Buteleczka z olekiem z mięty polnej na tle gałązki mięty.
© Madeleine Steinbach/Adobe Stock

Mięta pieprzowa to surowiec leczniczy, z którego liści wytwarza się olejek eteryczny. Substancja pozytywnie wpływa na zdrowie, zwłaszcza w przeziębieniu i grypie, przy bólach głowy oraz menstruacyjnych czy stanach napięcia nerwowego. Olejek z mięty pieprzowej działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo, antyseptycznie.

 

Olejek miętowy ma swoje zastosowanie również w kosmetyce, jednak nie należy go stosować bezpośrednio na skórę, zwłaszcza, gdy jest ona silnie podrażniona. Naturalny kosmetyk najlepiej używać jako dodatek do kremu, szamponu do włosów czy balsamu do ciała, w ilości maksymalnie kilku kropel. Olejek najlepiej sprawdzi się do pielęgnacji cery z trądzikiem czy włosów przetłuszczających się.

Olejek z mięty pieprzowej – właściwości

Naturalny olejek eteryczny z mięty wykazuje silne działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, oczyszczające i odświeżające. Łagodzi stany napięcia nerwowego, działa antyreumatycznie, rozgrzewająco i relaksacyjnie. Olejek z mięty pieprzowej pomaga przy bólach głowy, mięśni i menstruacyjnych, skutecznie udrażnia zatkany nos, hamuje nudności, odświeża oddech i reguluje procesy trawienne.

Olejek z mięty polnej do inhalacji

Olejek miętowy najczęściej stosuje się do domowych inhalacji, zwłaszcza w stanach przeziębienia i grypy, ponieważ skutecznie oczyszcza drogi oddechowe. Można go stosować w połączeniu z innym olejkiem eterycznym, np. lawendowym, a także jako odświeżacz i środek deznyfekujący powietrze, dodając kilka kropli, np. do nawilżacza powietrza, odkurzacza, kominka armoaterapeutycznego.

Olejek miętowy do masażu i kąpieli

Masaż ciała lub kąpiel z dodatkiem olejku miętowego rozgrzeje, odpręży, poprawi krążenie i złagodzi bóle mięśni. Należy jednk pamiętać, aby wymieszać go wcześniej z olejem bazowym, w roli którego doskonale sprawdzi się olej ze słodkich migdałów, jojoba, słonecznikowy. Do ciepłej wody w wannie wystarczy wlać ok. 6 kropel olejku i moczyć w niej ciało przez przynajmniej 15 minut.

Olejek z mięty pieprzowej do sauny

Sauna to sposób na odpoczynek ale i oczyszczenie organizmu z toksyn. Olejek z mięty pieprzowej idealnie sprawdza się jako aromatyczny dodatek do sauny. Przy jego użyciu należy tylko pamiętać, aby oleju nie stosować bezpośrednio na rozgrzane kamienie. Kilka kropel olejku wystarczy połączyć z wodą i dopiero tak przygotowaną mieszankę wylewać stopniowo na palenisko.