Spocony kobiecy brzuch
© leszekglasner/Fotolia.com
Styl życia

Morderczy trening interwałowy - TMT

TMT, czyli total muscle training to program ćwiczeniowy stworzony przez Tomasza Zamielę. Są to krótkie serie prostych ćwiczeń wykonywane w interwałach (przedziałach czasowych) w tempie normalnym, średnim i szybkim.

TMT, czyli total muscle training to program ćwiczeniowy stworzony przez Tomasza Zamielę. Są to krótkie serie prostych ćwiczeń wykonywane w interwałach (przedziałach czasowych) w tempie normalnym, średnim i szybkim.

 

W TMT angażowane są wszystkie partie mięśni, dzięki czemu trening ten efektywnie spala kalorie i wzmacnia całe ciało. Najważniejsze jest niezatrzymywanie się – pozostawanie cały czas w ruchu, nawet podczas krótkich przerw pomiędzy ćwiczeniami należy maszerować. Do ćwiczeń nie jest potrzebne nic oprócz maty. Trening można wykonywać zarówno na sali gimnastycznej, jak i w domu.

TMT – trening fitness dla wszystkich

Według autora i pomysłodawcy treningu interwałowego TMT – jest on przeznaczony dla każdego bez względu na stopień sprawności fizycznej oraz wytrzymałości. Jednak przed rozpoczęciem treningu zaleca on uprzednią konsultację z lekarzem w celu wyeliminowania wszelkich przeciwwskazań. Ćwiczenia wykonywanie są na trzech poziomach trudności oraz trzech prędkościach. Jest możliwość dopasowania odpowiedniego tempa i poziomu do własnych możliwości. Ćwiczenia TMT polegają przede wszystkim na wykonywaniu podskoków, pajacyków, przysiadów, wymachów, skłonów itp. Najważniejsze jest, aby wytrwać do końca. Tempo jest zwiększane, tętno wzrasta, a pot leje się strumieniami. W momencie, gdy nie daje się rady dalej ćwiczyć, należy zrobić krótką przerwę. Przykładowym ćwiczeniem w TMT jest wykonywanie podskoków z wysokim unoszeniem kolan i naprzemiennym klaśnięciem dłońmi w każde kolano. Kolana unoszone są na wysokość bioder, najważniejsza jest jak największa liczba powtórzeń w jednej serii w szybkim tempie. Po intensywnych ćwiczeniach wykonywane są krótkie przerwy rozciągająco-oddechowe w celu wyrównania tętna.

 

Wg twórcy tej metody treningowej podczas ćwiczeń można spalić nawet 600 kcal. Jest to oczywiście przybliżona wartość uzależniona od czynników indywidualnych. 


mężczyzna na treningu
©vectorfusionart/Fotolia
Styl życia
Trening plyometryczny – zasady, wady i zalety ćwiczeń
Trening plyometryczny wykonują sportowcy, którzy chcą wzmocnić nogi. Na trening składają się ćwiczenia siłowe, dzięki którym w krótkim czasie można poprawić kondycję i zwiększyć siłę

Trening plyometryczny wykonują sportowcy, którzy chcą wzmocnić nogi. Na trening składają się ćwiczenia siłowe, dzięki którym w krótkim czasie można poprawić kondycję i zwiększyć siłę. Trening plyometryczny – czym jest? Trening plyometryczny składa się z ćwiczeń , które służą rozwojowi i wzmocnieniu mięśni. Opierają się one na tzw. cyklu rozciągnięcie-skrócenie, czyli rozciągnięciu mięśni i szybkim ich skurczeniu. Podczas treningu wykonuje się serię intensywnych podskoków, wyskoków i skipów, np. wyskok przez skrzynię, przeskok przez płotek z lądowaniem obunóż, skok w dal, slalom, czy przeskok przez płotek z odbiciem dynamicznym . Trening należy wykonywać na miękkim podłożu, np. na trawie. Ćwiczyć trzeba 3-4 razy w tygodniu. Dane ćwiczenie najlepiej powtórzyć sześć razy w trzech seriach. Trening plyometryczny – zasady wykonywanych ćwiczeń Przed każdym treningiem plyometrycznym zaleca się wykonanie dziesięciominutowej rozgrzewki . Podczas niej należy robić ćwiczenia wzmacniające i rozciągające mięśnie we wszystkich partiach ciała, np. pajacyki, ćwiczenia wykonywane w biegu, przysiady czy wypady w przód i tył. W trakcie ćwiczeń powinno unikać się zeskoków z dużej wysokości. Ważne też, by na trening dobrać odpowiednie obuwie, najlepiej amortyzujące . Podczas wykonywanych ćwiczeń trzeba kontrolować ból mięśni i stawów (jeśli ból nasila się należy przerwać ćwiczenie). Trening plyometryczny – zalety Trening plyometryczny wzmacnia mięśnie i siłę nóg. Ponadto ćwiczenia poprawiają kondycję i spalają dużo kalorii. Trening plyometryczny – wady Jedną z wad treningu plyometrycznego jest duże obciążenie stawów, ścięgien i kości, co może prowadzić do kontuzji.  Marzysz o szczupłych, zgrabnych nogach?  Ćwicz w domu, by wymodelować nogi .  Trening ogólnorozwojowy służy poprawieniu...

Biegnąca kobieta
© Schum/Fotolia.com
Styl życia
Interwałowy trening wydolnościowy poprawi kondycję fizyczną
Kondycja organizmu to inaczej jego wytrzymałość podczas wysiłku fizycznego. Im dłużej jesteśmy w stanie wykonywać dany rodzaj aktywności fizycznej, tym kondycja jest lepsza. Na wytrzymałość wpływają m.in. pojemność płuc oraz siła mięśni. Poprawa kondycji fizycznej jest możliwa dzięki treningowi wydolnościowemu.

Kondycja organizmu to inaczej jego wytrzymałość podczas wysiłku fizycznego. Im dłużej jesteśmy w stanie wykonywać dany rodzaj aktywności fizycznej, tym kondycja jest lepsza. Na wytrzymałość wpływają m.in. pojemność płuc oraz siła mięśni. Poprawa kondycji fizycznej jest możliwa dzięki treningowi wydolnościowemu.   Trening wydolnościowy opiera się przede wszystkim na ćwiczeniach aerobowych, może on mieć formę treningu interwałowego. Trening kondycyjny interwałowy Trening interwałowy poprawia krążenie krwi i zwiększa pojemność płuc, co przekłada się na lepszą wytrzymałość fizyczną. Przy okazji interwały intensywnie spalają tłuszcz. Trening interwałowy polega na przeplataniu ćwiczeń wymagających intensywnego wysiłku z mniej intensywnymi ćwiczeniami .   Po 5-minutowej wolnej rozgrzewce (np. biegu truchtem), następuje minuta ćwiczeń w szybkim tempie (np. sprint), następnie 3 minuty wolniejszych ćwiczeń i znowu minuta szybkich. W zależności od aktualnej wytrzymałości wykonuje się określoną liczbę takich cykli. Trening powinien kończyć się 5 minutami wolnej aktywności.   Ćwiczenia wykonywane w ramach treningu interwałowego na ogół mają charakter ćwiczeń aerobowych . Może to być bieganie w plenerze albo na bieżni, jazda na rowerze lub rowerku stacjonarnym albo ćwiczenia fitness. Podczas ćwiczeń należy kontrolować swoje tętno. Najlepiej wykorzystać do tego pulsometr. Jak ustalić tempo interwałów Punktem odniesienia przy obliczaniu tempa poszczególnych etapów kondycyjnego treningu interwałowego powinno być tętno maksymalne (HRmax). Oblicza się je według wzoru: HRmax = 220 – wiek. Na przykład HRmax dla osoby w wieku 35 lat wynosi 185. Tempo podczas wolnej fazy treningu powinno wynosić 60-70% HRmax, a podczas fazy szybkiej ok. 80-90%. Osoba, której HRmax wynosi 185, podczas ćwiczeń w fazie wolnej...

Grupa kobiet
©George Dolgikh/Fotolia
Styl życia
Fat burning, czyli skuteczny trening odchudzający
Fat burning, potocznie nazywany treningiem odchudzającym, zorientowany jest na spalanie tkanki tłuszczowej poprzez zestaw ćwiczeń o umiarkowanej częstotliwości i intensywności. Dzięki treningowi fat burning możesz zgubić zdrowo i bez efektu jojo nawet do kilograma tygodniowo.

Fat burning, potocznie nazywany treningiem odchudzającym, zorientowany jest na spalanie tkanki tłuszczowej poprzez zestaw ćwiczeń o umiarkowanej częstotliwości i intensywności. Dzięki treningowi fat burning możesz zgubić zdrowo i bez efektu jojo nawet do kilograma tygodniowo.   Fat burning składa się z zestawu ćwiczeń , które podczas wykonywania mogą przypominać taniec - wykonywane są w takt rytmicznej muzyki. J est to idealny sposób na spalenie tkanki tłuszczowej przez osoby, które nudzi żmudne wykonywanie tych samych ćwiczeń. Fat burning jest treningiem wymagającym podskoków, szybkich ruchów – może przypominać energiczny aerobik lub taneczną zumbę. Fat burning: podstawowe zasady Trening fat burning wykonuje się zawsze w takt szybkiej, rytmicznej muzyki. Ma dwa podstawowe poziomy trudności: fat burning low – muzyka jest wolniejsza, a układ ćwiczeń mało skomplikowany i dostosowany do możliwości osób początkujących, fat burning high – choreografia dość trudna i skomplikowana, przeznaczona dla osób zaawansowanych. Muzyka jest szybka i bardziej energiczna niż w fat burning low.   Na każdym poziomie trening wymaga dobrej sprawności fizycznej i co najmniej dobrej kondycji. Ważne jest nie tylko napięcie mięśniowe, ale przede wszystkim wytrzymałość stawów i kości. Na rynku dostępnych jest wiele płyt DVD z ćwiczeniami od znanych trenerek i trenerów fitnessu, jednak gdy jesteś osobą początkującą, lepiej zapisz się na zajęcia fat burning do klubu fitness. Tam pod okiem profesjonalisty ustalisz swój rytm treningowy. Fat burning: podstawowe ćwiczenia Fat burning to przede wszystkim dobra zabawa poprzez ćwiczenia taneczne. Nie dość, że spalasz tkankę tłuszczową, to jeszcze poprzez kroki taneczne uczysz się poruszać z gracją i wdziękiem. W tego rodzaju treningu wykonuje się: kroki do przodu i do tyłu,...

Nasze akcje
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy

Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!

Partner
Weleda
Newsy

Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!

Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy

Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!

Partner
Eva Longoria
Styl życia

Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!

Partner
Newsy

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner
Newsy

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner
Newsy

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy

Małgorzata Rozenek-Majdan

BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy

Julia Wieniawa

BZ
Kasia Cichopek pozuje na huśtawce na swoim balkonie
Newsy

Katarzyna Cichopek

BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show

Hotel Paradise

BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show

Ślub od pierwszego wejrzenia

BZ
Moda uliczna z nowojorskiego tygodnia mody wiosna/lato 2021
Fleszstyle

Modne fryzury wiosna 2021. Buttercream blonde to nowy trend dla fanek jasnych fryzur. Koloryzacja pasuje do większości karnacji

Marcelina Zielnik
Paul Costelloe wiosna/lato 2021
Fleszstyle

Te trzy trendy zdominowały makijaż na wiosnę i lato 2021

Marcelina Zielnik
Modelka z koloryzacją "terracotta hair"
Fleszstyle

Modne fryzury na wiosnę 2021. Koloryzacja "terracotta hair" to hit Instagrama. To najgorętszy trend

Anna Kusiak
Leonie Hanne
Fleszstyle

Ta fryzura to najgorętszy trend wiosny i lata 2021. Instagramerki ją uwielbiają

Marcelina Zielnik
Jessica Alba i soft bob
Fleszstyle

Modne fryzury na sezon wiosna-lato 2021. Soft bob odejmie ci minimum 10 lat

Anna Kusiak