
Trening siłowy wzmacnia tkankę mięśniową, funkcjonalność ciała i poprawia kondycję. Decydują się na niego osoby, które z wiekiem tracą sprawność fizyczną. Często łączony jest z treningiem aerobowym.
Trening siłowy polega na wzmocnieniu mięśni i ogólnej kondycji fizycznej. Rzeźbi sylwetkę i zwiększa masę mięśniową. Trening siłowy powinien trwać nie krócej niż godzinę i powinien być powtarzany co najmniej 3 razy w tygodniu. Jeżeli chcemy go połączyć z treningiem aerobowym, to zawsze wykonujemy go po treningu siłowym.
Kasia gotuje z Polki.pl: krokiety z kapustą i grzybami
Gdzie wykonywać trening siłowy?
Trening siłowy można realizować na siłowni, gdzie pod okiem trenera wykonywać będziemy ćwiczenia za pomocą przyrządów, jak i bez nich. W domu również możemy wykonać trening – wielu trenerów udostępnia plany treningowe w internecie, m.in. Ewa Chodakowska czy Anna Lewandowska. Ćwiczenia siłowe zwiększają objętość mięśni i zdolność ruchową. Trening połączony ze zbilansowaną dietą sprawi, że ciało będzie wyrzeźbione i smukłe.
Trening siłowy: jakie ćwiczenia?
Trening siłowy opiera się na ćwiczeniach, które zmuszą mięśnie ciała do intensywnej pracy. Są to m.in.:
- podnoszenie ciężarów,
- pompki,
- przysiady,
- brzuszki.
Poszczególne ćwiczenia, liczba powtórzeń oraz intensywność wykonywania zależy od planu treningowego, który sobie wybierzemy. Najlepiej skonsultować się wcześniej z lekarzem pierwszego kontaktu, czy nie widzi przeciwwskazań do wykonywania takiego treningu. Ważne również, aby przed podjęciem intensywnej aktywności fizycznej obrać sobie cel treningowy, co pomoże nam się lepiej zmotywować.
Trening siłowy ducha
Warto mieć na uwadze również rozwój psychiczny podczas intensywnych treningów siłowych, ponieważ mają one nieoceniany wpływ na funkcjonowanie umysłu. „Ćwiczenie myślenia” podczas aktywności fizycznej wpływa nie tylko na dobre samopoczucie, ale i zmienia sposób postrzegania. Człowiek regularnie ćwiczący ma większą wiarę w siebie, zwiększa swoje możliwości fizyczne, a jednocześnie podnosi swoje kompetencje społeczne i psychologiczne. Łatwiej mu nawiązać kontakt z innymi.
- Trening Spartakusa polega na wykonywaniu 10 ćwiczeń, podczas których pracują wszystkie mięśnie. Zobacz, jak wyglądają ćwiczenia na masę i rzeźbę.
- Trening i dieta ukierunkowane są na redukcję. Sprawdź, jakie odżywki są skuteczne na rzeźbę.
- Dieta na rzeźbę może być stosowana przez mężczyzn, jak i kobiety. Zobacz, co jeść, a czego unikać na diecie na rzeźbę.