Kobieta bada pobrane wcześniej próbki krwi.
©sergiophoto/Fotolia.com
Styl życia

Trombofilia – nadkrzepliwość krwi: przyczyny, czynniki ryzyka, objawy i sposoby leczenia

Trombofilia, zwana również nadkrzepliwością, jest wrodzonym lub nabytym schorzeniem, cechującym się skłonnością do tworzenia się zakrzepów żylnych oraz tętniczych. Dolegliwość ta jest bardzo niebezpieczna, ponieważ może wywołać zator płucny, udar mózgu czy zawał serca. Głównym objawem trombofilii jest zakrzepica żył, której najczęstszym symptomem jest obrzęk i ból kończyn dolnych. Leczenie trombofilii najczęściej polega na przyjmowaniu preparatów rozrzedzających krew.

Trombofilia, zwana również nadkrzepliwością, jest wrodzonym lub nabytym schorzeniem, cechującym się skłonnością do tworzenia się zakrzepów żylnych oraz tętniczych. Dolegliwość ta jest bardzo niebezpieczna, ponieważ może wywołać zator płucny, udar mózgu czy zawał serca. Głównym objawem trombofilii jest zakrzepica żył, której najczęstszym symptomem jest obrzęk i ból kończyn dolnych. Leczenie trombofilii najczęściej polega na przyjmowaniu preparatów rozrzedzających krew.

 

Podstawowym badaniem diagnostycznym przy trombofilii jest koagulogram, w którym oznacza się liczbę trombocytów – płytek krwi, odpowiadających za procesy krzepnięcia. Badanie to służy również do wykrywania nadpłytkowości i małopłytkowości.

Kasia gotuje z Polki.pl: roladki z szynki

 

Nadkrzepliwość krwi – przyczyny

 

Trombofilia, nazywana również nadkrzepliwością, jest dolegliwością, polegającą na nadmiernej skłonności do powstawiania zakrzepów w żyłach lub rzadziej – w tętnicach. Wyróżnia się dwa typy trombofilii o zróżnicowanych przyczynach występowania: wrodzoną oraz nabytą. Pierwsza z nich pojawia się w wyniku dziedziczenia wadliwego genu lub skłonności do zakrzepicy. Ryzyko dziedziczenia jest tak samo duże u obu płci. Natomiast przyczyny trombofilii nabytej są bardziej zróżnicowane – mogą za nią odpowiadać choroby immunologiczne (np. toczeń układowy), a także choroby układu pokarmowego – wrzodziejące zapalenie jelita grubego lub choroba Leśniewskiego-Crohna.

 

Trombofilia – czynniki ryzyka

 

Wśród najpowszechniejszych czynników ryzyka trombofili można wymienić:

  • ciążę,
  • stosowanie antykoncepcji hormonalnej,
  • siedzący tryb życia,
  • zabiegi operacyjne,
  • urazy kończyn dolnych,
  • palenie papierosów,
  • otyłość,
  • wiek powyżej 60. lat.

 

Nadkrzepliwość krwi – objawy

 

Głównym symptomem nadkrzepliwości krwi jest zakrzepica kończyn dolnych, która charakteryzuje się bólem i obrzękiem nóg. Niekiedy chorobie tej może towarzyszyć gorączka lub stan podgorączkowy. Symptomem trombofilii może być również niedobór antytrombiny – białka, syntezowanego w wątrobie i płytkach krwi. Nadkrzepliwość stanowi zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia ludzkiego – może odpowiadać za zator płucny, udar mózgu i zawał serca. Dolegliwość ta jest szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży, ponieważ może prowadzić do poronienia lub obumarcia płodu.

 

Trombofilia – sposoby leczenia

 

Podstawowym sposobem leczenia trombofilii jest przyjmowanie preparatów rozrzedzających krew. Leki te mają na celu zmniejszyć poziom krzepliwości, a tym samym zminimalizować ryzyko wystąpienia groźnych dla zdrowia i życia pacjenta powikłań. Zwykle stosuje się preparaty z heparyną, która charakteryzuje się bardzo szybkim działaniem. W przypadku trombofilii wrodzonej leki na rozrzedzenie krwi zazwyczaj przyjmuje się przez całe życie. Natomiast nadkrzepliwość nabytą można wyleczyć, m.in. przez zdiagnozowanie przyczyny jej występowania i regularne przyjmowanie leków.

kobieta w ciąży leżąca w łóżku
© mninni/Fotolia.com
Styl życia
Ból serca w ciąży może oznaczać zakrzepicę lub nawet zawał
Ból serca w ciąży jest powodem do niepokoju. Świadczy o wrodzonych wadach sercach, zakrzepicy żył głębokich lub nawet o zawale. Powinien być skonsultowany z kardiologiem.

Ból serca w ciąży jest powodem do niepokoju. Świadczy o wrodzonych wadach sercach, zakrzepicy żył głębokich lub nawet o zawale. Powinien być skonsultowany z kardiologiem.   Podczas ciąży serce kobiety pompuje od 30 do 50 procent więcej krwi niż zwykle. Obciąża to mięsień sercowy i może ujawniać ukryte dotąd wady serca i niektóre z nich pogłębiać. Ból serca w ciąży a wrodzone wady serca Podczas ciąży cały organizm jest obciążony, a serce musi pompować krew szybciej i bardziej wydajnie, by zapewnić dziecku niezbędne składniki odżywcze i tlen. Z tego powodu u ciężarnych mogą wystąpić kołatania serca. Jeśli towarzyszy im ból, konieczna jest konsultacja z kardiologiem, ponieważ może to być symptom wrodzonej wady serca.   Zagrożeniem dla ciąży są szczególnie: nadciśnienie płucne ,  silne zwężenie zastawki,  zwężenie cieśni aorty,  zespół Eisenmengera (ubytek przegrody międzykomorowej lub międzyprzedsionkowej i na skutek tego przeciekanie krwi między komorami lub przedsionkami serca). Zakrzepica żył głębokich może powodować ból serca  Zakrzepica żył głębokich u ciężarnych jest bardzo niebezpieczna, może nawet doprowadzić do śmierci. Powstające zakrzepy niekiedy odrywają się i wędrują po organizmie, powodując niebezpieczne zatory, np. zator w płucach . Ból serca w ciąży u osób chorych na zakrzepicę żył głębokich wymaga natychmiastowego wezwania pomocy medycznej. Ból serca w ciąży a zawał Nagły i silny ból serca w ciąży może oznaczać zawał mięśnia sercowego . Objawy towarzyszące to także: zawroty głowy, duszności, drętwienie kończyn, zimny pot osłabienie, zaburzenia tętna (przyspieszenie lub spowolnienie). Na zawał serca w ciąży narażone są osoby z nadciśnieniem tętniczym, z wadami przerostowymi serca (np. przerostem lewej...

Krwinki
©psdesign1/fotolia
Styl życia
Przyczyny, objawy i leczenie choroby tętnic obwodowych
Choroba tętnic obwodowych początkowo daje niejednoznaczne objawy. Mrowienie i drętwienie stóp są niekiedy lekceważone, a choroba tętnic obwodowych rozwija się i może być niebezpieczna.

Choroba tętnic obwodowych początkowo daje niejednoznaczne objawy. Mrowienie i drętwienie stóp są niekiedy lekceważone, a choroba tętnic obwodowych rozwija się i może być niebezpieczna.   Przyczyny występowania choroby tętnic obwodowych Choroby tętnic obwodowych to grupa schorzeń naczyń tętniczych. Choroba tętnic obwodowych nie atakuje tętnic wieńcowych, łuku aorty oraz tętnic mózgowych. Najczęstszą przyczyną występowania choroby tętnic obwodowych jest miażdżyca , chociaż podłożem zachorowań na chorobę tętnic obwodowych może być stan zapalny, wada anatomiczna, zakrzep lub zator.   Czynniki podnoszące ryzyko wystąpienia choroby tętnic obwodowych to: wiek (powyżej 55 roku życia), palenie tytoniu, hiperlipidemia, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, PNN (przewlekła niewydolność nerek). Objawy choroby tętnic obwodowych Najbardziej charakterystycznym objawem choroby tętnic obwodowych jest chromanie przestankowe, czyli ból i dyskomfort odczuwany podczas chodzenia.   Często lekceważy się początkowe bóle nóg podczas chodzenia, jednak z czasem dyskomfort narasta, ból promieniuje od stopy, poprzez łydkę, udo, niekiedy też do pośladków. W chromaniu przestankowych charakterystycznym objawem jest też drętwienie stopy , na tyle silne, że nie można na niej stanąć Inne objawy choroby tętnic obwodowych to: pieczenie lub mrowienie kończyn, zimne stopy, dłonie, całe kończyny, zaburzenia erekcji, bladość skóry lub sinoniebieskie zabarwienie, słaby wzrost włosów na nogach, słaby wzrost paznokci, trudno gojące się wrzodzenia lub rany na kończynach dolnych. Leczenie choroby tętnic obwodowych Głównym celem w leczeniu choroby tętnic obwodowych jest załagodzenie występujących objawów, a...

próbki krwi
©somkanokwan/fotolia
Styl życia
Niska i wysoka krzepliwość krwi – objawy i leczenie
Zaburzenia krzepnięcia krwi to zespół chorób, które mogą się objawiać zarówno rozrzedzeniem, jak i zagęszczeniem krwi. Kiedy krew jest za rzadka, mamy do czynienia ze skazą krwotoczną, natomiast gdy jest zbyt gęsta – z nadkrwistością.

Zaburzenia krzepnięcia krwi to zespół chorób, które mogą się objawiać zarówno rozrzedzeniem, jak i zagęszczeniem krwi. Kiedy krew jest za rzadka, mamy do czynienia ze skazą krwotoczną, natomiast gdy jest zbyt gęsta – z nadkrwistością.   Nie każde zaburzenie krzepliwości da się wyleczyć, ale można łagodzić objawy upuszczaniem krwi bądź przyjmowaniem syntetycznych czynników krzepnięcia. Objawy skazy krwotocznej Objawy skazy krwotocznej mogą mieć różne nasilenie, w zależności od stopnia zaawansowania choroby . Przy poważnych skazach zdarzają się nawet krwawienia do narządów wewnętrznych i do światła przewodu pokarmowego, co stanowi bezpośrednie zagrożenie życia chorego. W schorzeniu o łagodnym przebiegu często pojawiają się: krwawienia podskórne (siniaki), krwawienia z nosa i z dziąseł, krwawienia do stawów (z czasem ograniczające ich ruchomość). Żaden z tych objawów nie musi wynikać z urazu mechanicznego. Kiedy natomiast dochodzi do urazu bądź przerwania ciągłości skóry podczas zabiegu operacyjnego, występują trudne do zahamowania krwotoki. Leczenie skazy krwotocznej O metodzie leczenia skazy krwotocznej decyduje przede wszystkim etiologia choroby. Aby uporać się z nabytą niską krzepliwością, trzeba najpierw rozpocząć terapię schorzenia, które wywołało zaburzenia krzepliwości. Na wrodzoną skazę krwotoczną nie ma lekarstwa . Złagodzenie jej objawów jest możliwe dzięki przetoczeniu koncentratu płytkowego lub przyjęciu trudno dostępnego i bardzo kosztownego syntetycznego czynnika krzepnięcia. Objawy nadkrwistości Nadkrwistość może mieć bardzo poważne skutki . Kiedy liczba czerwonych krwinek znacznie przekracza normy, pojawiają się takie schorzenia jak nadciśnienie tętnicze i zakrzepica żył, z której...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik