załamane dziecko
Pixabay/Jedidja/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0
Styl życia

Syllogomania – sposoby radzenia sobie z gromadzeniem niepotrzebnych przedmiotów

Syllogomania to nabywanie zbędnych rzeczy oraz trudność z wyrzuceniem przedmiotów, które w opinii innych nie mają żadnej wartości lub jest ona bardzo znikoma. Syllogomania to zaburzenie psychiczne, które częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn. Wśród przyczyn patologicznego zbieractwa wymienia się: lęk przed wyrzuceniem przydatnej rzeczy, emocjonalny stosunek do przedmiotów oraz budowanie swojego bezpieczeństwa na bazie zbiorów. Syllogomania bardzo często dotyka osoby, które nie potrafią konsekwentnie realizować swoich celów.

Syllogomania to nabywanie zbędnych rzeczy oraz trudność z wyrzuceniem przedmiotów, które w opinii innych nie mają żadnej wartości lub jest ona bardzo znikoma. Syllogomania to zaburzenie psychiczne, które częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn. Wśród przyczyn patologicznego zbieractwa wymienia się: lęk przed wyrzuceniem przydatnej rzeczy, emocjonalny stosunek do przedmiotów oraz budowanie swojego bezpieczeństwa na bazie zbiorów. Syllogomania bardzo często dotyka osoby, które nie potrafią konsekwentnie realizować swoich celów.

Osoby najbardziej narażone na syllogomanię

Problem gromadzenia rzeczy zbędnych bardzo często dotyczy ludzi starszych, które w ten sposób rekompensują sobie stratę np. bliskiej osoby. Syllogomania zostaje zdiagnozowana u około 0,05% ludzi, którzy ukończyli 60 lat (warto jednak pamiętać, że większość osób nie szuka pomocy lekarskiej, w wyniku czego dane mogą być znacznie zaniżone). Na syllogomanię w szczególności narażone są osoby z zaburzeniami obsesyjno-kompulsyjnymi (nerwicą natręctw), psychotycznymi (np. urojeniami), hipochondrycznymi (silnymi nerwicami) oraz z chorobami wynikającymi ze złego odżywiania, np. bulimią. Według brytyjskich naukowców, znaczna część chorych w przeszłości przeżyła traumatyczne zdarzenie.

Leczenie syllogomanii

Osoby, które cierpią na patologiczne zbieractwo powinny udać się po pomoc do specjalisty – psychologa lub psychiatry. U chorych na syllogomanię przeprowadza się terapię behawioralno-poznawczą. Niestety terapia nie zawsze przynosi zadowalające efektów, co może mieć związek z zaburzeniem funkcji poznawczych. W leczeniu syllogomanii może pomóc rehabilitacja funkcji poznawczych, która polega na prowadzeniu terapii zaburzeń emocjonalnych i osobowościowych oraz przystosowaniu chorego do życia w społeczeństwie na nowych zasadach. Syllogomanię leczy się również za pomocą środków farmaceutycznych, ale nie odkryto jeszcze lekarstw, które dawałyby zadowalające efekty. Najnowsze badania wskazują, że w leczeniu patologicznego zbieractwa może być pomocny metylofenidat. Chorym na syllogomanię może pomóc zapisanie się do grup wsparcia, gdzie spotkają osoby, które mają takie same problemy. Na każdym etapie leczenia potrzebna będzie silna wola, dlatego najbliżsi powinni zapewnić choremu wsparcie.

Encefalopatia wątrobowa
© magicmine/Fotolia.com
Styl życia
Encefalopatia wątrobowa, czyli niebezpieczne powikłanie po chorobach wątroby. Przyczyny i objawy zaburzenia
Encefalopatia wątrobowa jest zespołem zaburzeń o charakterze neurologicznym. Na skutek dysfunkcji wątroby dochodzi do nagromadzenia się w organizmie toksyn, które oddziałują na układ nerwowy. W przebiegu encefalopatii pojawia się: senność, zaburzenia osobowościowe, drżenia rąk i zmienność nastrojów, a nawet śpiączka.

Encefalopatia wątrobowa jest zespołem zaburzeń o charakterze neurologicznym. Na skutek dysfunkcji wątroby dochodzi do nagromadzenia się w organizmie toksyn, które oddziałują na układ nerwowy. W przebiegu encefalopatii pojawia się: senność, zaburzenia osobowościowe, drżenia rąk i zmienność nastrojów, a nawet śpiączka.    Encefalopatia wątroba jest zaburzeniem neurologicznym, do którego dochodzi w wyniku dysfunkcji wątroby. U chorego pojawiają się zaburzenia funkcji poznawczych, takie jak problemy z koncentracją uwagi czy spowolnienie procesów myślowych. Przyczyny encefalopatii wątrobowej Encefalopatia wątrobowa jest zespołem zaburzeń neurologicznych, które stanowią jedno z poważniejszych powikłań chorób wątroby . Narząd ten w organizmie człowieka pełni szereg bardzo ważnych funkcji. Odpowiada m.in. za produkcję żółci, wytwarzanie czynników krzepnięcia krwi, neutralizowanie toksyn, czyli detoksykację. W wyniku różnych chorób dochodzi do zaburzeń w funkcjonowaniu wątroby. Konsekwencją tego jest nagromadzenie się w organizmie szkodliwych substancji , które oddziałują na układ nerwowy prowadząc do nieprawidłowości w jego pracy. Encefalopatia wątrobowa rozwija się u osób chorujących na przewlekłe schorzenia wątroby. Przyczynami tego zaburzenia mogą być: wirusowe zapalenie wątroby, marskość lub zespół Rey’a. Do zaburzeń w funkcjonowaniu wątroby dochodzi również w wyniku: infekcji (np. płuc), działania niektórych leków lub neurotoksyn oraz krwotoku do przewodu pokarmowego. Czynnikami ryzyka rozwoju encefalopatii wątroby są: nadużywanie alkoholu, zaburzenia czynności nerek , zaburzenia elektrolitowe (np. obniżony poziom potasu we krwi), niedotlenienie.  Jak objawia się encefalopatia wątrobowa? Encefalopatia wątrobowa może mieć...

Biała ściana, białe łóżko
©XtravaganT/Fotolia.com
Fleszstyle
Sztuka minimalizmu – co daje minimalistyczne podejście do życia? Minimalizm w szafie, w domu i w diecie
Minimalizm polega na rezygnacji z rzeczy, które nie są potrzebne do komfortowego egzystowania. To filozofia, której głównym założeniem jest: „all you need is less”, co w dosłownym tłumaczeniu znaczy: wszystko, czego potrzebujesz to mniej.

Minimalizm polega na rezygnacji z rzeczy, które nie są potrzebne do komfortowego egzystowania. To filozofia, której głównym założeniem jest: „all you need is less”, co w dosłownym tłumaczeniu znaczy: wszystko, czego potrzebujesz to mniej.   Największym problemem współczesnego świata jest przeświadczenie, że przedmioty stanowią o wartości człowieka. Tego rodzaju poglądy świetnie weryfikują się w czasie podróży: człowiek jest szczęśliwy, mimo że ma przy sobie zaledwie jedną walizkę. Czym jest minimalizm? Ideą minimalizmu jest to, by posiadać wyłącznie rzeczy, które są praktyczne i nie zajmują niepotrzebnie przestrzeni. Przywiązanie do przedmiotów jest bardzo mocno ograniczane – wszystko powinno być funkcjonalne i przydatne. Nie ma miejsca na zbierające kurz bibeloty czy kolejny gadżet , którego używa się raz w roku. Minimalista to człowiek, który gromadzi wspomnienia w taki sposób, by nie „zagracać” przestrzeni życiowej i własnego umysłu. Najważniejsze jest zdobywanie nowych doświadczeń , poznawanie ludzi, odkrywanie miejsc. W minimalizmie środek ciężkości przesunięty jest na rozwój wewnętrzny. Upraszczając – minimalizm to życie tu i teraz. Minimalizm to również gloryfikacja prostoty oraz funkcjonalności i wielopoziomowa optymalizacja życia. Pamiętaj – to, że wyrzucisz pół szafy i przejdziesz na weganizm nie jest równoznaczne z byciem minimalistą. Najważniejszy jest twój wewnętrzny spokój i spójność tego, co cię otacza z twoimi marzeniami i pragnieniami. Stopniowe ograniczanie ilości posiadanych rzeczy to najlepsza droga, by przejść transformację. Taka podróż jest bardzo inspirująca. Trudno od razu odrzucić wszystko, to co cię kształtowało przez wiele lat. Z każdym ubywającym...

Dieta w stwardnieniu rozsianym
© Daniel Vincek/Fotolia.com
Styl życia
Rola witamin, składników odżywczych i sposób żywienia w stwardnieniu rozsianym
Stwardnienie rozsiane (SM - sclerosis multiplex) to neurologiczna choroba przewlekła o podłożu autoimmunologicznym. Istnieje wiele mitów dotyczących specjalnego żywienia, które rzekomo ma polepszać stan zdrowia osób cierpiących na to schorzenie. Do tej pory jednak nie przeprowadzono żadnych badań, które by jednoznacznie świadczyły o tym, że istnieje dieta lecząca stwardnienie rozsiane.

Stwardnienie rozsiane (SM - sclerosis multiplex) to neurologiczna choroba przewlekła o podłożu autoimmunologicznym. Istnieje wiele mitów dotyczących specjalnego żywienia, które rzekomo ma polepszać stan zdrowia osób cierpiących na to schorzenie. Do tej pory jednak nie przeprowadzono żadnych badań, które by jednoznacznie świadczyły o tym, że istnieje dieta lecząca stwardnienie rozsiane.   W SM, tak samo jak w innych chorobach, bardzo ważne jest, aby codzienny jadłospis dostarczał organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych . Istotne jest również utrzymanie prawidłowej masy ciała i rezygnacja ze złych nawyków żywieniowych. Rola witaminy B12 w leczeniu stwardnienia rozsianego Witamina B12 jest składnikiem, który uczestniczy w procesie tworzenia osłonek mielinowych komórek nerwowych. Jej znaczące niedobory mogą dawać objawy przypominające symptomy charakterystyczne dla SM, dlatego popularny jest pogląd, że jej suplementacja może być skuteczną profilaktyką stwardnienia rozsianego . Nie istnieją jednak żadne badania potwierdzające tę tezę. Najczęściej chorzy na SM mają prawidłowy poziom tej witaminy w organizmie.  Kwasy tłuszczowe a dieta w stwardnieniu rozsianym Nienasycone kwasy tłuszczowe (omega-3, omega-6 i omega-9) pochodzące z roślin oraz ryb są niezbędne do funkcjonowania układu nerwowego. Mają działanie przeciwzapalne i ograniczające wytwarzanie przeciwciał, co w przypadku osób chorych na SM jest szczególnie ważne, ponieważ łagodzi agresywne reakcje układu odpornościowego.  Witamina D i antyoksydanty w żywieniu chorych na SM Witamina D dostarczana jest z pożywieniem a aktywowana przez promienie słoneczne. Łączono występowanie stwardnienia rozsianego z zamieszkiwaniem na terenach o mniejszym nasłonecznieniu, co ostatecznie nie zostało jednak...

Nasze akcje

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner
Newsy

Pierścionek zaręczynowy w codziennych stylizacjach. Sprawdź najmodniejsze zestawienia na jesień 2021

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner