Party Stories
Doda w zielonej marynarce
Agnieszka Woźniak Starak w białym t-shircie na konferencji Big Brothera
beata-kozidrak
„Hotel Paradise” Ata Postek rozstała się z partnerem, ale już ma nowego! Zdradziła, jak się poznali
Michał Kostrzewski i pozostali jurorzy You Can Dance
Justyna Steczkowska z fanami
Ida Nowakowska prowadzącą "You Can Dance"
Doda
Podlewanie roślin
© wernerimages/Fotolia.com
Styl życia

W jaki sposób można podlewać rośliny w skrzynkach balkonowych

Aby zapewnić optymalne nawadnianie ziemi, w której rosną kwiaty, można wykorzystać zarówno gotowe, jak i domowe rozwiązania, np. automatyczną konewkę lub butelkę wetkniętą w ziemię.

Aby zapewnić optymalne nawadnianie ziemi, w której rosną kwiaty, można wykorzystać zarówno gotowe, jak i domowe rozwiązania, np. automatyczną konewkę lub butelkę wetkniętą w ziemię.

 

Należy pamiętać, że rośliny najbardziej lubią przefiltrowaną i odstaną (przynajmniej przez 12 godzin) wodę.

Jak często podlewać rośliny doniczkowe na balkonie

Rosnące na balkonie kwiaty należy podlewać co kilka dni. Nie powinno się tego robić zbyt często, ponieważ permanentny nadmiar wody jest dla roślin bardziej szkodliwy niż chwilowy jej brak. Zdecydowanie lepiej jest podlewać rośliny rzadziej, ale za to większą ilością wody niż często małą ilością. To, czy roślinę trzeba podlać, można rozpoznać, sprawdzając palcem wilgotność ziemi. Jeśli jest ona sucha, trzeba uzupełnić wodę. Częstszego podlewania wymagają rośliny rosnące na balkonie znajdującym się po stronie południowej i zachodniej, rzadszego – po stronie wschodniej i północnej. Częściej należy również nawadniać ziemię roślin rosnących pojedynczo w niewielkich doniczkach. Na częstotliwość podlewania wpływa także pogoda: kiedy na dworze jest sucho i gorąco, rośliny trzeba podlewać częściej niż wtedy, kiedy na zewnątrz panuje chłód, a powietrze jest wilgotne. Aby rośliny zdążyły wchłonąć wodę, należy podlewać je rano lub wieczorem, kiedy na dworze jest jeszcze stosunkowo chłodno.

Jak wlewać wodę do doniczki

Wodę należy lać niezbyt silnym, najlepiej odrobinę rozproszonym strumieniem, bezpośrednio do ziemi, w której rośnie kwiat. Nie wolno lać jej na liście ani na kwiaty rośliny, ponieważ może to spowodować infekcje grzybiczą. Krople wody, które pozostaną na liściach, rozgrzane promieniami słonecznymi mogą je ponadto uszkadzać i narażać na atak grzybów i bakterii.

Jak podlewać rośliny balkonowe podczas urlopu

Osoby, które wyjeżdżają na urlop, a nie mają sąsiada, którego można poprosić o podlewanie kwiatów, mogą skorzystać z innych sposobów podlewania roślin. Kaktusy i sukulenty wytrzymają bez wody przez 2-3 tygodnie. Innym roślinom warto zapewnić systematyczne nawadnianie.

 

Automatyczna konewka jest urządzeniem, które po podłączeniu do prądu, będzie czuwało nad wilgotnością ziemi w doniczkach. Składa się ze zbiornika z pompką, programatorem i systemem cienkich przewodów doprowadzających wodę do skrzynek. Za jej pomocą można nawadniać nawet 30 doniczek. Raz dziennie uruchamia się i dostarcza wodę roślinom. Można ustawić kilka trybów nawadniania w zależności od wymagań konkretnych kwiatów. Koszt takiego urządzenia wynosi ok. 300 zł. Przed wyjazdem na urlop trzeba uzupełnić zapas wody w zbiorniku.

 

Dostępną w sklepach ogrodniczych i kwiaciarniach szklaną kulę nawadniającą, napełnioną wodą można wetknąć w ziemię, obok rośliny. Przeciekająca woda będzie ją systematycznie nawadniała. Takie urządzenie można również wykonać samodzielnie z butelki z wodą odwróconej do góry dnem i zamkniętej ponacinaną zakrętką.

 

Innym domowym sposobem nawadniania ziemi podczas urlopu są sznurki z jednej strony zanurzone w misce z wodą, a z drugiej wetknięte do gleby. Do wykonania potrzebne są grube nici bawełniane lub sznurek konopny. Jeden koniec nici zanurzamy w ustawionym nieco wyżej niż doniczka naczyniu z wodą, a drugi wtykamy do ziemi, obok kwiatka. Nasiąkający wodą sznurek będzie oddawał ziemi swoją wilgoć.

 

Częstotliwość podlewania można na stałe zmniejszyć dzięki zmieszaniu ziemi, w której sadzi się roślinę, z hydrożelem – granulkami, które pochłaniają wodę, a następnie stopniowo oddają ją roślinom. Do 1 litra ziemi dodaje się ok. 2-5 g granulatu. Podobne działanie ma minerał, zeolit, który kumuluje i stopniowo wydziela nie tylko wodę, ale też składniki mineralne. Powinien on stanowić ok. 10% ziemi w doniczce.

Metalowa konewka
© pemaphoto/Fotolia.com
Styl życia
Kiedy najlepiej podlewać ogród: rano czy wieczorem? Podlewanie a wzrost i zdrowie roślin
Wczesny ranek to najlepsza pora na podlewanie ogrodu. Nawadnianie jest wówczas najbardziej ekonomiczne (woda najwolniej paruje) i najbardziej przyjazne dla roślin.

Wczesny ranek to najlepsza pora na podlewanie ogrodu. Nawadnianie jest wówczas najbardziej ekonomiczne (woda najwolniej paruje) i najbardziej przyjazne dla roślin.   Panuje przekonanie, że rośliny najlepiej podlewać rano lub wieczorem. Należy unikać podlewania roślin przy wysokich temperaturach i nasłonecznieniu bo woda zbyt szybko paruje i nawet może szkodzić roślinom. Warto wiedzieć, jakie znaczenie ma pora podlewania dla roślin ogrodowych. Podlewanie ogrodu - rano czy wieczorem Rośliny w ogrodzie najlepiej podlewać wcześnie rano. Po podlaniu zdążą obeschnąć przed upałami. Woda dostarczona do korzeni w godzinach porannych będzie najlepiej wykorzystana do wytwarzania substancji odżywczych w procesie fotosyntezy. Zachodzi on bowiem w ciągu dnia, z udziałem światła. Z tego powodu popołudniowe lub wieczorne podlewanie nie będzie już tak korzystne dla roślin ogrodowych .   W przypadku gdy ogród bądź jego część jest silnie nasłoneczniona przez większość dnia, można podlać rośliny późnym popołudniem. Nie jest to jednak zbyt korzystne, ponieważ rośliny nie pobierają wtedy wody tak intensywnie, jak w ciągu dnia. Ale nadmiar wody pozostanie w glebie i zostanie wykorzystany następnego dnia.   Lepiej nie podlewać roślin późnym wieczorem, ponieważ woda nie zdąży wyschnąć przed zapadnięciem zmroku. Podlewanie wieczorem sprawia również, że wilgoć utrzymuje się długo i może powodować powstawanie chorób grzybowych.   Podlewanie roślin w ciągu dnia, kiedy jest największe nasłonecznienie, ale też najwyższa temperatura, nie jest dla nich korzystne. Dochodzi bowiem do zbyt szybkiej utraty wody przez jej parowanie z gleby i transpirację (parowanie wody z części roślin znajdujących się nad ziemią). Ponadto krople wody pozostające na powierzchni liści skupiają promienie słoneczne jak soczewki . Przez to może dojść do...

Rośliny na balkonie
© lorenzobovi/Fotolia.com
Styl życia
Sadzenie roślin w skrzynkach i donicach balkonowych krok po kroku
Rośliny balkonowe sprzedawane są najczęściej w niewielkich, plastikowych doniczkach, zbyt małych, aby system korzeniowy rośliny mógł się swobodnie rozwinąć. Dlatego od razu po kupieniu takiej rośliny należy przesadzić ją do donicy o wielkości odpowiedniej dla danego kwiatka.

Rośliny balkonowe sprzedawane są najczęściej w niewielkich, plastikowych doniczkach, zbyt małych, aby system korzeniowy rośliny mógł się swobodnie rozwinąć. Dlatego od razu po kupieniu takiej rośliny należy przesadzić ją do donicy o wielkości odpowiedniej dla danego kwiatka.   Tylko właściwie zasadzona roślina ma szansę przetrwać na balkonie cały sezon. Oprócz odpowiedniej pojemności, donica powinna być także wystarczająco ciężka , żeby nie przewrócił jej wiatr. Jaką skrzynkę lub donicę wybrać dla roślin balkonowych Doniczki i skrzynki balkonowe powinny nie tylko wyglądać reprezentacyjnie, ale przede wszystkim zapewniać roślinie stabilność i umożliwiać jej prawidłowy wzrost. Jeśli z powodu braku koszy na donice mają one stanąć bezpośrednio na podłodze, powinny być na tyle ciężkie, aby nie przewrócił ich wiatr.   Średnica donicy i jej głębokość powinny odpowiadać wielkości systemu korzeniowego rośliny (lub roślin, jeśli w jednej skrzyni ma ich rosnąć więcej). Pelargonia powinna mieć np. ok. 20-25 cm wolnego miejsca. Oznacza to, że jeśli w jednej skrzyni chcemy posadzić obok siebie 3 sadzonki, jej długość powinna wynosić przynajmniej 60 cm, a szerokość 20 cm.   Donice i skrzynki plastikowe są lekkie, łatwe do przenoszenia, ale szybko się nagrzewają i szybko paruje z nich wilgoć. W sklepach dostępne są bardzo praktyczne donice plastikowe z systemem automatycznego nawadniania  i wskaźnikiem poziomu wody w zbiorniku magazynującym. Rośliny w takiej donicy wystarczy podlewać raz na tydzień, uzupełniając wodę w zbiorniku.   Donice ceramiczne – są ciężkie, ale nie nagrzewają się nadmiernie i dłużej utrzymują wilgoć gleby. Warstwa drenażowa w doniczce Drenaż z drobnych kamyków, keramzytu, kawałków porcelany, glinianych doniczek albo żwiru umożliwia odprowadzanie nadmiaru wody z ziemi...

suklenty
©miss_mafalda/Fotolia
Styl życia
Sukulenty – wytrzymałe rośliny do domowej hodowli
Sukulenty to rośliny, które dzięki wykształconej tkance wodnej przystosowały się do życia w trudnych warunkach. Do dużej rodziny sukulentów zaliczane są popularne: kaktusy, rozchodniki, aloes czy pelargonia. Ich kształty przybierają najróżniejsze formy, niektóre też pięknie kwitną. Oprócz tego, że sukulenty nie wymagają częstego podlewania mogą też być ciekawym elementem dekoracyjnym w domu.

Sukulenty to rośliny, które dzięki wykształconej tkance wodnej przystosowały się do życia w trudnych warunkach. Do dużej rodziny sukulentów zaliczane są popularne: kaktusy, rozchodniki, aloes czy pelargonia. Ich kształty i barwy przybierają najróżniejsze formy, niektóre sukulenty mają też piękne kwiaty. Oprócz tego, że sukulenty nie wymagają częstego podlewania mogą też być ciekawym elementem dekoracyjnym w domu. Wymagania sukulentów: stanowisko, podłoże i przesadzanie Sukulenty ustawia się na parapetach po północno-wschodniej stronie domu/mieszkania. Lubią słońce, ale szczególnie to poranne. Silne popołudniowe promienie mogą przypalać roślinę. Sukulenty wymagają przepuszczalnego podłoża , dlatego do doniczki oprócz wymieszanej z piachem ziemi należy wsypać na dno żwir lub specjalne kamyki drenujące (do kupienia w sklepach ogrodniczych). Sukulentów nie trzeba często przesadzać, chyba, że wymaga tego szybkość ich wzrostu. W innych przypadkach robi się to co 3 - 4 lata. Pielęgnacja i uprawa sukulentów: podlewanie Sukulenty potrafią magazynować wodę , dzięki czemu zapomnienie o ich podlaniu nie wyrządzi szczególnej krzywdy tym wytrzymałym roślinom. Gdy nie są podlewane, ich korzenie obumierają i przechodzą w stan hibernacji. W takiej formie czekają na wodę, która bardzo szybko przywraca je do życia. Jednak z wodą lepiej uważać, w przypadku sukulentów groźniejszy jest jej nadmiar niż brak. Latem sukulenty należy podlewać średnio dwa razy w tygodniu (ale tylko wtedy, gdy ziemia całkowicie wyschła od ostatniego podlewania), zimą raz na miesiąc – oprócz kaktusów, których zimą nie wolno w ogóle podlewać. Przy podlewaniu sukulentów dobrze kierować się zasadą: lepiej rzadko a obficie niż często i skąpo, ponieważ rośliny te źle...

Nasze akcje
Delia My Cream
Styl życia

Krem idealnie dopasowany? Zrób go sama, z Delią to łatwe!

Partner
Macchia marki Tubądzin - wystrój we włoskim stylu
Styl życia

Mieszkanie inspirowane słoneczną Italią. Styl, który pokochały gwiazdy!

Partner
lenor-fresh-air-efect
Fleszstyle

Jak urządzić wnętrze, by zawsze zachwycało świeżością?

Partner
dax-cashmere-podklad-moon-blink
Fleszstyle

Klaudia El Dursi i Marcelina Zawadzka pokochały ten drogeryjny podkład i bazy pod makijaż!

Partner
Motorola moto g100
Styl życia

Uwielbiasz spędzać czas z przyjaciółmi? Wiemy, co zrobić, żeby te spotkania dawały ci jeszcze więcej radości!

Partner