kobieta w stroju kąpielowym nad morzem
Pixabay/Ben_Kerckx/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia

Objawy tłuszczaków na skórze i na narządach wewnętrznych

Tłuszczak nie jest niebezpieczny dla zdrowia i życia człowieka. Nie wymaga leczenia. Najczęściej usuwa się go ze względów kosmetycznych, ponieważ pojawia się na ramionach, szyi, plecach i brzuchu. Tłuszczak najczęściej występuje u osób starszych (od 40. do 60. roku życia), rzadko u młodzieży i dzieci.

Tłuszczak nie jest niebezpieczny dla zdrowia i życia człowieka. Nie wymaga leczenia. Najczęściej usuwa się go ze względów kosmetycznych, ponieważ pojawia się na ramionach, szyi, plecach i brzuchu. Tłuszczak najczęściej występuje u osób starszych (od 40. do 60. roku życia), rzadko u młodzieży i dzieci.

Czy tłuszczaki są niebezpieczne?

Tłuszczak jest podłużnym lub okrągłym guzkiem ulokowanym pomiędzy skórą a warstwą mięśniową. Powstaje z tkanki tłuszczowej. Łatwo go wykryć, ponieważ można go wyczuć na skórze. Może pojawić się w każdym miejscu na ciele. Zazwyczaj nie wywołuje komplikacji zdrowotnych. Nie jest rakiem i nie ma potrzeby jego leczenia. Jednak, gdy staje się defektem estetycznym lub istnieją powody, by sądzić, że dzieje się z nim coś złego, podejmuje się leczenie. Wówczas usuwa go się chirurgicznie.

Jakie są objawy tłuszczaków?

Tłuszczak objawia się powstaniem miękkich w dotyku zmian pod skórą. Najczęściej pojawiają się one pojedynczo lub w skupiskach w obszarze ramion, szyi, ud, pleców i brzucha. Wielkość guzków jest zróżnicowana: od małych (mniejszych niż 1 centymetr) do dużych (przekraczających kilkanaście centymetrów). Wtedy waga zmiany może sięgnąć nawet kilku kilogramów. Guzki te są wodniste. W czasie ich dotykania zmieniają swój kształt i położenie. Powiększają się bardzo wolno. Nie sprawiają choremu bólu. Skóra w miejscu powstania zgrubienia nie jest zaczerwieniona, nie pojawia się także stan zapalny.

 

Objawy takie jak ból pojawiają się, gdy tłuszczak jest ulokowany w okolicy nerwu lub na narządach wewnętrznych, na przykład na nerce lub wątrobie. Bolesność może powodować także silnie unaczyniony tłuszczak. Jeżeli tłuszczak umiejscowił się na wskazanych narządach wewnątrz organizmu dodatkowymi objawami są: żółtaczka, obrzęk, nadciśnienie tętnicze i zaburzenie pracy nerek. Guzy w śródpiersiu wpływają na pogorszenie wentylacji płuc. W przypadku pojawienia się tłuszczaka na jelicie grubym i okrężnicy choremu doskwiera ból brzucha i krwawienie z przewodu pokarmowego. Aby wykryć tłuszczaka ulokowanego głębiej niż pod skórą, należy przeprowadzić badania takie jak: rezonans magnetyczny czy kolonoskopia. 

niemowlę płacze
©Barbara Helgason/fotolia
Styl życia
Choroby u niemowlęcia: jak rozpoznać naczyniaki?
Naczyniaki to przypadłość okresu dziecięcego – 70% z nich pojawia się w ciągu kilku tygodni od narodzin niemowlęcia. Zlokalizowane są w głębszych warstwach tkanek, ale zazwyczaj widać je też na powierzchni skóry.

Naczyniaki to przypadłość okresu dziecięcego – 70% z nich pojawia się w ciągu kilku tygodni od narodzin niemowlęcia. Zlokalizowane są w głębszych warstwach tkanek, ale zazwyczaj widać je też na powierzchni skóry.   Naczyniaki czasem przez wiele miesięcy pozostają bezobjawowe, jednak nagle może nastąpić ich gwałtowny rozwój, zwłaszcza, jeśli występują u dziecka, które nie przekroczyło 1. roku życia. Naczyniaki – czy są groźne? Naczyniaki są ukrytymi na powierzchni narządów wewnętrznych lub – częściej – widocznymi na skórze zmianami rozrostowymi naczyń krwionośnych, które pojawiają się zwykle w okresie noworodkowym lub wczesnoniemowlęcym. Przez 1. rok życia rozwijają się dużo szybciej niż dziecko, a ze względu na rozmiar, jaki osiągają, mogą stać się zagrożeniem. Duże, guzowate naczyniaki na twarzy czy w jamie ustnej powodują zaburzenia w oddychaniu i uciskają zakończenia nerwowe. Po upływie roku naczyniaki zazwyczaj samoistnie się wchłaniają, ale – zwłaszcza w przypadku dużych znamion – konieczna jest stała kontrola lekarska. Niekiedy nieodzowne okazuje się podjęcie leczenia. Naczyniaki – rodzaje i objawy Objawy naczyniaków różnią się w zależności od ich rodzaju oraz lokalizacji. Naczyniaki najczęściej pojawiają się na twarzy, na skórze głowy oraz na tylnej części szyi. Zmiany mogą być pojedyncze lub pojawić się w większych skupiskach (to sygnał, że nieprawidłowości rozrostowe prawdopodobnie pojawiły się także na powierzchni narządów wewnętrznych). Wyróżnia się następujące rodzaje znamion naczyniakowych: 1. Naczyniak płaski: miejsca występowania: skóra twarzy i karku, objawy: czerwone płaskie plamy na powierzchni skóry. 2. Naczyniak jamisty: miejsca występowania:...

Przygotowanie pacjenta do chemioterapii
© Trish23/Fotolia.com
Styl życia
Metody leczenia raka jelita grubego
Rak jelita grubego objawia się m. in. krwią w kale i bólem w dolnej części brzucha. Przyczyną tej choroby najczęściej są polipy narastające na ścianie jelita w formie guzków i uwypukleń. Jak leczy się ten drugi pod względem zachorowalności w Europie nowotwór?

Rak jelita grubego objawia się m. in. krwią w kale i bólem w dolnej części brzucha. Przyczyną tej choroby najczęściej są polipy narastające na ścianie jelita w formie guzków i uwypukleń. Jak leczy się ten drugi pod względem zachorowalności w Europie nowotwór? Rokowania w przypadku stwierdzenia raka jelita grubego Stopień zaawansowania choroby w momencie podjęcia leczenia jest najważniejszym czynnikiem w rokowaniu. W przypadku pierwszego stopnia szanse na przeżycie więcej niż 5 lat dzięki leczeniu ma 70-90% chorych , gdy wykryje się nowotwór drugiego stopnia, odsetek osób, które będą żyły dłużej niż 5 lat, wynosi 62-72%. Jeżeli leczenie podejmie się w trzecim stadium choroby, tylko 46-55% chorych ma szansę na przeżycie ponad 5 lat. Natomiast leczenie od czwartego stadium zaawansowania choroby daje szanse na przeżycie ponad 5 lat już tylko grupie 12-17% pacjentów. Jak leczy się raka jelita grubego? Problemem w leczeniu raka jelita grubego jest nawrót choroby. Ryzyko powrotu dotyczy chorych, u których wykryto nowotwór w drugim i trzecim stopniu zaawansowania choroby.   Gdy nowotwór rozpozna się we wczesnym etapie i nie ma przerzutów, najskuteczniejszą metodą leczenia jest chirurgiczne usunięcie guza . W czasie laparotomii usuwa się guz, fragment jelita i przylegające do niego węzły chłonne.   Czasami przeprowadza się kolostomię , czyli tzw. sztuczny odbyt, aby kał zbierał się w worku założonym na sztuczny odbyt. To rozwiązanie stosowane jest tymczasowo na okres zagojenia się ran po operacji albo stale w przypadku, gdy usunięto cały dolny odcinek jelita oraz gdy stwierdzono nowotwory odbytnicy.   Kolejną metodą leczenia raka jelita grubego jest chemioterapia. Podawany zestaw leków niszczy szybko dzielące się komórki, również te nowotworowe. Chemioterapię podaje się przed operacją, aby zmniejszyć rozmiar nowotworu, a także...

dziewczynka
Flickr/Marcin Moga/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia
Zapalenie płuc – po czym rozpoznać?
Zapalenie płuc w Polsce w ciągu roku dotyka średnio 1 osobę na 100. Ta stosunkowo powszechna choroba jest najczęściej wywoływana przez bakterie i wirusy. Zapalenie płuc to ostra infekcja dolnych dróg oddechowych, która jest wyjątkowo niebezpieczna dla niemowląt oraz osób po 65 roku życia.

Zapalenie płuc w Polsce w ciągu roku dotyka średnio 1 osobę na 100. Ta stosunkowo powszechna choroba jest najczęściej wywoływana przez bakterie i wirusy. Zapalenie płuc to ostra infekcja dolnych dróg oddechowych, która jest wyjątkowo niebezpieczna dla niemowląt oraz osób po 65 roku życia. Objawy zapalenia płuc Zapalenie płuc, to choroba, która ma inny przebieg w zależności od wieku osoby chorej i stanu jej odporności, towarzyszących schorzeń oraz czynnika jaki wywołał zakażenie. Do typowych i najczęściej występujących objawów zapalenia płuc zaliczamy: wysoką gorączkę – powyżej 38 stopni Celsjusza, dreszcze, poty; uczucie rozbicia – podobne jak w grypie i przeziębieniu; kłucie i ból w klatce piersiowej – najczęściej po bokach, nasilający się przy mocnym wdechu i kaszlu; przyspieszone bicie serca; kaszel połączony z odkrztuszaniem żółtawej ropnej wydzieliny. Objawy te pojawiają się najczęściej nagle i gwałtownie.   Niespecyficzne rodzaje zapalenia płuc można podzielić w następujący sposób: ciężkie zapalenie płuc - do wszystkich typowych objawów dołącza jeszcze uczucie duszności; u osób starszych - symptomy są mniej nasilone, choroba przebiega łagodniej, często bez gorączki, szczególnie u osób po 70 roku życia występują zaburzenia świadomości; zapalenie płuc wywołane grzybami powoduje ból gardła i chrypkę, ponadto objawy narastają znacznie wolniej niż w zakażeniach bakteryjnych czy wirusowych; zapalenie płuc spowodowane wirusami to dodatkowo świszczący oddech, bóle głowy, mięśni, stawów, kości oraz katar; zapalenie bakteryjne (wywoływane najczęściej przez bakterię: dwoinka zapalenia płuc) to często suchy kaszel i znacznie łagodniejszy przebieg choroby. Legionella...

Nasze akcje

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner
Newsy

Pierścionek zaręczynowy w codziennych stylizacjach. Sprawdź najmodniejsze zestawienia na jesień 2021

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner