Młoda para podczas joggingu
© gpointstudio/Fotolia.com
Styl życia

Bieg na 10 km w 10 tygodni – plan treningowy dzień po dniu

Jeśli należysz do osób, które do tej pory nie trenowały żadnych biegów i chcesz potraktować bieganie jako sposób na zrzucenie kilku kilogramów, trening na 10 km jest dla ciebie.

Jeśli należysz do osób, które do tej pory nie trenowały żadnych biegów i chcesz potraktować bieganie jako sposób na zrzucenie kilku kilogramów, trening na 10 km jest dla ciebie.

Podstawowe zasady treningu na 10 km

Rozpoczynając trening biegu na 10 km, szczególnie gdy jesteś osobą początkującą, trzeba pamiętać o kilku dość uniwersalnych zasadach:

  • stale nawadniaj organizm – po treningu koniecznie pij wodę. Jeżeli trening trwa krócej niż godzinę, nie ma potrzeby, żeby robić to w trakcie biegu, chyba że ćwiczysz w upalne dni, kiedy o odwodnienie jest łatwiej;
  • ostatni posiłek należy spożyć około 3 godzin przed treningiem – jeśli po tym czasie odczuwasz jeszcze głód, możesz godzinę przed treningiem coś jeszcze przekąsić, ale nie mogą to być ciężkostrawne posiłki. Lepiej poprzestać na owocach (świeżych lub suszonych) czy małej kanapce.
  • rozciągaj się, ale po bieganiu – u osób początkujących rozciąganie przed treningiem może zwiększyć ryzyko kontuzji;
  • ćwicz trzy razy w tygodniu, dając sobie dzień-dwa na odpoczynek organizm przed kolejnym wysiłkiem absolutnie musi się zregenerować;
  • stopniuj wysiłek i długość treningu. Swoją formę musisz budować powoli i stopniowo.

Trening na 10 km – jak to zrobić?

Trening na 10 km należy rozpocząć od krótszych dystansów i tak naprawdę najważniejsze jest nie to, żeby przebiec określony dystans z „językiem wywieszonym na brodzie”, ale żeby przyzwyczaić organizm do stałego wysiłku. Trenując trzy razy w tygodniu będziesz w stanie po 10 tygodniach przebiec 10 kilometrów bez przerwy.

Kasia gotuje z Polki.pl: keks świąteczny

 

Dzień:

1. 5 minut marszu, 5 minut biegu;

2. 5 minut marszu, 5 minut biegu;

3. 5 minut marszu, 8 minut biegu;

4. 5 minut marszu, 10 minut biegu;

5. 15 minut spokojnego biegu – czyli takiego, podczas którego możesz swobodnie rozmawiać;

6. na zmianę 1 minuta biegu i 2 minuty marszu – czyli typowy bieg interwałowy. Powtórz 6 razy;

7. 5 minut marszu, 10 minut biegu;

8. 15 minut spokojnego biegu;

9. 5 minut marszu, 8 minut biegu;

10. 15 minut biegu;

11. 15 minut biegu;

12. na zmianę 3 minuty biegu i 2 minuty marszu – powtórz 5 razy;

13. 15 minut biegu;

14. 20 minut biegu;

15. 20 minut biegu;

16. 20 minut biegu;

17. 30 minut biegu;

18. 35 minut biegi;

19. 25 minut biegu;

20. na zmianę 6 minut szybkiego biegu i 3 minuty marszu, powtórz 6 razy;

21. 40 minut spokojnego biegu;

22. 3 minuty szybkiego biegu na zmianę z 3 minutami marszu – powtórz 10 razy;

23. 30 minut spokojnego biegu;

24. 45 minut spokojnego biegu;

25. 30 minut biegu;

26. 50 minut spokojnego biegu;

27. 30 minut biegu;

28. 25 minut spokojnego biegu;

29. 20 minut spokojnego biegu;

30. Bieg na 10 kilometrów.

 

Powodzenia!


kobieta i mężczyzna biegają
©Syda Productions/Fotolia
Styl życia
Jak się przygotować do półmaratonu – trening dla początkujących
Przygotowanie do półmaratonu jest niezbędne – nie można takiego dystansu przebiec bez minimum dziesięciotygodniowych przygotowań. Nie powinny takiego wysiłku podejmować osoby, które nie są w stanie spokojnie przebiec 10 kilometrów podczas jednego treningu.

Przygotowanie do półmaratonu jest niezbędne – nie można takiego dystansu przebiec bez minimum dziesięciotygodniowych przygotowań. Nie powinny takiego wysiłku podejmować osoby, które nie są w stanie spokojnie przebiec 10 kilometrów podczas jednego treningu. Jak się przygotować do półmaratonu? Przygotowując plan treningowy do półmaratonu, zwróć szczególną uwagę na to, by: w ciągu tygodnia odbyć przynajmniej 3 treningi; nie opuszczać treningów – tylko systematyczne ćwiczenia pozwolą ci się odpowiednio przygotować; wykonywać trening uzupełniający – oprócz biegów wykonuj także inne ćwiczenia, minimum 2 razy w tygodniu po pół godziny. Ćwiczenia te powinny wzmacniać mięśnie pleców i nogi; uwzględnić czas na stretching – wykonując ćwiczenia rozciągające zmniejszysz ryzyko kontuzji, należy je wykonywać 2-3 razy w tygodniu niezależnie od biegania lub tuż po nim. uwzględnić rozgrzewki – przed każdym biegiem zastosuj choćby kilkuminutową rozgrzewkę, żeby przygotować ciało do wysiłku. Plan treningowy na półmaraton powinien uwzględniać różne rodzaje biegów: długi bieg – do 20 km, swobodne bieganie, bieganie interwałowe. Dzięki tej różnorodności wzmocnisz mięśnie i stawy, zwiększysz swoją szybkość oraz nie doprowadzisz organizmu do przetrenowania. Plan treningowy do półmaratonu dla początkujących Plan treningowy uwzględnia trzy etapy. A w każdym z nich przygotowanie wygląda inaczej. 1. Budowanie bazy treningowej Podczas budowania bazy treningowej należy przede wszystkim przyzwyczaić organizm do wysiłku – nie jest to więc czas na ciężkie i wyczerpujące treningi. Wykonuj ćwiczenia ogólnorozwojowe, biegaj w wolnym tempie i wykonuj przebieżki, czyli szybszy bieg przez 100-200 metrów w takim tempie, w jakim jesteś w stanie wytrzymać 3 minuty. 2. Trening właściwy...

Kobieta uprawia jogging
©Martinan/Fotolia
Styl życia
Bieganie – zasady treningu
Plan treningowy to istotny element działania, gdyż bieganie, tak jak każda inna aktywność fizyczna, najbardziej efektywne jest wówczas, gdy postępujemy wg ustalonych zasad. Z czasem wchodzą one w krew i stają się nawykiem. Bieganie często, przez jego entuzjastów, bywa porównywane do nałogu.

Plan treningowy to istotny element działania, gdyż bieganie, tak jak każda inna aktywność fizyczna, najbardziej efektywne jest wówczas, gdy postępujemy wg ustalonych zasad. Z czasem wchodzą one w krew i stają się nawykiem. Bieganie często, przez jego entuzjastów, bywa porównywane do nałogu. Plan treningowy – bieganie czy marszobieg Dla osób z nadwagą na początek przygody z bieganiem zalecane są marsze lub marszobiegi. Chodzi tu przede wszystkim o ochronę stawów, które w przypadku znacznej nadwagi mogą ulec kontuzji. Rozpoczęcie przygody z bieganiem nie dla wszystkich jest łatwe. Są osoby, dla których 10 minut nieustannego truchtu nie będzie stanowić większego problemu, jednak jest również spora grupa osób, które już po kilkuset metrach biegu nie będą mogły złapać oddechu. Dlatego bardzo ważne jest dostosowanie tempa do własnych możliwości. Na początku warto przeplatać bieg z marszem. A dystans i czas treningu zwiększać sukcesywnie w miarę zwiększania się wytrzymałości i wydolności organizmu. Plan treningowy – czas i intensywność biegania W pierwszym tygodniu treningów – szczególnie dla osób, które do tej pory nie uprawiały żadnej formy aktywności fizycznej – wskazany jest bieg trwający (bez przerwy) nie mniej niż 15 minut. W momentach zmęczenia lub zadyszki należy płynnie przejść do marszu. Po bieganiu koniecznie jest wykonanie ćwiczeń rozciągających, co wpłynie pozytywnie na efektywność treningu, dotleni i rozluźni mięśnie. Plan powinien zostać ustalony w taki sposób, by trening nie odbywał się codziennie ale przerwy między treningami nie były dłuższe niż dwa dni. Najbardziej optymalne jest bieganie 3 razy w tygodniu. Przykładowy plan treningowy: rozgrzewka – czyli szybki marsz do momentu uzyskania lekkiej zadyszki – trwający 10-15 minut, 15 minut truchtu – bez przerw na odpoczynek, można ewentualnie w...

©Dudarev Mikhail/Fotolia.com
Styl życia
Biegasz i nie chudniesz? Wypróbuj bieganie interwałowe
Bieganie interwałowe, jak każdy trening interwałowy, polega na naprzemiennym wykonywaniu ćwiczeń o dużej i o małej intensywności. Obecnie uważa się, że jest to najskuteczniejszy sposób prowadzenia treningów, dający najlepsze efekty zarówno u osób, chcących poprawić kondycję, jak i próbujących zrzucić zbędne kilogramy.

Bieganie interwałowe, jak każdy trening interwałowy, polega na naprzemiennym wykonywaniu ćwiczeń o dużej i o małej intensywności. Obecnie uważa się, że jest to najskuteczniejszy sposób prowadzenia treningów, dający najlepsze efekty zarówno u osób, chcących poprawić kondycję, jak i próbujących zrzucić zbędne kilogramy. Jak wygląda trening biegu interwałowego? Na każdy trening biegu interwałowego składają się trzy podstawowe elementy: rozgrzewka, właściwy trening, ćwiczenia rozciągające po treningu. Cały cykl nie powinien trwać dłużej niż 40 minut. Właściwy trening biegania interwałowego Właściwy trening opiera się na przeplataniu biegów szybkich i wolniejszych. Podczas szybkiego biegu tętno powinno być utrzymywane na poziomie 75-90% maksymalnego tętna, natomiast podczas wolnego nie powinno przekraczać 60-75%. Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z bieganiem , zacznij od marszobiegów – przez dwie minuty maszeruj, a przez kolejną minutę biegnij tak szybko, jak potrafisz. Wykonuj to naprzemiennie po 10 razy. Konsekwencja w biegu interwałowym Trenując w ten sposób pamiętaj, by z żelazną konsekwencją przestrzegać zasad – nie możesz przejść z biegu do marszu w dowolnym momencie, a tylko wtedy, gdy jest na to wyznaczony czas. Ten moment, kiedy zmęczenie jest największe, odgrywa bardzo ważną rolę w treningu – właśnie wtedy jest najbardziej intensywny. Nie rób też przerw w postaci przystanków – to marsz jest traktowany jako odpoczynek.   Biegania interwałowego nie należy ćwiczyć codziennie , dzień po dniu – powinien być wykonywany regularnie, ale maksymalnie 2-3 razy w tygodniu , z zachowaniem wolnych dni na regenerację organizmu. W przeciwnym wypadku można się przeforsować i nabawić kontuzji. Trening...

Nasze akcje
wernisaż-12.-kalendarza-artystycznego-gedeon-richter
Newsy
Kobiety i astrologia inspiracją dla polskich artystów. Przedstawiamy 12. edycję Kalendarza Artystycznego
Współpraca reklamowa
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik