Salon z podwieszanym sufitem
Pixabay/gossmann_spanndecken/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia

Czy warto montować sufit podwieszany?

Sufit podwieszany to lekka konstrukcja zamontowana poniżej stropu, która tworzy pod sufitem wolną przestrzeń na różnego rodzaju instalacje. Do niedawna rozwiązanie takie można było spotkać tylko w biurach i budynkach użyteczności publicznej, ostatnio jednak coraz częściej pojawia się w domach i mieszkaniach. Okazuje się, że to nie tylko kwestia mody – sufit podwieszany daje różne możliwości oryginalnych aranżacji wnętrz, a do tego jest bardzo funkcjonalny.

Sufit podwieszany to lekka konstrukcja zamontowana poniżej stropu, która tworzy pod sufitem wolną przestrzeń na różnego rodzaju instalacje. Do niedawna rozwiązanie takie można było spotkać tylko w biurach i budynkach użyteczności publicznej, ostatnio jednak coraz częściej pojawia się w domach i mieszkaniach. Okazuje się, że to nie tylko kwestia mody – sufit podwieszany daje różne możliwości oryginalnych aranżacji wnętrz, a do tego jest bardzo funkcjonalny.

Sufit podwieszany – element designu

Na rosnącą popularność sufitu podwieszanego wpływa przede wszystkim jego funkcja estetyczna. Taka nietypowa konstrukcja już sama w sobie zdobi sufit, zwłaszcza jeśli projekt jest wymyślny (wielopoziomowy, o kształcie łuku, schodków, kopuły). To świetny sposób na ukrycie pęknięć, nierówności i innych mankamentów na suficie. Dodatkowo do sufitu podwieszanego zachęca możliwość montażu ciekawych oświetleń – skomponowanych zarówno z punktowych światełek, jak i z taśm LED. Nadaje to wnętrzu nowoczesności i świetnie współgra z modnym stylem minimalistycznym.

Regulacja wysokości pomieszczenia

Poza tym dzięki sufitowi podwieszanemu można regulować wysokość pomieszczenia. Te niższe optycznie podwyższy lustrzana powierzchnia płyty albo montaż tylko małego podwieszonego fragmentu, natomiast te niestandardowo wysokie obniży płyta kartonowo-gipsowa, tworząca tzw. „drugi sufit”, pomalowana tym samym kolorem, co reszta ścian. Trzeba uważać, by poprzez montaż podwieszanego sufitu nie obniżyć i tak niskiego już wnętrza. To rozwiązanie jest ryzykowne w pomieszczeniach niższych niż 2,80 m.

Utrzymywanie ciepła w pomieszczeniu

Sufit podwieszany, zwłaszcza wypełniony wełną mineralną, to skuteczna blokada dla uciekającego ciepła. Takie zaizolowanie wnętrza – zwłaszcza wysokiego, trudnego do ogrzania – korzystnie wpływa na komfort cieplny.

Maskowanie instalacji

Cenną funkcją sufitu podwieszanego jest też możliwość schowania w nim instalacji: elektrycznych, ogrzewania powietrznego czy wentylacji mechanicznej. Trzeba jednak wystrzegać się przed ukrywaniem w podobny sposób instalacji gazowej, ponieważ awaria mogłaby doprowadzić do błyskawicznego uwięzienia gazu pod ogromnym ciśnieniem między sufitem a konstrukcją z karton-gipsu, co groziłoby wybuchem. Należy też pamiętać, że taki sufit zaprojektowany jest z myślą o udźwignięciu jedynie nieznacznych obciążeń – traktowanie go jako ukrytego schowka może spowodować zawalenie. Niestety, w razie awarii którejś ze znajdujących się w suficie instalacji, konstrukcję trzeba rozebrać.

Tłumienie dźwięków w mieszkaniu

Sufit podwieszany jest bardzo dobrym rozwiązaniem do mieszkań w bloku, gdzie roznoszą się różnego rodzaju dźwięki. Taka konstrukcja tłumi odgłosy dochodzące z sąsiednich mieszkań oraz niweluje pogłos, rozchodzący się najczęściej w łazience i kuchni. Wpływa też na ogólną akustykę wnętrza, czyni jakość dźwięku dużo lepszą, co ma ogromne znaczenie zwłaszcza dla miłośników muzyki i filmu.

 

Sufit podwieszany jest więc elementem konstrukcyjnym, który pozwala kreatywnie bawić się przestrzenią, a przy tym poprawiać komfort życia. Można go bez obaw zamontować w swoim mieszkaniu, jeśli tylko będzie się przestrzegało podstawowych zasad bezpieczeństwa. 

Żółta ściana
© Mr Twister/Fotolia.com
Styl życia
Kolorystyczne triki przy malowaniu mieszkania
Malowanie mieszkania jest doskonałą okazją do tego, aby optycznie je wymodelować, np. powiększyć lub zmniejszyć, obniżyć lub podwyższyć. Pewne triki kolorystyczne pozwalają tak pomalować ściany mieszkania, żeby czuć się w nim komfortowo.

Malowanie mieszkania jest doskonałą okazją do tego, aby optycznie je wymodelować, np. powiększyć lub zmniejszyć, obniżyć lub podwyższyć. Pewne triki kolorystyczne pozwalają tak pomalować ściany mieszkania, żeby czuć się w nim komfortowo.   Operowanie farbami o różnych kolorach może między innymi optycznie podnieść sufit albo zastąpić kasetony, które często stosuje się do obniżania sufitu. Jak powiększyć lub zmniejszyć pokój za pomocą kolorów ścian Niewielkie pomieszczenia nie muszą wydawać się ciasne i ciemne. Wystarczy tylko odpowiednio je pomalować. Przestrzeń pokoiku można optycznie powiększyć poprzez zastosowanie farb w jasnych, chłodnych kolorach , przede wszystkim białym i szarym, ale też jasnobłękitnym lub jasnoliliowym. Żeby zatrzeć granice między ścianami a sufitem , sufit najlepiej jest pomalować kolorem o jeden lub dwa tony jaśniejszym. Farba na zacienionym suficie zawsze wydaje się ciemniejszy niż jest w rzeczywistości. Warto stosować farby satynowe, ponieważ połysk, jaki nadają ścianom, powiększa przestrzeń.   Duży, przestronny pokój stanie się natomiast bardziej przytulny, jeśli pomaluje się go ciepłymi kolorami , np. żółciami, czerwieniami i brązami w śródziemnomorskim stylu, oraz wyraźnie oddzieli ściany od sufitu, np. poprzez zastosowanie farb o innej barwie. Modelowanie proporcji pokoju dzięki ciemnym i jasnym ścianom Za pomocą kolorów można również modelować pomieszczenia, np. wyrównywać ich proporcje, aby wyglądały na bardziej regularne, zbliżone do formy sześcianu. Żeby optycznie wydłużyć pomieszczenie, należy dłuższe ściany pomalować jasnym kolorem, a krótsze – ciemnym. Jeśli natomiast chce się wizualnie skrócić pomieszczenie, dwie dłuższe ściany należy pomalować na ciemno , a krótsze na jasno. Jak optycznie podnieść lub obniżyć sufit Wysokie pomieszczenia, z...

Szara łazienka z wanną
Pixabay/stevepb/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Mała łazienka na poddaszu ze skosami – praktyczna aranżacja
Mała łazienka na poddaszu ma bardzo wiele uroku – skosy i okna dachowe sprawiają, że jest nie tylko bardzo przytulna, ale również oryginalna. Urządzenie takiego wnętrza bywa jednak bardzo kłopotliwe, bo skosy na suficie ograniczają możliwość dogodnego rozmieszczenia urządzeń sanitarnych. Oto kilka porad, które pozwolą uniknąć problemów i sprawią, że nawet najmniejsza łazienka będzie komfortowa:

Mała łazienka na poddaszu ma bardzo wiele uroku – skosy i okna dachowe sprawiają, że jest nie tylko bardzo przytulna, ale również oryginalna. Urządzenie takiego wnętrza bywa jednak bardzo kłopotliwe, bo skosy na suficie ograniczają możliwość dogodnego rozmieszczenia urządzeń sanitarnych. Oto kilka porad, które pozwolą uniknąć problemów i sprawią, że nawet najmniejsza łazienka będzie komfortowa:   1. Oceń powierzchnię łazienki metodą praktyczną. Projekt pomieszczenia na poddaszu nie wystarczy, by stwierdzić, czy można w nim zrobić wygodną łazienkę. Zwykle jest tam podawana jedynie powierzchnia podłogi, która jednak nie daje pełnej informacji o swobodzie poruszania się po pomieszczeniu. Przed zaplanowaniem łazienki pole manewru warto więc ocenić, sprawdzając, na jak dużej powierzchni można stanąć bez pochylania głowy. Przyjmuje się, że powierzchnia użytkowa w przestrzeni (czyli taka, gdzie wysokość wynosi co najmniej 190 cm) powinna mieć ok. 2 m2. Jeśli pomieszczenie nie spełnia takich wymogów, warto zmienić plany i urządzić tam np. sypialnię – tam można ustawiać meble w różnych konfiguracjach, natomiast zamontowanie armatury łazienkowej sprawia, że nie można zmienić już rozmieszczenia urządzeń sanitarnych.   2. Trzymaj pion (kanalizacyjny). Planując rozmieszczenie urządzeń sanitarnych, trzeba starać się, aby znajdowały się one jak najbliżej pionu kanalizacyjnego (nie dalej niż 1 m). Im dalej od niego, tym dłuższe przyłącza trzeba wykonać. Należy też pamiętać o tym, by odpływ znajdował się pod kątem, ze spadkiem w kierunku pionu kanalizacyjnego. Kiedy wanna lub prysznic znajdują się zbyt daleko, trzeba czasem umieszczać je na lekkim podwyższeniu, by odpływ działał, jak należy, a to nastręcza wielu trudności, zwłaszcza w przypadku prysznica, który w łazience na...

Beżowa łazienka
Pixabay/GregoryButler/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Nowoczesna łazienka: Pomysły na białą łazienkę
Nowoczesna łazienka najczęściej projektowana jest na wzór minimalistyczny, w którym dominuje biel oraz mała liczba dodatków. Aby przełamać dość monotonny styl aranżacji wnętrza, designerzy sięgają po zaskakującą kolorystykę, projektując ciekawą posadzkę i wykorzystując walory sufitu.

Nowoczesna łazienka najczęściej projektowana jest na wzór minimalistyczny, w którym dominuje biel oraz mała liczba dodatków. Aby przełamać dość monotonny styl aranżacji wnętrza, designerzy sięgają po zaskakującą kolorystykę, projektując ciekawą posadzkę i wykorzystując walory sufitu.   Oto 7 inspiracji na aranżację nowoczesnej łazienki . Są to pomysły, niewymagające dużych nakładów pieniężnych, a skutecznie zmieniające oblicze tego pomieszczenia:   Przełam biel – pod względem kolorystycznym nowoczesna łazienka to wnętrze, w którym przełamuje się dominującą biel i dodaje się do niej inne, mocne akcenty. Neonowy czerwony, niebieski czy zielony na naściennych kafelkach, na grzejniku czy na szafce sprawią, że nudna łazienka stanie się intrygująca i ciekawa.   Black&white – odwieczny duet kolorystyczny, dzięki któremu nadasz aranżacji tego pomieszczenia elegancki i wyważony styl. Nietuzinkowym pomysłem jest pomalowanie ściany na biało i dobranie do tego czarnych dodatków (rama lustra, szafka, deska klozetowa). Wtedy kolory się zrównoważą.   Czarny pokój – inspirując się surowym stylem Japończyków można ściany łazienki pomalować na czarno lub położyć kafelki naścienne w tym kolorze. Dobór białych elementów (ubikacji, szafki, wanny) i zmniejszenie ich liczby do minimum stworzy wyszukany styl tego pomieszczenia. Uroku doda blat łazienkowy wykonany z bardzo jasnego drewna. Takie rozwiązanie nie sprawdza się jednak w małych łazienkach. Czarne kafelki pomniejszają optycznie pomieszczenie, możemy uzyskać efekt przygnębiający i klaustrofobiczny.   Łazienka z odbiciem – dość nietypowym, a bardzo intrygującym rozwiązaniem jest wykorzystanie sufitu jako lustra. Zamieszczenie tam...

Nasze akcje

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner
Newsy

Pierścionek zaręczynowy w codziennych stylizacjach. Sprawdź najmodniejsze zestawienia na jesień 2021

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner