Szeroki uśmiech
©Piotr Marcinski/Fotolia

Poznaj rodzaje ust i skoryguj ich kształt makijażem

Szeroki uśmiech
©Piotr Marcinski/Fotolia

Kobiety posiadają różne kształty ust i ciągle poszukują metod korygowania ich odpowiednim makijażem. W większości przypadków potrzebnym narzędziem okazuje się konturówka i odpowiednio dopasowana szminka lub błyszczyk.

 

Chcąc nadać ustom idealny kształt za pomocą makijażu, należy na początku przyjrzeć się, czy nie są zbyt suche, popękane, a ich naskórek przebarwiony. Nawet najlepszy makijaż nie zakryje braku właściwej pielęgnacji. Dlatego przed korygującym makijażem nawilż odpowiednio usta maseczką peelingującą z dwóch kropel oliwy z oliwek i cukru. Dobrym sposobem jest posmarowanie ust miodem. Gdy już odpowiednio przygotujesz swoje wargi, możesz korygować je makijażem:

Usta wąskie

  • wargi są cienkie, słabo zarysowane i bez koloru.

Makijaż korygujący powinien optycznie powiększyć usta: dobierz konturówkę w kolorze pomadki (pomadka musi być jasna, ponieważ tylko taki kolor wizualnie powiększy wargi) i obrysuj kontur ust tuż poza ich naturalną granicą. Nałóż perłową szminkę w kolorze jasnego różu. Reszta makijażu powinna być stonowana – o ton jaśniejszy podkład, jasne cienie na oczach – wtedy usta wydają się pełniejsze. Aby dopełnić efektu optycznego powiększenia, nałóż na wargi błyszczyk, szczególnie polecany jest błyszczyk ze świecącymi drobinkami.

Usta zbyt pełne 

  • wargi są duże, dobrze zarysowane, odznaczają się wyraziście na twarzy.

Makijaż korygujący zbyt duże usta powinien opierać się na kolorze nude, czyli cielistym, który dobrze je zneutralizuje i sprawi, że nie będą odznaczały się od reszty elementów twarzy. Dlatego dobierz konturówkę i szminkę w takim odcieniu. Obrysuj kontur pod granicą ust – optycznie je pomniejszysz. Następnie nałóż matową pomadkę w średniej tonacji. Unikaj błyszczyków, jeżeli jednak nie wyobrażasz sobie makijażu bez nich, to użyj tych w odcieniu morelowym tylko na środkową część ust. Neutralizując zbyt wydatne usta, podkreśl mocniej oczy.

Usta asymetryczne

  • wargi są nierówne, przeważnie w obrębie jednej wargi, ale zdarza się, że warga górna jest wydatna, a dolna wąska i niezauważalna oraz na odwrót.

Makijaż ust asymetrycznych opiera się na wyrównaniu ich konturówką. Głównym celem jest nadanie symetrii. W tym przypadku możesz dobrać kolor stonowany – pastelowy róż, beż czy brąz. Usta nie mogą przykuwać zbyt dużej uwagi. Konturówką obrysowuj w części pełnej pod konturem ust (aby je pomniejszyć), a w części zbyt wąskiej nad (aby je powiększyć). Wypełnij usta szminką i nałóż błyszczyk ze świecącymi drobinkami, które odwrócą uwagę od kształtu ust. W przypadku tego makijażu, również powinno się znacznie podkreślić oczy.

Usta o idealnych kształtach

  • wargi są symetryczne, dobrze zaznaczone z wyrazistym konturem. Nawet bez makijażu wyglądają dobrze.

Usta o idealnych kształtach nie wymagają żadnych technik korygujących. W ich przypadku możesz stosować wszystkie tonacje i kolory szminki – jeżeli chcesz je minimalnie optycznie zmniejszyć – ciemniejsze, a gdy powiększyć – jaśniejsze. Przy wyraźnie zarysowanym kształcie nie musisz korzystać z konturówki. Czasami jedynym, wymaganym kosmetykiem może okazać się błyszczyk, aby nadać im blask.


Więcej na temat makijaż pielęgnacja twarzy Usta
Przeładuj

Czy "rodzinka.pl" wróci?! Tomasz Karolak ma doskonały pomysł! Ale czy to możliwe?

zobacz 02:33