Zasady zbierania grzybów - jak i kiedy zbierać grzyby?
© EduardSV/Adobe Stock

Jak nie zgubić się w lesie? Lasy Państwowe stworzyły aplikacje dla grzybiarzy

Zasady zbierania grzybów - jak i kiedy zbierać grzyby?
© EduardSV/Adobe Stock

Aplikacja dla grzybiarzy to świetny wybór dla osób, które lubią się wybrać na rekreacyjne grzybobranie lub spacer po lesie. Bardzo łatwo zgubić się w lesie, szczególnie jeśli jesteśmy na zupełnie nieznanym terenie. Ten program pozwoli bez problemu wyjść z lasu, a w dodatku jest całkowicie darmowy i działa w trybie offline. Poniżej znajdziesz przegląd najlepszych aplikacji na grzyby.

Aplikacja dla grzybiarzy - jak się nie zgubić w lesie?

Od wielu lat pracownicy Lasów Państwowych mierzą i opisują tereny zielone, tworząc mapy polskich lasów. Każdego roku leśnicy wprowadzają dane dotyczące każdych zmian, jakie zachodzą na ich terenie. Na podstawie tych danych stworzono aplikację z dokładną mapą lasów, która działa w trybie offline. To bardzo ważna funkcja, gdyż podczas spacerów po lesie często można stracić zasięg.

Aplikację tą możesz znaleźć pod nazwą mBDL (Mobilny Bank Danych o Lasach), jest ona dostępna zarówno na urządzenie z system Android, jak i na produkty z oprogramowaniem iOS.

Aplikacja dla grzybiarzy - dodatkowe funkcje

Oprócz podstawowej mapy lasów, w aplikacji możemy znaleźć wiele dodatkowych, bardzo przydatnych funkcji.

Przede wszystkim możemy tam znaleźć ciekawe mapy tematyczne lasów, takie jak:

  • mapa drzewostanowa,
  • mapa form własności,
  • mapa siedlisk leśnych,
  • mapa zbiorowisk roślinnych,
  • mapa łowiecka.

Może również zapisać punkty z lokalizacji GPS lub wskazania na mapie, dzięki czemu bez problemu wrócimy do miejsc, gdzie raz już znaleźliśmy skupiska grzybów. W aplikacji znajduje się również opcja zapisania trasy i nawigacji do wybranego punktu na mapie.

Inne aplikacje przydatne podczas zbierania grzybów

Aplikacją konkurencyjną dla mBDL jest program Sygic, która ma podobne funkcje, a ponadto jest darmowy i działa offline. Do jego funkcjonowania potrzebny jest jedynie sygnał GPS.

Niezwykle przydatną aplikacją jest Atlas grzybów, który zawiera zdjęcia i opis aż 260 gatunków grzybów występujących w Polsce. Znajdziemy tutaj również wskazówki, jak rozróżnić bardzo podobne gatunki grzybów. Dzięki niej nasze grzybobranie będzie duża bardziej efektywne i bezpieczniejsze.

 

 

Więcej na temat aplikacja grzyby
Przeładuj

Te gwiazdy zainwestowały w swoje zęby! Kiedyś nie uśmiechały się tak chętnie: Pazura, Piaseczny, Lewandowska...

zobacz 01:22