Ludzie ćwiczą na dworze.
©Syda Productions/Fotolia
Styl życia

Boot camp – czyli trening obwodowy na wytrzymałość i szczupłą sylwetkę

Boot camp jest treningiem, który wykonywany regularnie pomoże stracić zbędne kilogramy, wzmocnić całe ciało, poprawić wytrzymałość i funkcjonowanie całego organizmu. Ćwiczenia odbywają się na świeżym powietrzu i polegają m. in. na pokonywaniu torów przeszkód, wyścigach, wykonywaniu pompek, przysiadów oraz ćwiczeniach w parach.

Boot camp jest treningiem, który wykonywany regularnie pomoże stracić zbędne kilogramy, wzmocnić całe ciało, poprawić wytrzymałość i funkcjonowanie całego organizmu. Ćwiczenia odbywają się na świeżym powietrzu i polegają m. in. na pokonywaniu torów przeszkód, wyścigach, wykonywaniu pompek, przysiadów oraz ćwiczeniach w parach.

 

Na początku XX wieku został opracowany zestaw ćwiczeń wojskowych pod gołym niebem wzorowany na obozach kondycyjnych dla rekrutów, który został określony mianem boot camp.

Co to jest trening boot camp

Boot camp to rodzaj treningu, w którym wykorzystuje się przede wszystkim ciężar własnego ciała. Ponadto często wykonuje się pompki, brzuszki, przysiady, podskoki i biegi. Wykorzystuje się również wiele form aktywności przypominających treningi fitness. Charakterystyczne w boot camp jest pokonywanie torów przeszkód oraz wykorzystywanie nietypowego oprzyrządowania, takiego jak liny, łańcuchy czy opony.

 

Nie ćwiczy się indywidualnie, lecz w parach, trójkach, grupach, wszyscy ćwiczą ze wszystkimi. Z czasem powstaje pewnego rodzaju wspólnota, której członkowie wzajemnie się wspierają, motywują oraz ze sobą rywalizują. Każdy ćwiczy w swoim tempie, robi przerwy wtedy, gdy potrzebuje. Nad całością czuwa „surowy” trener, który wydaje komendy, upomina, strofuje.

Jak przygotować się do treningu boot camp

Zajęcia boot camp odbywają się na świeżym powietrzu, dlatego warto pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Najważniejsze są wygodne i sportowe buty, nieograniczające ruchów ubranie, które podczas treningu z pewnością się ubrudzi. Często dźwiga się opony, wykorzystuje łańcuchy i różnego rodzaju liny, dlatego warto też pamiętać o rękawiczkach. Ważne jest również, by nie zapominać o posiłku min. na 2 godziny przed treningiem. W zależności od pogody – dobrze mieć ze sobą również lekką kurtkę przeciwdeszczową.

Kto może trenować boot camp

Boot camp można określić mianem uniwersalnego programu, w którym każdy znajdzie coś dla siebie, niezależnie od sprawności fizycznej i doświadczenia z innymi formami aktywności. Pierwsze trzy treningi podobno są najtrudniejsze. Wszystko to w myśl zasady - zobaczysz, jakie masz braki. Nie należy jednak obawiać się morderczych ćwiczeń. W tym przypadku każdy ćwiczy we własnym tempie. Boot camp może uprawiać każdy. Szczególnie polecany jest osobom, które nie mają wystarczająco dużo motywacji, by ćwiczyć samotnie. Grupa i trener zachęcają, chwalą i doceniają starania każdego. Nie da się przetrenować podczas treningu boot camp. Robienie postępów jest tutaj szczególnie trudne dla osób, które nie lubią rywalizacji. Gdy trener powie, żeby zrobić 20 pompek – nie zauważy, czy dana osoba wykonała ich 10 czy 40. Dlatego bardzo ważna jest tutaj oprócz dobrej zabawy również samodyscyplina i duża motywacja.

Efekty treningu boot camp – 1000 kcal spalonych w 60 minut

Efektywność treningów boot camp opiera się w dużej mierze na chęci współzawodniczenia z pozostałymi członkami grupy. Każdy chce dobiec pierwszy, zrobić więcej niż kolega/koleżanka pompek czy brzuszków. Tego typu atmosfera sprzyja pokonywaniu własnych słabości, ale nie rzadko również powstawaniu kontuzji – dlatego współzawodnictwo jest jak najbardziej wskazane, ale w granicach rozsądku i na miarę własnych możliwości.

Regularne wykonywanie treningów boot camp niesie ze sobą następujące korzyści:

  • ogólne wzmocnienie i poprawienie elastyczności większości mięśni oraz stawów,
  • poprawa kondycji,
  • spalanie tkanki tłuszczowej,
  • poprawa nastroju – szczególnie w przypadku ćwiczeń wykonywanych na świeżym powietrzu,
  • nawiązanie relacji z innymi członkami grupy.

Gdzie można ćwiczyć boot camp

W całej Polsce jest wiele grup zrzeszających entuzjastów boot camp. Bardzo często takie „zjazdy” odbywają się nieodpłatnie lub uiszcza się symboliczną opłatę, tzw. wpisowe, które może wynosić od 10 do 50 zł. Zajęcia odbywają się w licznych grupach koedukacyjnych. 


mężczyzna trenujący street workout
©mrcats/Fotolia
Styl życia
Na czym polega street workout – trening w przestrzeni miejskiej
Ćwiczenia street workout to harmonijne rzeźbienie mięśni całego ciała i budowa kondycji z wykorzystaniem własnej masy i elementów zabudowy miejskiej. Trening street workout zawsze wykonuje się na świeżym powietrzu w przestrzeni miejskiej.

Ćwiczenia street workout to harmonijne rzeźbienie mięśni całego ciała i budowa kondycji z wykorzystaniem własnej masy i elementów zabudowy miejskiej. Trening street workout zawsze wykonuje się na świeżym powietrzu w przestrzeni miejskiej.   Początki street workout nie są łatwe: należy przez miesiąc w domu pracować nad kondycją i siłą, wykonując stretching i ćwiczenia ogólnorozwojowe. Coraz popularniejszy w Polsce sport pochodzi z byłego ZSRR oraz USA. Czym jest street workout Street workout (uliczny trening) to bezpłatna forma aktywności fizycznej, w której do ćwiczeń siłowych wykorzystuje się elementy miejskiej zabudowy - „małej architektury”: barierki, trzepaki, murki, ławki. Sport bazuje na kalistenice , czyli treningu siłowym opartym o aktywność wykorzystującą jedynie własną masę ciała do budowania masy mięśniowej (brzuszki, pompki, mostki, stretching). Sport ten jest dobrze znany i bardzo rozpowszechniony w krajach byłego Związku Radzieckiego i w USA. Nie powinno się go mylić z parkourem – pokonywaniem stojących przeszkód i przemieszczaniem się w jak najszybszym czasie. Na jakich ćwiczeniach bazuje i jakie efekty daje street workout Street workout to dyscyplina sportowa, która się nie nudzi. W przeciwieństwie do niewielu urządzeń na siłowni, ćwiczenia na świeżym powietrzu dają nieograniczone możliwości pod względem różnorodnych technik i miejsca ich wykonywania. Skutkuje to wyższą motywacją, wszechstronną aktywnością i bardziej harmonijnym rozwojem mięśni całego ciała. Street workout wzmacnia kondycję , poprawia sylwetkę i jest wspaniałym sposobem spędzania wolnego czasu z przyjaciółmi na świeżym powietrzu. Wykorzystuje się tu głównie podciąganie się, przeskakiwanie przez przeszkody, przysiady, pompki, mostki, brzuszki, stretching. Można dodawać różne elementy, takie jak jogging czy jazda na rowerze. Street...

Zewnętrzna siłownia
© anetlanda/Fotolia.com
Styl życia
Jakie ćwiczenia można wykonać w siłowniach zewnętrznych? Zalety i efekty
Trening na powietrzu wpłynie pozytywnie na wydolność i dobre samopoczucie. Przy ćwiczeniach w siłowni zewnętrznej nie należy zapominać o rozgrzewce. Maszyny dostępne w plenerze oferują możliwość ćwiczenia wszystkich partii mięśniowych

Trening na powietrzu wpłynie pozytywnie na wydolność i dobre samopoczucie. Przy ćwiczeniach w siłowni zewnętrznej nie należy zapominać o rozgrzewce. Maszyny dostępne w plenerze oferują możliwość ćwiczenia wszystkich partii mięśniowych.   Urządzenia, które są dostępne w zewnętrznych siłowniach są zbudowane tak, aby mogły z nich korzystać zarówno osoby niezbyt wysportowane, jak i bardziej zaawansowane . Wiele ćwiczeń na maszynach w siłowniach plenerowych wykorzystuje masę ciała ćwiczącego. Jakie zalety ma ćwiczenie na siłowniach plenerowych? Wysiłek fizyczny w plenerze to interesująca alternatywa dla ćwiczeń w domu lub w siłowni. W domu nie zawsze mamy chęć na trening , trudniej jest się do niego zmotywować. Kiedy już wyjdziemy z domu i specjalnie wybierzemy się do siłowni na dworze , szkoda będzie nam zmarnować podjęty wysiłek i zaczniemy ćwiczyć W cieplejsze dni przyjemniej jest ćwiczyć na zewnątrz niż w sali fitness lub tradycyjnej siłowni . Ponadto można się dotlenić i uzupełnić poziom witaminy D dzięki promieniom słońca. Wykorzystajmy to, szczególnie jeśli pracujemy w biurze. Tradycyjne siłownie są płatne i nie każdemu odpowiadają. Dlatego starsze osoby rzadko ćwiczą w nich z własnej woli. Natomiast ćwiczenie niedaleko domu, na świeżym powietrzu, jest dla nich bardziej zachęcające. Korzystanie z siłowni zewnętrznych jest darmowe. To kolejny argument za tym, żeby wybrać się na spacer i poćwiczyć pod chmurką. Na każdej z maszyn jest przyklejona instrukcja obsługi i propozycje ćwiczeń do wykonania. Nawet osoba niemająca wcześniej do czynienia z tego typu sprzętem nie będzie miała problemu. Ćwiczenia, które można wykonać w siłowni zewnętrznej Na orbitreku ćwiczymy m.in. koordynację. Wzmacniamy mięśnie nóg i bioder, dodatkowo angażując obręcz barkową i ramiona. To trening polecany...

Mężczyzna ćwiczy zimą na świeżym powietrzu.
©leszekglasner/Fotolia.com
Styl życia
Jak szybko schudnąć po zimowym łakomstwie. Skuteczne ćwiczenia
Przyrost masy ciała zimą jest problem wielu osób. Niezawodnym sposobem na schudnięcie jest rozpoczęcie ćwiczeń oraz stosowanie się do zasad zdrowego żywienia. Popularnymi ćwiczeniami odchudzającymi są: aerobik, pływanie, jazda na rowerku stacjonarnym oraz programy treningowe opracowane przez trenerów fitness.

Przyrost masy ciała zimą jest problem wielu osób. Niezawodnym sposobem na schudnięcie jest rozpoczęcie ćwiczeń oraz stosowanie się do zasad zdrowego żywienia. Popularnymi ćwiczeniami odchudzającymi są: aerobik, pływanie, jazda na rowerku stacjonarnym oraz programy treningowe opracowane przez trenerów fitness.   Skuteczne odchudzanie po świętach i karnawale powinno składać się z racjonalnej diety oraz regularnej aktywności fizycznej. Efektywnym treningiem będzie np. aerobik, pływanie, energiczne spacery . Ćwiczenia wysmuklające sylwetkę można wykonywać również w domu z pomocą programów treningowych.   Ćwiczenia, czyli jak zrzucić zbędne kilogramy po świętach   Skutecznym sposobem na powrót do formy i szczupłej sylwetki po świętach jest stosowanie się do zasad zdrowego żywienia połączone z regularną aktywnością fizyczną. W zimą doskonałą propozycją jest uczęszczanie na siłownię lub do klubów fitness, gdzie z pomocą profesjonalnych trenerów w szybki sposób poprawi się własną kondycję oraz utraci zbędne kilogramy . Ważne jest, by do rozpoczęcia treningów lub wznowienia ich po przerwie podejść rozważnie. Zaczynając od razu od dużych obciążeń i forsownych ćwiczeń, można doprowadzić do przeciążenia organizmu, a nawet do niebezpiecznych dla zdrowia kontuzji. Przed przystąpieniem do treningu należy wykonać rozgrzewkę , która przygotuje ciało do ciężkiej pracy. Szybkie efekty przynoszą ćwiczenia aerobowe, takie jak: jazda na rowerze stacjonarnym czy bieg na bieżni. Skutecznym, a zarazem przyjemnym sposobem na pozbycie się kilogramów jest pływanie, które angażuje do pracy całe ciało.   Ćwiczenia na świeżym powietrzu zimą   W porze zimowej warto podjąć się aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. należy jednak...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner