kobieta z pędzlami do makijażu
©Konstantin Yuganov/Fotolia

Modelowanie rysów twarzy makijażem

kobieta z pędzlami do makijażu
©Konstantin Yuganov/Fotolia

Rysy twarzy mogą ponoć zdradzać cechy charakteru, z całą pewnością zaś odpowiadają za atrakcyjność. Za piękne uznawane są te kobiety, które mają uwydatnione oczy, usta czy kości policzkowe, a twarz tym mocniej przykuwa uwagę, im mniej jest pospolita.

 

Niewiele kobiet może się jednak cieszyć wyrazistymi, lecz kształtnymi rysami twarzy. Na szczęście możemy to zmienić makijażem – wystarczy tylko nauczyć się go wykonywać tak, by uwydatniał atuty i ukrywał mankamenty.

Na czym polega rzeźbienie rysów twarzy?

Rzeźbienie rysów twarzy polega na rozświetleniu naturalnych uwypukleń i przyciemnieniu wgłębień. W efekcie powstają cienie, które wyostrzają rysy i nadają twarzy proporcjonalne kontury.

 

Makijaż nie powinien być płaskim malunkiem naniesionym na twarz, jest sztuką nadawania trójwymiarowości. Nie można jednak tej sztuki opanować bez odpowiedniego warsztatu. Do wykonania profesjonalnego makijażu niezbędne są pędzle o różnych rozmiarach i kształtach, najlepiej z naturalnego włosia, bo tylko takie rozprowadzają kosmetyki równomiernie. Trzeba też zaopatrzyć swoją kosmetyczkę – nie wystarczą korektor i podkład, do których ogranicza się większość Polek. Dzięki nim można jedynie ukryć niedoskonałości skórne, ale twarz staje się płaska i bez wyrazu. Warto więc dobrać bronzer i rozświetlacz, które potrafią zdziałać cuda – wyszczuplić i wydłużyć twarz, zmodyfikować kształt nosa i ust oraz podkreślić kości policzkowe. Bronzer powinien być o 2 tony ciemniejszy, a rozświetlacz o 2 tony jaśniejszy niż naturalna karnacja.

Owal – idealny kształt twarzy

Najbardziej proporcjonalnym kształtem twarzy jest owal, który możemy uzyskać dzięki makijażowi Kluczem do sukcesu jest odpowiednie rozłożenie ciemnych i jasnych pól na twarzy, a następnie zatarcie granic pomiędzy nimi. Przy owalnym typie twarzy przyciemnia się boki nosa, linie żuchwy, nosa i wgłębienia pod kośćmi policzkowymi, natomiast rozświetla się obszary nad kośćmi policzkowymi i ustami, czubek nosa i łuki brwiowe. Nie zawsze jednak takie rzeźbienie jest korzystne. Kiedy kształt twarzy odbiega od ideału, trzeba z niektórych pociągnięć zrezygnować, a innym nadać nowy kierunek.

Dopasowywanie makijażu do kształtu twarzy

Aby wyostrzyć rysy i ukryć dysproporcje, trzeba zacząć od określenia swojego kształtu twarzy, bo od niego zależne jest najkorzystniejsze rozmieszczenie ciemnych i jasnych plam:

 

1. Twarz okrągła:

  • bronzer: żuchwa, boki policzków, skronie, skrzydełka nosa,
  • rozświetlacz: linia brwi, kości policzkowe, górna część nosa, powieki.

 

2. Twarz kwadratowa:

  • bronzer: żuchwa (bez podbródka), skronie, skrzydełka nosa,
  • roświetlacz: górna część nosa, środek czoła.

 

3. Twarz trójkątna:

  • bronzer: skronie, boki policzków, skrzydełka nosa,
  • rozświetlacz: górna część nosa, żuchwa, broda, obszar nad kośćmi policzkowymi.

 

4. Twarz prostokątna:

  • bronzer: linia włosów, podbródek,
  • rozświetlacz: kości policzkowe, powieki, środek nosa.

 

Dzięki makijażowi można też modelować kształt nosa. Zbyt szeroki da się zamaskować nakładając rozświetlacz na jego górną część lub bronzer na skrzydełka. 


Więcej na temat makijaż stylizacje
Przeładuj

Daria Widawska o zarobkach w czasach pandemii! "Był czas zarabiania większych pieniędzy i nie odłożyliśmy"

zobacz 02:08