Para w łóżku
Image by Lifetimestock.com
Styl życia

Sposób na chrapanie: odchudzanie, zmiana pozycji, rezygnacja z alkoholu, papierosów i leków nasennych

Sprawdzonym sposobem na chrapanie jest unikanie alkoholu przed snem. Pomóc może również zmiana pozycji podczas snu czy schudnięcie, jeśli chrapiący ma nadwagę.

Sprawdzonym sposobem na chrapanie jest unikanie alkoholu przed snem. Pomóc może również zmiana pozycji podczas snu czy schudnięcie, jeśli chrapiący ma nadwagę.

 

Statystycznie to mężczyźni częściej chrapią. Przyczyny chrapania to picie alkoholu, wady anatomiczne nosa czy gardła lub zażywanie leków nasennych i uspokajających. Jednak kobiety również wydają głośne dźwięki podczas snu, szczególnie w okresie menopauzy, kiedy ilość hormonów żeńskich spada (progesteronu odpowiadającego za napięcie mięśniowe). To właśnie wiotczenie mięśni podczas snu sprawia, że chrapiemy.

Sposób na chrapanie: odchudzanie, leki i rezygnacja z używek

Obudzenie osoby chrapiącej czy kłótnia z nią w nocy to mało skuteczne metody zapobiegania chrapaniu. Co możemy zrobić:

  • Zachęcić do rezygnacji z picia alkoholu, który rozluźnia mięśnie gardła.
  • Zachęcić do rezygnacji z zażywania leków nasennych i uspokajających, które działają w podobny sposób jak alkohol.
  • Zachęcić do rezygnacji z palenia papierosów, szczególnie wieczorem, ponieważ również rozluźnia ono mięśnie gardła i dróg oddechowych.
  • Zmotywować do zmiany pozycji w czasie snu – leżenie na wznak jest pozycją, która wzmaga chrapanie. Najlepiej, gdy osoba śpi na jednym z boków i podpiera się jedną ręką.
  • Zmotywować partnera do odchudzania (zmniejszona ilość tkanki tłuszczowej w gardle i drogach oddechowych sprawi, że oddech będzie miał „mniej przeszkód” i nie będzie wywoływał tak głośnych dźwięków).
  • Kupić współmałżonkowi dostępne w każdej aptece środki farmakologiczne, najczęściej w postaci kropli do nosa.
  • Wylecz partnera – czasami infekcje górnych dróg oddechowych stają się przyczyną chrapania. Postaraj się pomóc współmałżonkowi wykurować się z zatok, kataru czy bolącego gardła, a jest duże prawdopodobieństwo, że przestanie chrapać.
  • Jeżeli chrapanie jest wywołane przez wady anatomiczne, to nie ma innego sposobu jak radykalne rozwiązanie – operacja. Korekta przegrody nosowej to powszechny zabieg chirurgiczny, który nie tylko sprawi, że pacjent przestanie chrapać, ale również polepszy się jego jakość oddychania.
  • W ostateczności możemy kupić sobie wyciszające stopery.

 

Chrapanie to bardzo częste zjawisko, typowe dla mężczyzn w podeszłym wieku. Czasami wystarczy dobrać odpowiednią poduszkę, która właściwie ułoży głowę, ramiona i kręgosłup. Najczęściej polecana jest poduszka anatomiczna. Przewietrzenie sypialni przed snem oraz temperatura pokojowa w niej również zapobiegają chrapaniu.

 

śpiący mężczyzna
@Rido/Fotolia.com
Styl życia
Obturacyjny bezdech senny – na czym polega i jakie są przyczyny choroby? Objawy występujące w nocy i w ciągu dnia
Bezdech senny polega na zaburzonym przepływie powietrza przez drogi oddechowe podczas snu. Jego przyczynami mogą być nieprawidłowości anatomiczne w obrębie górnego odcinka dróg oddechowych. Choroba częściej występuje u osób otyłych oraz z nieleczoną niedoczynnością tarczycy.

Bezdech senny polega na zaburzonym przepływie powietrza przez drogi oddechowe podczas snu. Jego przyczynami mogą być nieprawidłowości anatomiczne w obrębie górnego odcinka dróg oddechowych. Choroba częściej występuje u osób otyłych oraz z nieleczoną niedoczynnością tarczycy. Bezdech senny jest chorobą charakteryzującą się nawracającymi epizodami ograniczenia lub zatrzymania przepływu powietrza przez górny odcinek dróg oddechowych. U chorego występują objawy nocne, takie jak głośne chrapanie oraz dzienne – wzmożona senność i zmęczenie. Na czym polega bezdech senny? Obturacyjny bezdech senny jest chorobą, która polega na wielokrotnym i powtarzającym się występowaniu w trakcie snu epizodów zupełnego braku lub niewystarczającego przepływu powietrza przez odcinek górnych dróg oddechowych na poziomie gardła. Skutkiem tego jest pojawienie się u osoby chorej bezdechów oraz spłycenia oddychania. W trakcie trwania bezdechu dochodzi do wzmożonej pracy mięśni oddechowych, które dążą do zlikwidowania przeszkody w przepływie powietrza. Prowadzi to do szybkiego spadku poziomu tlenu i jednoczesnego wzrostu stężenia dwutlenku węgla. Konsekwencją jest podwyższenie się ciśnienia tętniczego krwi , przyspieszenie pracy serca i nagłe przebudzenie się osoby chorej, która często nie jest tego świadoma. Częste przebudzenia w trakcie snu powodują niewysypianie się, a wraz z tym wiele dolegliwości w ciągu dnia. Przyczyny i czynniki ryzyka obturacyjnego bezdechu sennego Przyczynami obturacyjnego bezdechu sennego mogą być nieprawidłowości w budowie górnych dróg oddechowych. Zalicza się do nich: skrzywioną przegrodę nosową, polipy, przerost migdałków podniebiennych oraz wrodzone nieprawidłowości w budowie żuchwy. Czynnikami sprzyjającymi rozwojowi choroby są: otyłość,...

kobieta leży w łóżku z chrapiącym mężczyzną
©gpointstudio/Fotolia.com
Styl życia
Chrapanie – jak sobie radzić? Domowe sposoby
Skuteczność domowych sposobów na chrapanie zależy od przyczyn problemu. Chrapanie jest uciążliwe i utrudnia wypoczynek zarówno osobie dotkniętej problemem jak i jej partnerowi.

Skuteczność domowych sposobów na chrapanie zależy od przyczyn problemu. Chrapanie jest uciążliwe i utrudnia wypoczynek zarówno osobie dotkniętej problemem jak i jej partnerowi.   Bardzo często chrapanie spowodowane jest nadwagą lub nieodpowiednim stylem życia, ale czasem wymaga konsultacji laryngologicznej. Skąd się bierze chrapanie? Chrapanie może być spowodowane wieloma czynnikami. Najważniejszym z nich jest nadwaga. Bardzo często chrapanie spowodowane jest tkanką tłuszczową, która uciska drogi oddechowe i zmniejsza objętość płuc, zwiększa opór przepływającego powietrza. Utrudnia przez to oddychanie. Istotna jest także pozycja ciała podczas snu. Pozycja na wznak sprawia, że język przesuwa się do tyłu i w dół. Pozycja przyjmowana w trakcie snu ma związek z częstotliwością chrapania u osób z prawidłową wagą. W przypadku osób z nadwagą – pozycja w czasie snu nie ma żadnego znaczenia. Chrapaniu sprzyja rozluźnienie mięśni otaczających gardło środkowe. Staje się to pod wpływem alkoholu .   Niedrożny nos – skrzywiona przegroda nosowa, zmiany zapalne oraz polipy utrudniają oddychaniei mogą być przyczyną chrapania. U dzieci chrapanie jest często wywołane przerostem migdałka podniebiennego. Czy chrapanie jest groźne? Chrapanie może stanowić zagrożenie, jeśli towarzyszą mu przerwy w oddychaniu, czyli tzw. bezdechy. Odgłosy chrapania narastają, później następuje cisza zakończona chrapnięciem – w ten sposób objawia się bezdech. Takie przerwy mogą trwać nawet minutę i występować nawet kilkadziesiąt razy w nocy. Przerwy w oddychaniu powodują arytmię, nadciśnienie, a nawet zawał. W przypadku niepokoju o siebie lub partnera – warto skonsultować stan dróg oddechowych u laryngologa. Co pomoże na chrapanie? Przed wizytą u lekarza warto wprowadzić zmiany w stylu życia. Domowe sposoby mogą zneutralizować dolegliwości...

Niemowlę śpi na kocyku.
Image by Lifetimestock
Styl życia
Jeśli dziecko chrapie, może mieć krzywą przegrodę nosa lub przerośnięty migdałek. Jak to sprawdzić?
Chrapanie u dziecka może oznaczać zarówno przeziębienie czy alergię, jak i chirurgicznie naprawialne defekty lub wiotkość krtani. Zazwyczaj gdy chrapanie łączy się z nawracającymi infekcjami górnych dróg oddechowych, przyczyną jest przerost trzeciego migdałka.

Chrapanie u dziecka może oznaczać zarówno przeziębienie czy alergię, jak i chirurgicznie naprawialne defekty lub wiotkość krtani. Zazwyczaj gdy chrapanie łączy się z nawracającymi infekcjami górnych dróg oddechowych, przyczyną jest przerost trzeciego migdałka. Wiotka krtań powoduje chrapanie u dziecka Chrapanie wynika z nieprawidłowego przepływu powietrza na odcinku gardła i krtani. U noworodków i niemowląt mięśnie krtani nie są jeszcze w pełni rozwinięte. Dlatego tkanki mogą opuszczać się i zmniejszać przepływ powietrza. Mówi się wówczas o tzw. wiotkości krtani. Tę przyczynę chrapania u dziecka można rozpoznać po tym, że maluch ma problemy z oddychaniem także w dzień, ma świszczący albo terkoczący oddech. Wiotkość krtani znika samoistnie do drugiego roku życia dziecka i nie wymaga leczenia. Przerośnięty trzeci migdał najczęstszą przyczyną chrapania u dziecka Migdałek gardłowy , jeśli jest zbyt duży, może zaburzać przepływ powietrza podczas oddychania i powodować chrapanie u dziecka. Oprócz tego wadzie towarzyszą częste infekcje górnych dróg oddechowych i podatność na alergie. Nieleczony przerost trzeciego migdałka grozi problemami ze słuchem, zaburzeniem rozwoju czy niedowagą, a nawet deformacjami w obrębie twarzy i podniebienia. Leczenie polega na operacyjnym usunięciu przerośniętego trzeciego migdałka. Zabieg powinno się wykonać możliwie najszybciej od wykrycia wady, żeby uniknąć powikłań. Krzywa przegroda nosowa a chrapanie u dziecka Zaburzony przepływ powietrza objawiający się chrapaniem może być wynikiem skrzywienia przegrody nosowej . Krzywa przegroda utrudnia oddychanie. Może to być wada wrodzona albo nabyta, np. podczas urazu. Tę przyczynę chrapania u dziecka można wyeliminować jedynie podczas operacji. Opuchnięta śluzówka wywołuje chrapnie u dziecka Chrapanie u dziecka może mieć bardziej prozaiczną...

Nasze akcje
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
materiały prasowe TVP
TV-Show

Sylwia Grzeszczak nową trenerką w „The Voice of Poland”! Jak się sprawdzi?

Partner