Pędzel do farbowania włosów
© carlos Restrepo/Fotolia.com

Dyedpits czyli farbowanie włosów pod pachami: idealne dla fashionistek i feministek

Pędzel do farbowania włosów
© carlos Restrepo/Fotolia.com

Dyedpits, czyli farbowanie włosów pod pachami na intensywne kolory to moda popularna zwłaszcza w internetowych serwisach społecznościowych. Jest wyrazem najnowszych trendów, ale jednocześnie przynależności do ruchu feministycznego. Kolorowe pachy wyrażają akceptację własnego ciała, symbolizują niezależność i sprzeciw wobec norm społecznych.

 

Kolorowe włosy pod pachami nie są modą dla wszystkich. Są niezwykle odważne, a dla części osób szokujące czy wręcz gorszące. Największą popularność zdobywają wśród młodych, wyzwolonych dziewczyn z dużych miast.

Skąd wzięła się moda na dyedpits

Moda na farbowanie włosów pod pachami została zapoczątkowana przez Roxie Hunt, fryzjerkę z amerykańskiego Seattle. Roxie przefarbowała włosy pod pachami swojej współpracownicy, tak by pasowały do niebieskiego koloru włosów na jej głowie. O eksperymencie napisała na swoim blogu, który szybko stał się sensacją. Wpis Roxie udostępniono tysiące razy, a ona i jej koleżanka stały się inspiracją dla innych kobiet na całym świecie. Pod instagramowym tagiem #dyedpits wkrótce zaczęły pojawiać się setki zdjęć młodych dziewczyn z kolorowymi włosami pod pachami. Coraz więcej kobiet zaczęło pokazywać się publicznie z farbowanymi pachami. Ten trend podchwyciły nawet gwiazdy wielkiego formatu – Lady Gaga, Miley Cyrus i Madonna.

Ideologiczne przesłanie farbowanych pach

Kolorowe włosy pod pachami to nie tylko moda, ale też część feministycznej ideologii. Na fali swojej popularności, Roxie założyła ruch "Free your pits" (ang. "Uwolnij swoje pachy"). W manifeście opublikowanym na swoim blogu Amerykanka pisze, że farbowanie włosów pod pachami ma posłużyć jako impuls do rozmów na temat feminizmu, tożsamości, akceptacji własnego ciała i wolności wyboru. Dzięki kolorowym pachom, kobiety mogą się poczuć silniejsze i bardziej niezależne. Sprzeciwiają się normom społecznym i popularnym kanonom piękna promowanym przez media.

Jak zrobić własne dyedpits

Pierwszym krokiem do zrobienia własnych dyedpits jest zapuszczenie włosów pod pachami. Aby osiągnąć długość włosów wystarczającą do koloryzacji, trzeba wykazać się cierpliwością nawet przez kilka miesięcy. Następnie na zapuszczonych włosach należy przeprowadzić zabieg dekoloryzacji. Na włosy nakłada się delikatny rozjaśniacz, uważając by nie podrażnić wrażliwej skóry pod pachami. Dopiero na włosy poddane dekoloryzacji można zaaplikować kolorową farbę. Najbardziej popularne kolory to niebieski, pomarańczowy, fioletowy i różowy. Kolor wymaga odświeżenia co kilka tygodni.

 

Więcej na temat ozdabianie ciała
Przeładuj

Anna Mucha w półfinale "Czaru Par"! "Małżeństwo to jest obóz przetrwania"

zobacz 00:30