Fale na półdługich blond włosach
Flickr/Maegan Tintari/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Dekoloryzacja bez zniszczeń

Fale na półdługich blond włosach
Flickr/Maegan Tintari/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Dekoloryzacja włosów polega na ściągnięciu wcześniej położonego koloru. Odbywa się to poprzez pozbawienie włosa sztucznych barwników. Kobiety na taki zabieg decydują się stosunkowo rzadko, a jeśli już to nastąpi, to często zastanawiają się czy wykonać go w domu, czy lepiej pójść do fryzjera.

Dekoloryzacja u fryzjera

Przed dekoloryzacją fryzjer sprawdza stan włosów i podejmuje decyzję, czy włosy mogą być poddane zabiegowi. Najczęściej, w salonie fryzjerskim podczas zabiegu dekoloryzacji stosuje się rozjaśniacz, który w swoim składzie oprócz amoniaku zawiera substancje pielęgnujące włosy. Czasem styliści stosują dekoloryzację nieco mniej szkodliwym środkiem, zwanym ściągaczem koloru. Efekty po ściągaczu nie są tak zadowalające jak po rozjaśniaczu. Ściąganie koloru u klientki, która wcześniej malowała włosy profesjonalnymi farbami trwa około 2 godzin. Inaczej jest w przypadku kobiet, które farbowały włosy substancjami drogeryjnymi. Są one szkodliwe dla struktury włosa i zawierają wiele metali ciężkich. W tym wypadku dekoloryzacja może być robiona kilka razy, nawet przez pół roku. Istotne jest, aby specjalista dobrał odpowiednią moc zmywacza, który zmyje farbę a nie naruszy struktury włosa. U fryzjera dekoloryzacja przeprowadzana jest specjalistycznymi środkami.

Dekoloryzacja w domu

Dostępne są profesjonalne rozjaśniacze do samodzielnego wykonania dekoloryzacji w domu. Rozjaśniacz można kupić w formie kremu, żelu, sprayu, a nawet szamponu. Koszt preparatu wynosi średnio 10-20 zł. Wielkie znaczenie w tym wypadku ma farba jaką i jak długo malowaliśmy włosy. Ważne jest o ile tonów chcemy zmienić obecny kolor. Dobrze dobrany preparat nie naruszy struktury włosa, a tym samym nie osłabi ich, a wręcz będzie pielęgnował. Niestety nie ma pewności, że zabieg uda się i będzie poprawnie wykonany. Bardzo ciężko w domowych warunkach jest przejść z czarnych włosów do blondu. Wtedy najlepiej udać się do sprawdzonego fryzjera, który stopniowo będzie zmieniał odcień z ciemnego koloru na jasny.

Dekoloryzacja w domu czy u fryzjera?

Dekoloryzacja u fryzjera jest sporym wydatkiem, jej cena wynosi 100-170 zł. Warto jednak zainwestować większą kwotę , jeśli chcemy osiągnąć wymarzony efekt. Stosując samodzielnie zabieg dekoloryzacji można popalić i zniszczyć strukturę włosa. Późniejszy proces odnowy może trwać kilka dobrych miesięcy. Dekoloryzacja odradzana jest osobom mającym słabe, łamliwe i zniszczone włosy. Jest trudnym zabiegiem, a w salonie fryzjerskim trwa czasem 4-6 godzin. Wymaga dostępności sporej ilości barw i odcieni, aby po ściągnięciu koloru nałożyć odpowiedni kolor farby. Odpowiednio i skutecznie przeprowadzona dekoloryzacja w domu to 3-4% przypadków, dlatego warto udać się do doświadczonego stylisty. 

Więcej na temat pielęgnacja włosów
Przeładuj

Metamorfozy uczestniczek "Hotel Paradise"! Która z nich przeszła największą przemianę?

zobacz 01:27