Kobieta stojąca przy lustrze
© DGM Photo/Adobe Stock
Styl życia

Trądzik neuropatyczny - czym jest i jak go rozpoznać?

Trądzik neuropatyczny klasyfikowany jest jako schorzenie z zakresu psychodermatologii. Zmiany trądzikowe powstają lub się rozprzestrzeniają w wyniku nadmiernego infekowania skóry na skutek kompulsywnego, nałogowego rozdrapywania i wyciskania często bardzo drobnych, a nawet nieistniejących zaskórników, pryszczy i różnego rodzaju krostek. Przyczyny trądziku neuropatycznego związane są z niskim poczuciem własnej wartości, skłonnościami do autoagresji oraz szeregiem innych zaburzeń psychologicznych.

Trądzik neuropatyczny klasyfikowany jest jako schorzenie z zakresu psychodermatologii. Zmiany trądzikowe powstają lub się rozprzestrzeniają w wyniku nadmiernego infekowania skóry na skutek kompulsywnego, nałogowego rozdrapywania i wyciskania często bardzo drobnych, a nawet nieistniejących zaskórników, pryszczy i różnego rodzaju krostek. Przyczyny trądziku neuropatycznego związane są z niskim poczuciem własnej wartości, skłonnościami do autoagresji oraz szeregiem innych zaburzeń psychologicznych.

 

Trądzik neuropatyczny jest bardzo trudny do jednoznacznego zdiagnozowania i wyleczenia. Należy pamiętać, że nie każde samodzielne usuwanie zmian skórnych kwalifikuje się do zdiagnozowania trądziku neuropatycznego, tak samo, jak nie u wszystkich wyciskanie krostek będzie prowadziło do powstania trądziku.

 

Inne nazwy trądziku neuropatycznego: trądzik przeczosowy, trądzik neurogenny, trądzik z zadrapania oraz acne excoriée

 

Jak rozpoznać trądzik neuropatyczny?

 

Osoba cierpiąca na trądzik neuropatyczny obsesyjnie przegląda się w lustrze, dotyka swojej twarzy, wyciska krostki, rozdrapuje gojące się rany i nieustannie monitoruje stan własnej skóry.

 

Trądzik neurogenny można porównać do zamkniętego kręgu - na skórze pojawiają się zmiany, które powodują niską samoocenę, ich wyciskanie przynosi chwilową ulgę i daje złudne poczucie kontroli, po takim zabiegu dochodzi do wyrzutów sumienia i niestety najczęściej również rozprzestrzenienia się trądziku na większy obszar, powstawania przebarwień i blizn. To z kolei prowadzi znów do obniżenia nastroju.

 

Kto jest podatny na wystąpienie trądziku przeczosowego?

 

Na wystąpienie trądziku neuropatycznego szczególnie narażone są osoby ze skłonnościami do samookaleczeń, podatne na stres, znerwicowane oraz perfekcjoniści. Ten rodzaj trądziku bywa porównywany do anoreksji, poniewaz cechuje go podobny mechanizm - osoba chora ma zaburzony obraz wyglądu własnego ciała (w tym przypadku skóry) i dostrzega zmiany, które często są zupełnie niewidoczne dla innych lub nawet nie istnieją. Taka sytuacja powoduje przymus usunięcia krostek, przez co dochodzi do ciągłego manewrowania przy skórze. Chory nie zauważa, że rozdrapane rany i blizny wyglądają znacznie gorzej niż nowe niedoskonałości, które w jego odczuciu wymagają natychmiastowego usunięcia.

 

Trądzik neurogenny - leczenie

 

Usuwanie zmian skórnych i nieustanne rozdrapywanie gojących się ran powoduje infekowanie coraz większego obszaru i natężenie problemu. To, co przynosi złudne i chwilowe poczucie ulgi i kontroli, powoduje pogłębienie choroby. Często trądzik rozprzestrzenia się na inne partie ciała - na dekolt, szyję, plecy i ramiona, pojawia się coraz więcej blizn i przebarwień, co skutkuje pogorszeniem się samopoczucia i drastycznym spadkiem samooceny. Stany zapalne i zmiany skórne należy leczyć objawowo środkami dermatologicznymi. Ważne jednak jest równoległe podjęcie leczenia psychologicznego lub psychiatrycznego. Likwidacja krostek i pryszczy może przynieść zadowalające skutki na krótko, ponieważ osoba chora zawsze znajdzie na swojej skórze niedoskonałość, która będzie się starała samodzielnie usunąć, aby odzyskać poczucie kontroli nad sytuacją. Psychoterapia, a w cięższych przypadkach farmakologia psychiatryczna, są formami wsparcia, które mają na celu usunięcie przyczyny problemów chorego. Dodatkowo warto wspierać proces leczenia samodzielnie, eliminując z otoczenia czynniki, które mogą prowadzić do nawrotów trądziku neuropatycznego oraz starając się wykonywać czynności, które odwrócą uwagę od skóry. Bardzo pomocne wówczas są następujące działania:

  • Usunięcie z domu powiększających luster oraz silnego oświetlenia w pobliżu innych luster.
  • Ograniczenie przeglądania się w lustrach i kontrolowania stanu cery.
  • Zajęcie czymś rąk, szczególnie w trakcie oglądania filmu lub czytania książki, np. głaskaniem kota, pomocne może być również noszenie w domu bawełnianych rękawiczek.
  • Nakładanie na noc tłustego kremu lub maseczki, które uniemożliwią wyciskanie pryszczy.
  • Poproszenie najbliższych osób, aby zaczęły zwracać uwagę za każdym razem, gdy dotyka się twarzy.

 

Trądzik neuropatyczny a blizny

 

Samodzielne pozbywanie się niedoskonałości skórnych oraz rozdrapywanie ran prowadzi do powstawania nieestetycznych i często niemożliwych do usunięcia blizn. Warto jednak po zakończeniu leczenia dermatologicznego rozpocząć działania mające na celu rozjaśnienie przebarwień i zmniejszenie widoczności blizn, w tym celu pomocne mogą być zabiegi laserowe, mikrodermabrazja, peelingi enzymatyczne, kuracje kwasami oraz kwasem hialuronowym. Dzięki temu można uzyskać efekt spłycenia głębokich oraz całkowitej likwidacji płytkich blizn. To bardzo ważne w procesie odbudowywania poczucia własnej wartości chorego oraz pracy nad przywróceniem prawidłowego postrzegania własnej skóry.

 

KObieta walczy z niedoskonałościami skóry
© Andrey Popov/Fotolia.com
Styl życia
Niska samoocena może powodować trądzik neuropatyczny
Istotą trądziku neuropatycznego jest walka z niedoskonałościami, które w rzeczywistości są niemal niewidoczne. Uparte dążenie do idealnej skóry powoduje drapanie, wyduszanie i tym samym niszczenie cery i pogarszanie jej stanu. Trądzik neuropatyczny ma podłoże psychiczne i leczy się go przede wszystkim u terapeuty.

Istotą trądziku neuropatycznego jest walka z niedoskonałościami, które w rzeczywistości są niemal niewidoczne. Uparte dążenie do idealnej skóry powoduje drapanie, wyduszanie i tym samym niszczenie cery i pogarszanie jej stanu. Trądzik neuropatyczny ma podłoże psychiczne i leczy się go przede wszystkim u terapeuty. Obsesyjne wyciskanie wągrów i rozdrapywanie zmian skórnych Trądzik neuropatyczny to choroba wymagająca leczenia w gabinecie psychologa lub psychiatry. Polega ona na tym, że chory obsesyjnie oczyszcza twarz z wszelkich niedoskonałości, powodując pojawianie się zmian skórnych i blizn . W rzeczywistości mankamenty, których chce się pozbyć osoba chora, są niewidoczne lub widoczne tylko z bardzo bliskiej odległości. Dlatego charakterystycznym objawem trądziku neuropatycznego jest ciągłe przeglądanie się w lustrze i szukanie kolejnych niedoskonałości , których można byłoby się pozbyć. Samodzielnie i bez przestrzegania zasad higieny chory stara się usunąć zaskórniki czy strupki. Przez to dochodzi do zakażenia bakteriami i powstawania nowych, poważniejszych zmian skórnych. Trądzik neuropatyczny może skutkować powstawaniem blizn na twarzy i wszędzie tam, gdzie niedoskonałości są przez chorego zwalczane, np. na dekolcie. Z czasem osoba cierpiąca na tę chorobę zaczyna wykonywać swoje czynności „pielęgnacyjne” odruchowo i nieświadomie. Trądzik neuropatyczny to sposób na rozładowanie napięcia i wynik niskiej samooceny Przyczyny trądziku neuropatycznego leżą w psychice chorego. Zwykle cierpią na niego osoby z zaburzeniami emocjonalnymi lub psychicznymi, pogrążone w depresji , nieśmiałe, bez poczucia własnej wartości i silnie przeżywające stres. Dotyczy to także tych osób, które obsesyjnie dążą do perfekcji i mają nieprawdziwy, zniekształcony obraz samych siebie....

Kobieta trzyma w ręku małe lusterko, które pękło.
©Photographee.eu/Fotolia.com
Fleszstyle
Trądzik grudkowy, czyli problem okresu dojrzewania. Dlaczego powstaje i jak go skutecznie zwalczać?
Trądzik grudkowy jest rodzajem trądziku młodzieńczego charakterystycznego dla okresu dojrzewania. Na skórze twarzy pojawiają się bolesne grudki, z którymi najczęściej występują również krosty i zaskórniki.

Trądzik grudkowy jest rodzajem trądziku młodzieńczego charakterystycznego dla okresu dojrzewania. Na skórze twarzy pojawiają się bolesne grudki, z którymi najczęściej występują również krosty i zaskórniki.   Trądzik grudkowy jest jedną z postaci trądziku młodzieńczego. Charakteryzuje się obecnością bolesnych grudek, wokół których widoczne jest zaczerwienienie skóry. Podstawowym sposobem na zwalczanie trądziku jest pielęgnacja skóry za pomocą odpowiednich środków. Trądzik grudkowy – krótka charakterystyka W okresie dojrzewania wiele osób zmaga się z problemem trądziku młodzieńczego . Jedną z jego postaci jest trądzik grudkowy. Polega on na tym, że na skórze twarzy dominują zmiany w postaci grudek , czyli wypukłości skóry. Są one bardzo widoczne, jak również wyczuwalne przy dotykaniu. W większości przypadków wraz z grudkami współistnieją krosty (trądzik grudkowy-krostkowy) lub zaskórniki (trądzik grudkowo-zaskórnikowy). Trądzik grudkowy powstaje na skutek nacieku komórkowego, przerostu tkanki lub nadmiernej ilości łoju i brudu w gruczołach łojowych, które zostają otorbione. Przyczyny powstawania trądziku grudkowego Trądzik grudkowy jest konsekwencją stanu zapalnego, który rozwija się w gruczołach łojowych odpowiedzialnych za produkcję łoju. Substancja ta w warunkach normalnych stanowi ochronę skóry. Funkcja gruczołów łojowych podlega regulacji przez hormony, dlatego w okresie dojrzewania, w którym dochodzi do zmian w układzie hormonalnym, może pojawić się wzmożona praca gruczołów. Wskutek tego łój (sebum) wytwarzany jest w nadmiernych ilościach , co może powodować jego utkwienie w porach skóry. W efekcie bakterie atakują skórę (sebum stanowi dla nich...

kobieta wyciska wyprysk
Image by LifetimeStock.com
Fleszstyle
Leczenie trądziku: środki aplikowane miejscowo, antybiotyki i hormony
Wybór metody, która pozwoli zwalczyć trądzik, zależy od tego, jak poważne są jego objawy. Domowe sposoby na trądzik działają tylko w przypadku łagodnych zmian trądzikowych. Przy większym nasileniu może pomóc laseroterapia, leczenie hormonalne lub kuracja antybiotykami.

Wybór metody, która pozwoli zwalczyć trądzik, zależy od tego, jak poważne są jego objawy. Domowe sposoby na trądzik działają tylko w przypadku łagodnych zmian trądzikowych. Przy większym nasileniu może pomóc laseroterapia, leczenie hormonalne lub kuracja antybiotykami. Jak pozbyć się trądziku o niewielkim nasileniu? Jeśli objawy trądziku ograniczają się do nadmiarowej produkcji łoju , zaskórników i kilku, kilkunastu krostek, może wystarczyć stosowanie środków dostępnych bez recepty. Należą do nich żele oraz kremy, zawierające nadtlenek benzoilu i krzemian glinu. Pomocniczo można też stosować domowe sposoby na trądzik, np. przemywanie twarzy naparem z nagietka czy peeling cynamonowy.   Skórę objętą łagodnymi zmianami trądzikowymi należy też odpowiednio pielęgnować :  nie myj twarzy częściej niż dwa razy dziennie, zbyt częste mycie podrażnia skórę i zmywa z niej naturalną warstwę ochronną;  do mycia twarzy używaj letniej wody, zbyt ciepła lub zbyt zimna woda może zaostrzać objawy trądziku;  nie wyciskaj zaskórników i krost, wyciskanie pomaga bakteriom rozprzestrzeniać się i przenikać do głębszych warstw skóry, może też doprowadzić do pojawienia się trwałych blizn;  nie używaj zbyt wielu kosmetyków do makijażu i zmywaj go dokładnie przed snem.   Trądzik o małym i średnim nasileniu skutecznie leczy się za pomocą lasera i światła IPL . Zabieg laserem jest bezbolesny, należy powtórzyć go kilka razy, w zależności od nasilenia trądziku. Laser sprawia, że spada liczba nowo powstających zmian skórnych . Zabieg światłem IPL też wymaga kilku powtórzeń. Jego efekt utrzymuje się nawet do roku. Oba zabiegi można wykonać w gabinetach kosmetycznych i klinikach medycyny estetycznej. Jak pozbyć...

Nasze akcje
Dua Lipa, Rihanna, Alessandra Ambrosio
Newsy
Te gwiazdy wiedzą jak stworzyć niezapomniane stylizacje!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy
Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!
Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy
Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!
Partner
Eva Longoria
Styl życia
Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!
Partner
Newsy
Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil
Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy
Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju
Partner
Newsy
Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik