Nakładanie podkładu
©vladimirfloyd/Fotolia

Czym kierować się przy wyborze podkładu do cery trądzikowej, tłustej czy mieszanej?

Nakładanie podkładu
©vladimirfloyd/Fotolia

Aby dobrać odpowiedni podkład do cery trądzikowej, tłustej czy mieszanej należy kierować się szczególnymi właściwościami konkretnego typu skóry.

 

Podkład jest ważnym elementem makijażu nie tylko ze względu na to, że wyrównuje koloryt, nadaje poczucie gładkości, ale również maskuje niedoskonałości skóry twarzy. Gdy cera odbiega do ideału, to właśnie podkład może być najlepszym przyjacielem. Musi on być jednak odpowiednio dobrany, aby dodatkowo nie szpecił, nie nadawał efektu maski lub nie podkreślał niedoskonałości zamiast je maskować.

Podkład do cery trądzikowej

Cera trądzikowa to niestety często spotykana bolączka młodych kobiet w wieku od około 13 roku życia do 25, gdy zmiany hormonalne związane z dojrzewaniem powodują występowanie wyprysków na twarzy. Polecanym kosmetykiem dla tego rodzaju skóry jest podkład matujący, który można dostać w formie lekkiego musu lub zagęszczonego płynu. Bardzo dobrze maskuje niedoskonałości i jednocześnie posiada właściwości antybakteryjne, które wspomagają walkę z wypryskami. Podkład do cery trądzikowej może być również matująco-kryjący o przedłużonym działaniu – tworząc mikrosiateczkę na twarzy utrzymuje skórę w jednolitym kolorycie, kryje niedoskonałości oraz utrzymuje makijaż przez długi czas. Niestety nie jest on polecany do codziennego stosowania, ponieważ działa wysuszająco na cerę.

Podkład do cery tłustej

Podobnie jak w przypadku cery trądzikowej do tego rodzaju skóry również polecany jest podkład matujący, który przykryje efekt nadmiernej pracy gruczołów łojowych. Tutaj jednak stawiamy tylko na ten kosmetyk w formie lekkiego musu, który nie sprawi, że makijaż „spłynie” po kilku godzinach od nałożenia. Podkład do cery tłustej potrzebuje jednak małego wsparcia – dodatkiem do niego jest puder matujący, który wzmocni Efekt matowienia.

Podkład do cery mieszanej

Podkład do cery mieszanej jest kosmetykiem o podwójnym działaniu – z jednej strony ma za zadanie zmatowieć tłustą okolicę twarzy – strefę T (czoło, nos, broda), a z drugiej zapobiec przesuszeniu się suchych partii jak skronie czy policzki. Kosmetyk, który poradzi sobie z takimi problemami, to przede wszystkim również podkład silnie kryjąco-matujący, w tym przypadku jednak beztłuszczowy, który nie zatyka porów. Możemy wykorzystać tutaj również podkład liftigujący, który dobrze pokryje suche partie naszej cery, wygładzi ewentualne zmarszczki. Na tłuste okolice twarzy warto dodatkowo użyć bazy matującej.


Przeładuj

Doda przerywa milczenie! Zabrała głos w sprawie małżeństwa z Emilem. Mają kryzys?

zobacz 00:39