emilijamanevska
© emilijamanevska/Fotolia.com

Skąd się biorą siwe włosy i jak temu zapobiegać?

 emilijamanevska
© emilijamanevska/Fotolia.com

Siwienie włosów można powstrzymać przez zdrową dietę, suplementację, odpoczynek i regularne badania. Gdy siwizna pojawi się po 20. roku życia, udaj się do lekarza.

 

Siwe włosy po 40. roku życia to norma wynikająca z wieku. Siwieniu nie można całkowicie zapobiec, lecz niektóre zabiegi pozwolą zwolnić lub opóźnić ten proces. Niepokojącym objawem jest siwienie przed 40. rokiem życia. Niezbędna będzie wówczas wizyta u specjalisty.

Przyczyny siwienia włosów

W korzeniu włosa znajdują się komórki (zwane melanocytami), które odpowiadają za naturalny kolor włosów. Dzięki nim produkowany jest barwnik, melanina, nadający pigment skórze, włosom oraz tęczówkom. Gdy proces wytwarzania melanocytów zaczyna zwalniać, powstaje mniej barwników, więc włosy stopniowo tracą swój naturalny odcień. Jest to normalny objaw starzenia się, ale może też oznaczać różne choroby. Siwienie włosów to sprawa indywidualna i często zależy od genów. Jednak permanentny stres oraz niezdrowy styl życia mogą przyśpieszyć to zjawisko.

Siwe włosy a choroba

Jeśli zauważasz pierwsze siwe włosy po 20. roku życia lub nawet w dzieciństwie, koniecznie udaj się do lekarza. Przedwczesne siwienie może zwiastować wiele chorób, np. nadczynność tarczycy, zaburzenia pracy nadnerczy, anemię, stwardnienie rozsiane lub cukrzycę. Powodem tego stanu rzeczy są również uwarunkowania genetyczne, bardzo silny stres oraz wyniszczenie organizmu (np. używkami, odchudzaniem lub złą dietą).

Zapobieganie siwieniu włosów

Żeby dłużej cieszyć się naturalnym kolorem włosów i nieco powstrzymać siwienie, zastosuj się do poniższych zasad.

 

  • Dieta – postaw na kasze, nabiał, nasiona, kiełki oraz warzywa i owoce, wyeliminuj z diety słodycze, fast foody i słone przekąski. Posiłki powinny być różnorodne i bogate w wartości odżywcze.

 

  • Suplementacja – uzupełniaj poziom witamin, szczególnie tych z grupy B. Nie zapomnij o kwasie foliowym, jodzie, wapniu i żelazie. Najlepiej, jeśli regularnie będziesz przyjmował preparaty przeznaczone szczególnie dla włosów (np. zawierające biotynę).

 

  • Brak nałogów – palenie papierosów, zażywanie narkotyków lub picie alkoholu prowadzi do szybszego umierania komórek. Może to powodować wczesne siwienie włosów.

 

  • Mniej stresu – znajdź sposoby na pokonanie stresu (np. sport) oraz wyładowanie złych emocji. Stres powoduje obciążenie organizmu i wypłukuje go z witamin. A stąd już prosta droga do siwienia.

 

  • Odpoczynek – naucz się odpoczywać i wysypiaj się regularnie. Gdy nic nie robisz, twój organizm zaczyna się regenerować i naprawiać to, co wymaga podreperowania.

 

  • Regularne badania – regularnie badaj swój organizm. Im wcześniej wykryta choroba, tym większa szansa na wyleczenie. A niektóre dolegliwości przyśpieszają siwienie (np. przewlekły stres, anemia, cukrzyca, choroby hormonalne).

 

  • Odpowiednie kosmetyki – w aptece kupisz preparaty, które odżywiają włosy i spowalniają proces siwienia. Pomocne mogą się też okazać szampony, które utleniają cebulki włosów, dzięki czemu pojawia się w nich pigment. Kosmetyki do siwych włosów muszą chronić przed promieniowaniem UV, zawierać ziołowe składniki oraz nawilżające oleje (np. argan, marakuja).

Pielęgnacja siwych włosów

Włosy siwe są bardziej narażone na promieniowanie. Należy szczególnie o nie dbać, poprzez nawilżanie odżywkami i olejami oraz odżywianie maseczkami. Myj włosy delikatnym szamponem oraz stosuj odpowiednią farbę, która nie zawiera dużej liczby składników (najlepiej sprawdzą się odżywcze farby z henną). Zawsze, nawet zimą, noś nakrycie głowy, by uniknąć spalenia włosów na słońcu.


Więcej na temat kosmetyki do włosów
Przeładuj

Sylwia Madeńska i Mikołaj Jędruszczak rozstali się, a jak wspominają początek znajomości? „Ty mi mówiłaś fejkowe informacje…”

zobacz 01:33