Fryzjer obcina grzywkę młodej dziewczynie.
©chombosan/Fotolia.com

Jak samodzielnie podciąć grzywkę? Akcesoria do podcinania i pielęgnacja grzywki

Fryzjer obcina grzywkę młodej dziewczynie.
©chombosan/Fotolia.com

Grzywka będzie prezentowała się nienagannie jeżeli jej końcówki będą regularnie podcinane. Czynność ta nie wymaga profesjonalnego przygotowania i beż większych problemów można ją wykonać samodzielnie. Najważniejszym akcesorium są w tym przypadku dobrej jakości ostre nożyczki. Dzięki temu końce włosów nie zostaną postrzępione, a ich wyrównanie będzie dużo prostsze.

 

Grzywkę pielęgnuje się tak samo jak włosy na całej długości, jednak do ujarzmienia niesfornych kosmyków, które często pojawiają się tuż po wstaniu z łóżka lub zdjęciu czapki warto używać preparatów, takich jak: woski, gumy, olejki oraz lakiery i pianki.

 

Akcesoria do podcinania grzywki

 

Oprócz ostrych (najlepiej fryzjerskich) nożyczek, a w przypadku bardzo gęstej grzywki również brzytwy, warto mieć również kawałek przezroczystej sztywnej folii uformowanej jak rondo kapelusza. Tego rodzaju osłonę zapobiegającą dostawaniu się ścinków włosów do oczu można kupić w hurtowni fryzjerskiej, nie jest ona jednak niezbędna, jednak znacznie ułatwia cały proces. Ponadto potrzebny będzie również gęsty grzebień, gumka recepturka i w przypadku kręconych włosów - prostownica. Grzywkę można skracać na mokro lub na sucho. Pierwsza opcja wymaga butelki z atomizerem. Można zrobić to też, mocząc włosy zwilżoną w wodzie dłonią. Pamiętaj jednak, że podcinanie grzywki na mokro nie jest najlepszym pomysłem, ponieważ grzywka może wyjść krótsza niż powinna, szczególnie, jeśli twoje włosy są kręcone lub delikatnie falują. Najbezpieczniej jest obcinać grzywkę na sucho.

 

Podcinanie grzywki krok po kroku

 

Stań przed lustrem, które jest dobrze oświetlone i upewnij się, że wszystko dokładnie widzisz. Zaopatrz się również w kawałek foliowej reklamówki lub gazety, na które spadną obcięte włosy. Dokładnie rozczesz włosy, oddziel część grzywki, starannie wyczesując wszystkie kosmyki. Resztę włosów zwiąż gumką lub zepnij spinką. Rozczesz grzywkę i zacznij podcinanie, skracając małe kosmyki nożyczkami ustawionymi do twarzy pod kątem 45 stopni. Ta metoda jest najbezpieczniejsza i dodatkowo optycznie zwiększa objętość grzywki. Innym sposobem jest przeczesanie grzywki grzebieniem od wewnętrznej strony (strony czoła) zatrzymanie się na wysokości około 5 mm powyżej pożądaną długością grzywki i podcięciem jej równo z linią pod grzebieniem. Osoby, których grzywka ma kształt półkola (dłuższa po bokach, krótsza na środku), mogą najpierw związać ją w mały kucyk (gumką recepturką) przylegający do czoła i umieszczony dokładnie na jego środku. Cięcie wykonuje się pod gumką.

 

Podcięcie grzywki brzytwą można przeprowadzić wtedy, gdy trzeba ją skrócić o co najmniej 2-3 cm. Grzywkę podziel na dwa równe pasma. Kciukiem i palcem wskazującym przytrzymaj jedno pasmo i bardzo delikatnie je napręż, następnie przeciągnij ostrze po włosach nad palcami i tuż pod miejscem, które ma być linią końcową grzywki. Czynność powtórz na drugim paśmie.

 

Po obcięciu usuń z twarzy resztki włosków, np. puchatym pędzlem i ułóż grzywkę tak jak zawsze.

 

Pielęgnacja grzywki

 

Aby grzywka wyglądała nienagannie przez cały dzień, musisz ograniczyć dotykanie jej, które powoduje szybsze przetłuszczanie się włosów, co finalnie daje bardzo nieestetyczny wizualnie efekt. Jeżeli doszło do takiej sytuacji, a reszta fryzury nie wymaga jeszcze mycia możesz spryskać samą grzywkę (u nasady) suchym szamponem lub – jeśli masz bardzo jasne włosy – zwykłym talkiem. Wetrzyj preparat we włosy i dokładnie rozczesz. Grzywkę możesz również umyć szamponem (nie mocząc pozostałej części głowy) i wysuszyć – to jeden z niezawodnych sposobów na przywrócenie jej świeżości.

 

 

Przeładuj

Klaudia El Dursi z "Hotelu Paradise" urodziła dwoje dzieci, a ma idealną sylwetkę! Dieta? Ćwiczenia? Zdradziła swój sposób!

zobacz 03:13