego ciała.  

Nuty zapachowe perfum

Substancje zapachowe zawarte w perfumach tworzą tzw. piramidę nut zapachowych, odpowiedzialną za to, że aromat perfum w trakcie ich użytkowania zmienia się. Klasyczna piramida obejmuje trzy podstawowe etapy rozwoju perfum na skórze, którymi są (w kolejności ujawniania się):

  • Nuta głowy - to pierwszy zapach, jaki odczuwa się tuż po otworzeniu flakonika perfum, dlatego często to on decyduje o tym, że kupimy konkretne pachnidło. W nucie głowy znajdują się głównie nuty owoców, które dodają perfumom świeżości i lekkości.
  • Nuta serca - ujawnia się ok. 10 minut po aplikacji zapachu. Tworzą ją głównie nuty korzenne, drzewne oraz kwiatowe i są wyczuwalne na skórze przez ok. 2 godziny. Aromaty znajdujące się w nucie serca decydują do jakiej rodziny zapachowej należą perfumy (np.: perfumy orientalne, kwiatowe, drzewne, cytrusowe, owocowe).
  • Nuta bazy - jest wyczuwalna na skórze najdłużej (nawet do kilkunastu godzin), ponieważ składa się z najcięższych i najtrwalszych aromatów, takich jak: piżmo, ambra, żywica, skóra, paczula.

Więcej na temat perfumy pielęgnacja