twarz przed lusterkim
Pixabay/21150/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Sztuka kamuflażu – ukrywanie pryszczy za pomocą makijażu

twarz przed lusterkim
Pixabay/21150/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Jak ukryć pryszcze stosując do tego celu makijaż? Przestrzeganie kilku prostych zasad ułatwi maskowanie niedoskonałości skóry. Produktami pomagającymi w tuszowaniu mankamentów urody są między innymi: korektor, kryjący fluid i kryjący puder w kamieniu.

Kosmetyki do cery z problemami

Aby zacząć korekcję najpierw zadbajmy o właściwe oczyszczanie oraz nawilżanie twarzy. Starajmy się dobierać kosmetyki przeznaczone do naszego typu cery. Jeżeli mamy problem z trądzikiem, wówczas stosujmy preparaty zalecone przez dermatologa. Możemy używać delikatnych peelingów, emulsji albo pianek do mycia oraz lekkich, nieobciążających kremów. Wybierajmy kremy, które nie zatykają porów (niekomedogenne) oraz maseczki oczyszczające i zwężające pory np. z glinką zieloną, które jednocześnie odświeżają skórę. Demakijaż jest bardzo istotny, ponieważ nieusunięcie zanieczyszczeń, nadmiaru sebum oraz martwego naskórka blokuje ujście gruczołów łojowych doprowadzając do powstawania zaskórników. Do jego wykonania używajmy delikatnego mleczka lub płynu micelarnego. Pamiętajmy, że spanie w pełnym makijażu sprawi, że rano twarz będzie obciążona i nadmiernie przetłuszczona. Tylko dobrze odżywiona i nawilżona skóra będzie ładnie prezentowała się w makijażu. Bardzo często źle dobrane kosmetyki zaostrzają problemy dermatologiczne, dlatego przywiązujmy dużą wagę do pielęgnacji przed przystąpieniem do wykonania make-upu.

Makijaż cery z pryszczami – najpierw fluid kryjący

Makijaż cery z pryszczami polega przede wszystkim na maskowaniu. Dlatego w roli głównej jest zawsze korektor. Może być w sztyfcie lub w kremie, najlepiej antybakteryjny. Pamiętajmy, że zmiany ropne mogą się mnożyć, gdy mają kontakt z kosmetykami do makijażu. W miarę możliwości starajmy się ich nie malować. Gdy skóra jest odpowiednio przygotowana (oczyszczona i nawilżona) nakładamy na nią fluid kryjący. Pamiętajmy, że używanie do jego aplikacji gąbek czy pędzli z uwagi na możliwość rozprzestrzeniania zmian, wymaga szczególnej higieny. Najlepiej po każdym malowaniu dokładnie myć cały sprzęt. Jeżeli chcemy stosować bazę w celu lepszego utrwalenia makijażu – unikajmy tych zwierających silikon.

Korektor na pryszcze, potem puder

Po nałożeniu fluidu zastosujmy korektor. Korektor w płynie najlepiej sprawdza się na dużych powierzchniach ponieważ łatwiej go rozprowadzić, ten w sztyfcie stosujemy punktowo. Całość najlepiej utrwalić sypkim pudrem mineralnym lub transparentnym. Pudry w kamieniu są zbyt ciężkie i często mogą spowodować nieestetyczny efekt maski. Pamiętajmy, że zbyt duża ilość kosmetyków nadmiernie obciąży skórę, szybciej zacznie się ona świecić, ponadto fluid może się zwarzyć pod wpływem ciepła i potu. Pomocne wówczas będą bibułki matujące oraz woda termalna, która odświeża cerę w upalne dni. Używanie pudrów rozświetlających oraz różu może niepotrzebnie uwydatnić zmiany, szczególnie jeśli są w odcieniu czerwieni. Rozświetlające drobinki nieładnie podkreślą wszystkie nierówności naskórka. Jeżeli zmiany pojawiły się na dekolcie lub plecach możemy również zastosować korektor, pamiętając aby dokładnie go rozetrzeć. W drogeriach dostępny jest tzw. kamuflaż. Jest to produkt o ciężkiej konsystencji, który należy stosować z umiarem i najlepiej na takiej samej zasadzie jak korektor a nie fluid.

 

Pamiętajmy jednak, że tuszowanie problemu go nie usunie, dlatego przede wszystkim podejmijmy leczenie trądziku w gabinecie dermatologicznym. 


Przeładuj

Życie serialowej babci z "rodzinki.pl" Haliny Skoczyńskiej było pełne dramatów: "W wieku 30 lat uciekłam grabarzowi spod łopaty"

zobacz 02:05