keratynowe prostowanie włosów
©djile/Fotolia

Włosy proste na długo – co zamiast prostownicy?

keratynowe prostowanie włosów
©djile/Fotolia

Trwałe prostowanie włosów może zapewnić gładką fryzurę nawet na 3-4 miesiące. Takich efektów można się spodziewać na przykład po brazylijskim prostowaniu włosów.

Brazylijskie prostowanie włosów

Keratynowe prostowanie włosów, nazywane także brazylijskim prostowaniem, polega na zaaplikowaniu włosom preparatu keratynowego. Używa się do tego ceramicznego żelazka fryzjerskiego, które rozgrzewa się do 230 stopni Celsjusza. Pod wpływem wysokiej temperatury, łuski włosa otwierają się, a keratyna wnika w strukturę włosa, uzupełniając ubytki. Następnie łuski są zamykane, a struktura włosa zostaje zrekonstruowana za pomocą specjalnego preparatu. Zabieg można zastosować na włosy zniszczone, farbowane i rozjaśniane, ponieważ keratyna je odżywia i regeneruje. W zależności od typu włosów i tego, jak szybko rosną, efekt zabiegu może się utrzymać od trzech do nawet pięciu miesięcy. Cena jednego zabiegu rozpoczyna się od 100 złotych, ale ostateczny koszt zależy od długości i grubości włosów. Zabieg trwa około 3 godzin.

Czy brazylijskie prostowanie włosów jest bezpieczne?

W preparatach stosowanych do keratynowego prostowania włosów stosuje się formaldehyd, czyli aldehyd mrówkowy. Zapewnia głębokie wniknięcie białka w strukturę włosa. Okazuje się jednak, że nie jest to do końca bezpieczny zabieg – Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem ogłosiła, że substancja ta ma właściwości kancerogenne, a więc wywołujące raka. W Unii Europejskiej produkty mogą zawierać do 0,2% formaldehydu, ponieważ takie stężenie nie jest szkodliwe dla zdrowia. Często salony reklamując swoje zabiegi jako wolne od formaldehydu, mają na myśli po prostu stosowanie go w śladowych ilościach. Na polskim rynku produkty z wysoką zawartością tej substancji zostały zakazane.

A może trwała prostująca?

Trwała włosów może nie tylko skręcać włosy, ale także je trwale prostować. Zabieg trwa kilka godzin i kosztuje od 150 złotych. Nie jest wskazany dla włosów zniszczonych, ponieważ dodatkowo bardzo je obciąża. Prostowanie włosów na stałe jest niemożliwe, ponieważ nowe włosy rosną w naturalny dla siebie sposób. Z czasem także włosy poddane zabiegom mogą wrócić do poprzedniej formy, na przykład gdy stopniowo wypłukuje się keratyna. Osoby, które chcą dłużej niż kilka miesięcy cieszyć się prostymi włosami, muszą powtarzać zabiegi prostujące.

Wygładzanie włosów

Wygładzanie włosów łączy się zawsze z ich prostowaniem. Najskuteczniejszym sposobem jest keratynowe wygładzanie włosów. Jego koszt także zaczyna się od 100 złotych. Jeśli jednak wolisz pozostać przy domowych sposobach na włosy, zastosuj na przykład płukanki (z lipy, kawowe, szałwiowe), olejowanie włosów i maski wygładzające. Na dłuższą metę nic tak nie poprawia wyglądu włosów jak zdrowa dieta, odpowiednia pielęgnacja włosów i ich odżywianie. Jeśli nie przestrzegamy tych trzech zaleceń, jednorazowy zabieg wygładzający da krótkotrwały efekt.

Więcej na temat włosy stylizacje włosów
Przeładuj

Życie serialowej babci z "rodzinki.pl" Haliny Skoczyńskiej było pełne dramatów: "W wieku 30 lat uciekłam grabarzowi spod łopaty"

zobacz 02:05