Dziewczynka wyciska pryszcza
© imagesbykenny/Fotolia.com
Styl życia

Odkażanie i złuszczanie – sposoby leczenia trądziku młodzieńczego

Przyczyną powstawania trądziku młodzieńczego są męskie hormony płciowe – androgeny. Typową kuracją jest podawanie antybiotyków, retinoidów i stosowanie preparatów złuszczających, które zmniejszają łojotok. Jak się pozbyć trądziku młodzieńczego? Należy leczyć go i zewnętrznie, i wewnętrznie.

Przyczyną powstawania trądziku młodzieńczego są męskie hormony płciowe – androgeny. Typową kuracją jest podawanie antybiotyków, retinoidów i stosowanie preparatów złuszczających, które zmniejszają łojotok. Jak się pozbyć trądziku młodzieńczego? Należy leczyć go i zewnętrznie, i wewnętrznie.

Trądziku młodzieńczego można się pozbyć, stosując terapię od zewnątrz

Czasem aby pozbyć się trądziku młodzieńczego, wystarczy stosować preparaty oczyszczające i osuszające (z cynkiem), a także mieszanki spirytusowe z kwasem salicylowym, tymolem bądź mentolem. Zawarte w preparatach do stosowania miejscowego pochodne witaminy A (retinoidy) zapobiegają tworzeniu się nowych zaskórników, wpływają na prawidłowe rogowacenie naskórka i działają przeciwzapalnie. Gdy zmian zapalnych jest wiele i są zaognione, stosuje się antybiotyki, np. klindamycynę czy tetracyklinę bądź erytromycynę.

 

W leczeniu trądziku młodzieńczego sprawdzają się kwas azelainowy i nadtlenek benzoilu. Mają działanie złuszczające, przeciwzapalne oraz antybakteryjne, a kwas azelainowy ponadto hamuje łojotok.

Leczenie ogólne trądziku młodzieńczego

Gdy terapia stosowana wyłącznie na skórę nie przynosi oczekiwanych efektów, trądziku młodzieńczego można się pozbyć dzięki stosowaniu leków oddziałujących na organizm od wewnątrz. Podstawowymi środkami w kuracji ogólnej są antybiotyki z grupy tetracyklin – minocyklina i doksycyklina, a także erytromycyna i klindamycyna.

 

Przez kilka miesięcy zażywania antybiotyki zredukują znacznie stan zapalny i zlikwidują większość bakterii. Wsparcie tych leków stanowią witaminy – C, B2, PP oraz A. Doustnie podaje się pochodną witaminy A – izotretynoinę. Substancja ta jest przeciwbakteryjna i hamuje pracę gruczołów łojowych. U dziewcząt zmagających się z trądzikiem młodzieńczym można zastosować leczenie hormonalne. Polega ono na podawaniu leków hamujących wydzielanie przez organizm hormonów męskich.

Higiena i odpowiednia dieta pomogą pozbyć się trądziku młodzieńczego

Aby kuracja lekami i preparatami aptecznymi była skuteczna, warto wspomóc ją wykluczeniem z jadłospisu niektórych produktów nasilających objawy. Mowa o mleku i produktach mlecznych, takich jak śmietana, masło itd., czekolada i potrawy pikantne. Zaleca się natomiast jedzenie owoców i warzyw bogatych w witaminy i składniki mineralne. Podstawową zasadą w pielęgnacji cery trądzikowej jest absolutny zakaz wyduszania ropnych zmian, ponieważ może to sprawić, że w tych miejscach zostaną trwałe blizny. Nie należy podrażniać chorej skóry tarciem ani peelingiem mechanicznym, to tylko roznosi bakterie na pozostałe obszary twarzy czy pleców. Po umyciu i wysuszeniu cery można zaaplikować na nią leki albo kosmetyki do cery trądzikowej.

 

Aplikacja kremu na twarz
© shefkate/Fotolia.com
Fleszstyle
Kwas azelainowy usuwa przebarwienia, leczy trądzik i pomaga w AZS
Kwas azelainowy ma szerokie zastosowanie w kosmetyce: działa przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie, złuszczająco i wybielająco. Pomaga pozbyć się trądziku, w tym trądziku różowatego, łagodzi atopowe zapalenie skóry i usuwa przebarwienia.

Kwas azelainowy ma szerokie zastosowanie w kosmetyce: działa przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie, złuszczająco i wybielająco. Pomaga pozbyć się trądziku, w tym trądziku różowatego, łagodzi atopowe zapalenie skóry i usuwa przebarwienia.   Kwasu azelainowego używa się w formie płynnej w gabinetach kosmetycznych. Jest on też składnikiem leków na trądzik, szczególnie maści i kremów. Preparaty z kwasem azelainowym można kupić bez recepty, ale najlepiej używać ich pod kontrolą lekarza. Kosztują około kilkudziesięciu złotych. Kwas azelainowy w leczeniu trądziku Kuracja przeciwtrądzikowa to najpopularniejsze zastosowanie kwasu azelainowego. Dzięki właściwościom bakteriobójczym, przeciwzapalnym i delikatnie złuszczającym leczy miejscowe nadkażenia i ciężkie przypadki m.in. trądziku młodzieńczego . Kwas azelainowy działa przez cały czas stosowania z jednakową skutecznością – bakterie nie są w stanie się na niego uodpornić.   Kwas azelainowy jest skuteczny w leczeniu trądziku różnego rodzaju także dzięki temu, że hamuje przemianę testosteronu w DHT (dihydrotestosteron). Następstwem tego jest spowolnienie pracy gruczołów łojowych. Dzięki temu wydzielają one mniej sebum i nie nasilają objawów ani nie zaostrzają przebiegu choroby. Kwas azelainowy działa przeciwzaskórnikowo , dzięki właściwościom peelingującym. Złuszcza martwy naskórek i zapobiega zatykaniu ujść porów i gromadzenia w nich bakterii.   Kwas azelainowy jest bezpieczny i wręcz polecany także osobom o płytko unaczynionej cerze i zmagającym się z trądzikiem różowatym. Pomaga zwalczyć grudki i wykwity bez podrażnienia delikatnej skóry.   Stosowanie preparatów z kwasem azelainowy powinien nadzorować lekarz dermatolog. Jeśli nie ma...

kobieta wyciska wyprysk
Image by LifetimeStock.com
Fleszstyle
Leczenie trądziku: środki aplikowane miejscowo, antybiotyki i hormony
Wybór metody, która pozwoli zwalczyć trądzik, zależy od tego, jak poważne są jego objawy. Domowe sposoby na trądzik działają tylko w przypadku łagodnych zmian trądzikowych. Przy większym nasileniu może pomóc laseroterapia, leczenie hormonalne lub kuracja antybiotykami.

Wybór metody, która pozwoli zwalczyć trądzik, zależy od tego, jak poważne są jego objawy. Domowe sposoby na trądzik działają tylko w przypadku łagodnych zmian trądzikowych. Przy większym nasileniu może pomóc laseroterapia, leczenie hormonalne lub kuracja antybiotykami. Jak pozbyć się trądziku o niewielkim nasileniu? Jeśli objawy trądziku ograniczają się do nadmiarowej produkcji łoju , zaskórników i kilku, kilkunastu krostek, może wystarczyć stosowanie środków dostępnych bez recepty. Należą do nich żele oraz kremy, zawierające nadtlenek benzoilu i krzemian glinu. Pomocniczo można też stosować domowe sposoby na trądzik, np. przemywanie twarzy naparem z nagietka czy peeling cynamonowy.   Skórę objętą łagodnymi zmianami trądzikowymi należy też odpowiednio pielęgnować :  nie myj twarzy częściej niż dwa razy dziennie, zbyt częste mycie podrażnia skórę i zmywa z niej naturalną warstwę ochronną;  do mycia twarzy używaj letniej wody, zbyt ciepła lub zbyt zimna woda może zaostrzać objawy trądziku;  nie wyciskaj zaskórników i krost, wyciskanie pomaga bakteriom rozprzestrzeniać się i przenikać do głębszych warstw skóry, może też doprowadzić do pojawienia się trwałych blizn;  nie używaj zbyt wielu kosmetyków do makijażu i zmywaj go dokładnie przed snem.   Trądzik o małym i średnim nasileniu skutecznie leczy się za pomocą lasera i światła IPL . Zabieg laserem jest bezbolesny, należy powtórzyć go kilka razy, w zależności od nasilenia trądziku. Laser sprawia, że spada liczba nowo powstających zmian skórnych . Zabieg światłem IPL też wymaga kilku powtórzeń. Jego efekt utrzymuje się nawet do roku. Oba zabiegi można wykonać w gabinetach kosmetycznych i klinikach medycyny estetycznej. Jak pozbyć...

Kobieta trzyma w ręku małe lusterko, które pękło.
©Photographee.eu/Fotolia.com
Fleszstyle
Trądzik grudkowy, czyli problem okresu dojrzewania. Dlaczego powstaje i jak go skutecznie zwalczać?
Trądzik grudkowy jest rodzajem trądziku młodzieńczego charakterystycznego dla okresu dojrzewania. Na skórze twarzy pojawiają się bolesne grudki, z którymi najczęściej występują również krosty i zaskórniki.

Trądzik grudkowy jest rodzajem trądziku młodzieńczego charakterystycznego dla okresu dojrzewania. Na skórze twarzy pojawiają się bolesne grudki, z którymi najczęściej występują również krosty i zaskórniki.   Trądzik grudkowy jest jedną z postaci trądziku młodzieńczego. Charakteryzuje się obecnością bolesnych grudek, wokół których widoczne jest zaczerwienienie skóry. Podstawowym sposobem na zwalczanie trądziku jest pielęgnacja skóry za pomocą odpowiednich środków. Trądzik grudkowy – krótka charakterystyka W okresie dojrzewania wiele osób zmaga się z problemem trądziku młodzieńczego . Jedną z jego postaci jest trądzik grudkowy. Polega on na tym, że na skórze twarzy dominują zmiany w postaci grudek , czyli wypukłości skóry. Są one bardzo widoczne, jak również wyczuwalne przy dotykaniu. W większości przypadków wraz z grudkami współistnieją krosty (trądzik grudkowy-krostkowy) lub zaskórniki (trądzik grudkowo-zaskórnikowy). Trądzik grudkowy powstaje na skutek nacieku komórkowego, przerostu tkanki lub nadmiernej ilości łoju i brudu w gruczołach łojowych, które zostają otorbione. Przyczyny powstawania trądziku grudkowego Trądzik grudkowy jest konsekwencją stanu zapalnego, który rozwija się w gruczołach łojowych odpowiedzialnych za produkcję łoju. Substancja ta w warunkach normalnych stanowi ochronę skóry. Funkcja gruczołów łojowych podlega regulacji przez hormony, dlatego w okresie dojrzewania, w którym dochodzi do zmian w układzie hormonalnym, może pojawić się wzmożona praca gruczołów. Wskutek tego łój (sebum) wytwarzany jest w nadmiernych ilościach , co może powodować jego utkwienie w porach skóry. W efekcie bakterie atakują skórę (sebum stanowi dla nich...

Nasze akcje
Strefa luksusu

Marzysz o sielsko-anielskim relaksie? Znajdziesz go w hotelu Bania!

Partner
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner