Mężczyzna znajduje się w salonie fryzjerskim na podcinaniu brody.
©Drobot Dean/stock.adobe.com

Jak dobrać styl zarostu do kształtu twarzy?

Mężczyzna znajduje się w salonie fryzjerskim na podcinaniu brody.
©Drobot Dean/stock.adobe.com

Jaki zarost jest odpowiedni do mojego kształtu twarzy? - odpowiedzi na tego typu pytania zadaje sobie wielu mężczyzn. Kwestia modelowania zarostu jest równie ważna jak fryzura na głowie, a dla niektórych nawet bardziej istotna. Aby odpowiednio dopasować styl zarostu do swojej twarzy, warto kierować się nie tylko własnymi odczuciami, ale również sprawdzonymi zasadami.

 

Zanim podejmie się decyzję o wyborze konkretnego rodzaju zarostu dobrze jest czerpać inspiracje m.in. ze zdjęć publikowanych w magazynach czy w internecie. Trzeba jednak pamiętać, że to, co jednemu mężczyźnie będzie pasowało idealnie, drugiego może po prostu szpecić.

 

Rodzaje kształtów twarzy i ich charakterystyka

 

Aby dokonać właściwego wyboru, wskazane jest określenie własnego rodzaju twarzy. Wyróżnia się takie kształty twarzy, jak:

 • twarz okrągła (jak sama nazwa wskazuje - rysy twarzy są okrągłe),    
 • twarz owalna (wiele teorii mówi, że jest to idealny kształt twarzy, ponieważ daje najwięcej możliwości w stylizacji zarostu. Taka     twarz charakteryzuje się idealnymi proporcjami - nie jest kanciasta ani zbyt okrągła),
 • twarz kwadratowa (jest kanciasta i kształtem przypomina kwadratowe pudełko),
 • twarz prostokątna (podobnie jak twarz kwadratowa jest kanciasta, ale zdecydowanie bardziej podłużna),
 • twarz trójkątna (tego rodzaju twarz charakteryzuje się mocno wyeksponowanymi policzkami. Ponadto jest dosyć długa),
 • twarz odwróconego trójkąta (jest stosunkowo długa, ale proporcje są odwrotne, jak w przypadku twarzy trójkątnej).    

 

Polecane stylizacje do określonych kształtów twarzy

 

Następnym krokiem jest sprawdzenie gęstości swojego zarostu. Zasada jest prosta - im bardziej gęsty zarost, tym możliwości stylizacyjnych jest więcej. Jeżeli gęstość nie jest żadnym ograniczeniem, to najlepiej sprawdzić polecane stylizacji do konkretnych rodzajów twarzy:

 • zapuszczenie dłuższej brody - z racji tego, że broda poszerza twarz, jest polecana m.in. mężczyznom z wydłużonymi podbródkami,    
 • pozostawienie „koziej bródki“ - z racji tego, że pozwala ona nieco wydłużyć twarz, z tego wariantu powinni skorzystać panowie o okrągłej twarzy,    
 • przystrzyżenie boków i dłuższy zarost na policzkach - wskazane dla mężczyzn o kwadratowym rodzaju twarzy. Świetnym przykładem jest David Beckham i jego stylizacje zarostu,
 • krótszy zarost na policzkach i dłuższy na bokach - takie rozwiązanie poleca się osobom o prostokątnej twarzy,
 • zapuszczenie wąsów - niezależnie od tego, czy zapuszcza się same wąsy, czy pozostawi do nich krótki zarost, to najlepiej taka stylizacja pasuje do twarzy trójkątnych.    

 

Powyższe stylizacje są jedynie propozycjami. Mężczyźni, którzy nie lubią eksperymentować z wyglądem, powinni skorzystać z pomocy profesjonalnych barberów.

Więcej na temat włosy typy urody
Przeładuj

Daria Widawska przeszła na dietę Adele! Ile już schudła?!

zobacz 01:29