para seniorów
© pikselstock/Fotolia.com
Styl życia

Długość życia w Europie – najdłużej żyją mieszkańcy Monako

Średnia długość życia prognozuje, w jakim wieku najczęściej umierają mieszkańcy danego państwa. Kobiety zazwyczaj żyją dłużej niż mężczyźni.

Średnia długość życia prognozuje, w jakim wieku najczęściej umierają mieszkańcy danego państwa. Kobiety zazwyczaj żyją dłużej niż mężczyźni.

 

Średnia długość życia pokazuje, jak długo, według statystyk, żyją mieszkańcy danego państwa. Informacje pochodzą z raportu WHO, czyli Światowej Organizacji Zdrowia, z maja 2014 roku (zobacz raport).

Metoda badania średniej długości życia

Przypuszczalną długość życia określa się na podstawie następujących czynników:

 • najczęściej występujące choroby w danym kraju (na przykład nowotwory, choroby serca, dolegliwości psychiczne),
 • liczba śmiertelnych wypadków (na przykład komunikacyjnych, podczas pracy),
 • poziom życia społeczeństwa (warunki mieszkalne, dochody, uprawiany zawód),
 • wartość dochodów mieszkańców (im wyższy dochód, tym większa średnia długość życia),
 • śmiertelność dzieci do 5 roku życia,
 • dostęp do opieki społecznej i medycznej,
 • klimat miejsca zamieszkania (temperatura powietrza, wilgotność, klęski żywiołowe),
 • płeć.

Na podstawie tych czynników sporządza się raporty i badania. Według WHO na świecie oczekiwana długość życia dla kobiet to 73 lata, natomiast dla mężczyzn 68 lat.

Państwa Europy, w których żyje się najdłużej

Najdłużej żyjącymi Europejczykami są mieszkańcy:

 • Monako - przeciętna kobieta żyje średnio 93 lata, a mężczyzna 85,
 • San Marino - przeciętna kobieta żyje średnio 85 lat, a mężczyzna ponad 80,
 • Andory - przeciętna kobieta żyje średnio 85 lat, a mężczyzna 80,
 • Szwajcarii - przeciętna kobieta żyje średnio 85 lat, a mężczyzna 80,
 • Islandii - przeciętna kobieta żyje średnio 85 lat, a mężczyzna 80,
 • Hiszpanii – przeciętna kobieta żyje średnio 85 lat, a mężczyzna 79,
 • Włoch - przeciętna kobieta żyje średnio 85 lat, a mężczyzna 79,
 • Francji - przeciętna kobieta żyje średnio 84 lata, a mężczyzna ponad 78,
 • Luksemburga - przeciętna kobieta żyje średnio 84 lata, a mężczyzna ponad 79,
 • Szwecji - przeciętna kobieta żyje średnio 83 lata, a mężczyzna 80.

W Polsce średnia oczekiwana długość życia wynosi 77 lat. Dla kobiet jest to 81 lat, natomiast dla mężczyzn 73 lata.

Sposoby na przedłużenie życia

Każdy raport WHO pokazuje, że z roku na rok mieszkańcy Europy umierają coraz później. Jest to zasługa postępu medycyny i zwiększenia świadomości na temat zdrowego stylu życia (ruch, dieta, odpoczynek). Wystarczy wprowadzić w życie kilka nawyków, które zapewnią długowieczność.

Starszy Chińczyk siedzi na wózku, a za nim stoi młoda kobieta
©naka/Fotolia
Styl życia
W których krajach ludzie żyją najdłużej, a w których najkrócej?
Najdłużej żyjący ludzie na świecie to Chińczycy, którzy mieszkają w Hongkongu. Przeciętna długość życia wśród nich wynosi prawie 84 lata. Najkrócej żyją mieszkańcy krajów Afryki. W Sierra Leone, jednym z najbiedniejszych państwa świata, średnia długość życia to zaledwie 45 lat.

Najdłużej żyjący ludzie na świecie to Chińczycy, którzy mieszkają w Hongkongu. Przeciętna długość życia wśród nich wynosi prawie 84 lata. Najkrócej żyją mieszkańcy krajów Afryki. W Sierra Leone, jednym z najbiedniejszych państwa świata, średnia długość życia to zaledwie 45 lat.   Różnica między długością życia ludzi zamieszkujących kraje najbogatsze i tych, którzy zamieszkują najuboższe regiony świata, wynosi prawie 40 lat. 10 krajów, w których średnia wieku jest najwyższa Co roku Światowe Forum Ekonomiczne (World Economic Forum – WEF) publikuje Globalny Raport Konkurencyjności. Jest to dokument zawierający dane dotyczące aktualnego w danym roku stanu czynników konkurencyjności , za które uznawane są m.in.: funkcjonowanie instytucji, infrastruktura, równowaga makroekonomiczna, edukacja, wielkość rynku, innowacyjność, zdrowie (w tym średnia przewidywana długość życia ).   Z raportu, który został opracowany w latach 2015-2016 ( zobacz dane ), wynika, że w pierwszej dziesiątce krajów, których mieszkańcy żyją najdłużej, znajdują się: Hongkong (jako region administracyjny Chin) – 83,8 roku, Japonia – 83,3 roku, Islandia – 83,1 roku, Szwajcaria – 82,7 roku, Hiszpania – 82,4 roku, Singapur – 82,3 roku, Włochy – 82,3 roku, Australia – 82,2 roku, Izrael – 82,1 roku, Francja – 82 lata. Kraje te, z wyjątkiem Islandii, Izraela i Singapuru, należą do dwudziestu krajów o najwyższym produkcie krajowym brutto (PKB) na świecie, według danych Banku Światowego na 2016 rok ( zobacz dane ). Można zatem założyć, że mieszkańcy tych krajów mają dość dobry dostęp do usług medycznych oraz wysoką świadomość dotyczącą zasad zdrowego stylu życia. Zaskakujące może być jednak to, że Stany Zjednoczone, w których PKB wciąż jest najwyższy na...

Średnia wieku
© Syda Productions/Fotolia.com
Styl życia
Polacy żyją coraz dłużej, ale wciąż krócej niż Niemcy, Amerykanie i Albańczycy
Średnia długość życia ludzi jest najwyższa w krajach europejskich i Ameryce Północnej. W porównaniu do innych państw, Polska wypada w tej statystyce przeciętnie. Ze średnią nieco ponad 77 lat, nasz kraj lokuje się w pierwszej połowie stawki.

Średnia długość życia ludzi jest najwyższa w krajach europejskich i Ameryce Północnej. W porównaniu do innych państw, Polska wypada w tej statystyce przeciętnie. Ze średnią nieco ponad 77 lat, nasz kraj lokuje się w pierwszej połowie stawki.   Dane o długości życia mają znaczenie nie tylko statystyczne. W Polsce są one podstawą do wyliczenia emerytury – w dniu przejścia na emeryturę wartość świadczenia zostaje podzielona przez uśrednioną liczbę lat dalszego trwania życia. Średnia długość życia na świecie: najdłużej żyje się w Monako i Japonii, najkrócej w Czadzie Średnia długość życia na świecie jest bardzo zróżnicowana. Rozbieżność pomiędzy krajami rozwiniętymi a niektórymi państwami afrykańskimi wynosi nawet 40 lat. Najdłużej żyją mieszkańcy Monako. Mężczyźni w tym małym kraju dożywają średnio 86 lat, a kobiety nawet 94. Na drugim biegunie znajduje się Czad. Średnia długość życia w tym kraju dla obu płci nie dochodzi nawet do 50 lat. Jeśli chodzi o podział na kontynenty, najdłużej żyje się w Europie. Mieszkańcy Włoch, Islandii, Szwecji, Francji, Hiszpanii i Norwegii żyją statystycznie ponad 80 lat. Podobnie wygląda sytuacja w Ameryce Północnej. Obywatele Stanów Zjednoczonych żyją średnio 79 lat, a Kanadyjczycy 82 lata. Średnia długość życia w Polsce: najdłużej żyją kobiety, mieszkańcy miast i osoby wykształcone Polacy żyją krócej niż mieszkańcy Europy Zachodniej. Główny Urząd Statystyczny (GUS) podaje , że średnia długość życia w Polsce wynosi dokładnie 77,4 lat. Najdłużej żyje się w województwie małopolskim (średnio 78,75 lat), a najkrócej w łódzkim (75,92 lat). Mieszkańcy dużych miast, takich jak Warszawa, Gdańsk i Wrocław żyją statystycznie o rok dłużej niż osoby zamieszkujące miasta o populacji do 5 tysięcy i wsie. Wpływ na długość życia w Polsce ma nie tylko miejsce...

kobieta i mężczyzna z łóżku
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
5, 15 czy 30 minut? Ile powinien trwać stosunek seksualny?
To ile powinien trwać stosunek seksualny zależy od temperamentów partnerów, ich nastroju i wielu innych czynników. Średnio seks trwa 5-10 minut.

To ile powinien trwać stosunek seksualny zależy od temperamentów partnerów, ich nastroju i wielu innych czynników. Średnio seks trwa 5-10 minut.   Autorem jednego z pierwszych naukowych badań na temat tego, ile trwa stosunek seksualny był biolog i seksuolog Alfred Kinsey. Amerykański naukowiec ankietował swoich rodaków prawie 70 lat temu i z jego badań wynikało, że 75% mężczyzn dochodzi do ejakulacji po 2 minutach – w tym czasie zostają wykonane 62 ruchy frykcyjne (rytmiczne ruchy posuwisto-zwrotne). Od badań prowadzonych przez Kinseya upłynęło wiele lat, a z obserwacji ich wyników widać, że długość stosunku seksualnego stopniowo się wydłuża. W Polsce badania nad tym ile rzeczywiście trwa seks prowadzi prof. Zbigniew Izdebski . Z jego raportów na temat seksualności Polaków możemy wyczytać, że przeciętny czas stosunku to około 14 minut. Jeżeli w czas aktu seksualnego wliczymy także grę wstępną , wynik sięga około 28 minut. Zwyczajowo seksuologowie wyliczają, że średnia długość trwania stosunku seksualnego wynosi od 5 do 15 minut.   Seksualność człowieka zmienia się wraz z jego rozwojem . Długość stosunku zależy od stopnia podniecenia, stanu zdrowia, nastroju i wielu innych czynników. Stwierdzenie „im dłuższy seks, tym większa przyjemność” według badań i ankiet okazuje się być jałowe. Zgodnie z sondą przeprowadzoną na 50 członkach Towarzystwa Terapii Seksualnej przez naukowców z Pensylwanii stosunek płciowy powinien trwać 7-13 minut. Zbyt krótki seks nie przekracza 2 minut, a zbyt długa penetracja wynosi 10-30 minut . Seks to nie sport. Podczas seksu można jednak spalić trochę kalorii . Kobieta może się nauczyć orgazmu z wiekiem! Poznaj pozostałe  ciekawostki na temat seksu . W trakcie "trudnych dni" szczególnie łatwo o...

Nasze akcje
Dua Lipa, Rihanna, Alessandra Ambrosio
Newsy
Te gwiazdy wiedzą jak stworzyć niezapomniane stylizacje!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy
Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!
Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy
Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!
Partner
Eva Longoria
Styl życia
Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!
Partner
Newsy
Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil
Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy
Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju
Partner
Newsy
Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik