kobieta z uniesionymi włosami
©Sofia Zhuravetc/fotolia

Na oklapnięte włosy pomoże tapirowanie, ale czy można stosować je na co dzień?

kobieta z uniesionymi włosami
©Sofia Zhuravetc/fotolia
Najpopularniejszym sposobem na uniesienie fryzury jest tapirowanie włosów. Włosy pociera się specjalnym grzebykiem do tapirowania, delikatnie je kołtuniąc. Zabieg jest skuteczny i efektowny, ale niszczy włosy.

Co powinnaś wiedzieć o tapirowaniu

Tapirować można włosy każdej długości – i długie, i krótkie. Pozwala unieść włosy, dodać im objętości i gęstości. Do tapirowania używa się specjalnego grzebyka, które ma cienkie zęby. Często ma długą końcówkę, która pomaga zrobić przedziałek na włosach. Możesz go kupić już za kilka złotych w każdej drogerii. Niektórzy wykorzystują zamiast grzebyka... szczoteczkę do zębów. Oczywiście czystą i nieużywaną, najlepiej miękką. Tapirowanie włosów szczoteczką do zębów daje podobny efekt, choć najlepiej sprawdza się podczas tapirowania samej nasady.

Jak tapirować włosy krok po kroku

1. Wydzielaj kilkucentymetrowe pasma włosów, wybierając te ze spodu.
2. Przed tapirowaniem możesz spryskać pasmo lakierem – efekt utrzyma się dłużej.
3. Pasmo zaczesuj, pocierając je grzebykiem „pod włos”.
4. Tapiruj pasmo z obu stron, by uzyskać lepszy efekt.
5. Pasmo, które będzie przykrywało to natapirowane, powinno być albo tylko delikatnie zaczesane, albo pozostawione gładkie.

Tapirowanie włosów a wypadanie

Tapirowanie włosów może doprowadzić do ich łamania i kruszenia. Włosy tapiruje się poprzez pocieranie ich pod łuskę włosa. Podczas tego zabiegu może dojść nawet do całkowitego odarcia włókna włosa z otoczki. Często nadwyrężane tapirowaniem włosy z czasem zaczną wypadać i kruszyć się u nasady. Jeśli już teraz masz zniszczone włosy, pomyśl nad innym sposobem unoszenia fryzury. Zdecydowanie też nie stosuj tapirowania włosów na co dzień.

Jak unieść włosy bez tapirowania

Tapirowanie włosów jest niezdrowe, dlatego w przypadku osłabionych włosów lepiej wybrać inne sposoby na uniesienie fryzury. Wymienione niżej metody nie obciążają włosów i nie wymagają pianek ani lakierów:
1. suszenie włosów na dużych wałkach – wilgotne pasma należy nakręcić na wałki o dużej średnicy, a następnie zostawić do naturalnego wysuszenia. W ten sposób można unieść także tylko wybrane partie włosów;
2. suszenie włosów suszarką z dyfuzorem – unosi włosy u nasady, ale pamiętaj o tym, by strumień powietrza nie był zbyt gorący, bo to także nie służy włosom;
3. oszczędne dozowanie kosmetyków do stylizacji – najlepiej umyć włosy prostym szamponem oczyszczającym bez dodatków, który zmyje resztki kosmetyków stylizacyjnych, które oblepiają włosy i nie pozwalają im się unieść;
4. suszenie długich włosów z kitką – wilgotne włosy zwiąż w kucyk na czubku głowy. Włosy nie mogą być zbyt ciasto związane, bo po pierwsze odkształcą włosy, a po drugie jest to dla nich niezdrowe. Pozwól włosom całkiem wyschnąć w ten sposób.

Przeładuj

Z kim Blondino ma najlepszy kontakt po "Hotelu Paradise"? Nie chodzi o Chrisa!

zobacz 01:23