Kobieta o kręconych włosach rozczesuje niesforne kosmyki.
©Minerva Studio/stock.adobe.com

Przetłuszczające się włosy – co jest przyczyną i jak je pielęgnować?

Kobieta o kręconych włosach rozczesuje niesforne kosmyki.
©Minerva Studio/stock.adobe.com

Przetłuszczone włosy wyglądają bardzo nieestetycznie i sprawiają wrażenie, że od bardzo dawna nie były myte, co nie jest prawdą. W sprzedaży dostępne są różne szampony do włosów przetłuszczających się, które pomagają pozbyć się sebum i regulują pracę gruczołów łojowych. Aby poprawić ich wygląd, sprawdzą się też domowe sposoby na tłuste włosy m.in. kuracje ziołowe.

 

Cechą charakterystyczną włosów tłustych jest ich błyszczenie się przy skórze głowy, a do tego wrażenie, że są oklapnięte i płaskie. Poza tym czasami mogą mieć suche końcówki. Włosy, które szybko się przetłuszczają, trzeba codziennie myć, gdyż bez tego fryzura wygląda mało estetycznie.

 

Przetłuszczające się włosy – przyczyny

 

Na skórze głowy znajdują się gruczoły łojowe, które produkują sebum w większej niż standardowo ilości. Nadprodukcja łoju może być związana np. z dziedziczeniem. Jeśli jednak mamy normalną cerę i tłuste włosy, to może być to wynikiem złej pielęgnacji skóry głowy. Włosy bardzo często przetłuszczają się, gdy skóra głowy jest nadmiernie sucha i wtedy dochodzi do wzmożonej pracy gruczołów. Na to, że włosy się przetłuszczają ma również wpływ częste dotykanie ich rękami. Przyczyną tego stanu mogą być także zmiany hormonalne.

 

Sposoby na tłuste włosy: Jak o nie właściwie zadbać?

 

Aby włosy tak szybko się nie przetłuszczały, warto zdecydować się na ich rzadsze mycie. Jeśli myjemy włosy codziennie, to gruczoły łojowe zaczynają pracować od początku. Dlatego można spróbować myć je np. co drugi dzień i jeśli zajdzie poprawa, to co trzeci dzień. Zamiast codziennego mycia, można używać, np. suchego szamponu, który spowoduje, że włosy nie będą się błyszczały. Ponadto warto zdecydować się na naturalne kosmetyki ziołowe do włosów, które w swoim składzie zawierają m.in. pokrzywę, aloes, miętę albo czarną rzodkiew. Okazuje się, że im szampon ma bardziej naturalne składniki, to tym mniej wpływa na pracę gruczołów łojowych. Ponadto włosy należy czesać rano i wieczorem, a w ciągu dnia warto się nimi nie zajmować to znaczy, że nie należy dotykać ich rękami, przeczesywać itp. Ciągłe dotykanie włosów rękami pobudza pracę gruczołów łojowych. Dodatkowo, warto pamiętać, aby podczas mycia płukać je letnią albo chłodną wodą, ponieważ gorąca woda powoduje, że zwiększa się ilość sebum na głowie. Warto również spróbować np. diety oczyszczającej albo kuracji ziołowej, co może zmniejszyć przetłuszczanie się włosów, a nawet skóry na twarzy.

Więcej na temat włosy kosmetyki do włosów
Przeładuj

Tak wygląda grób Pawła Królikowskiego rok po śmierci. Rodzina jest bezsilna. Chcą postawić mu pomnik, ale jest problem

zobacz 00:43