Strona zawiera treści tylko dla osób dorosłych

Para w łóżku
© llhedgehogll/Fotolia.com
Styl życia

Suchość w pochwie: skąd się bierze i jak sobie z nią radzić?

Suchość pochwy to naturalne zjawisko. Jest spowodowane niewystarczającą produkcją śluzu w pochwie. Zwykle problem ten dotyczy kobiet w okresie menopauzy lub będących tuż po porodzie. Suchość bywa też efektem antykoncepcji lub kuracji hormonalnej. Bez względu na przyczynę suchości, dolegliwości tej można przeciwdziałać.

Suchość pochwy to naturalne zjawisko. Jest spowodowane niewystarczającą produkcją śluzu w pochwie. Zwykle problem ten dotyczy kobiet w okresie menopauzy lub będących tuż po porodzie. Suchość bywa też efektem antykoncepcji lub kuracji hormonalnej. Bez względu na przyczynę suchości, dolegliwości tej można przeciwdziałać.

 

Suchość pochwy ma osobisty wymiar i charakter. Jest nie tylko uciążliwy fizycznie – sprawia, że stosunek seksualny jest bolesny i nieprzyjemny – ale dotyka też kobietę emocjonalnie. Powoduje uczucie niepewności i zagubienia

Przyczyny suchości w pochwie – leki, menopauza, stan psychiczny, poród

Przed stosunkiem mózg wysyła do pochwy sygnały informujące o konieczności uwolnienia śluzu. Większość śluzu pochodzi ze ścian pochwy. Taki proces nazywany jest przesączaniem. Za produkcję śluzu odpowiadają estrogeny – grupa hormonów żeńskich.

Zwykle przyczyną suchości w pochwie jest menopauza – problem dotyczy 42% kobiet. Podczas menopauzy następuje zahamowanie produkcji estrogenu przez jajniki, tkanki w pochwie stają się cieńsze i produkują mniej śluzu. U niektórych kobiet suchość w pochwie może być spowodowana zmianami hormonalnymi. Wpływ na ilość produkowanego śluzu mają także: fazy cyklu miesiączkowego, okres ciąży, poród, połóg oraz karmienie piersią. Za suchość pochwy odpowiedzialne są też niektóre medykamenty, np. środki antykoncepcyjne, leki na endometriozę, antybiotyki, leki przeciwalergiczne, przeciwdepresyjne, leki na wrzody i na nadciśnienie tętnicze. Przyczyną mogą być przebyte ginekologiczne zabiegi chirurgiczne, np. zabieg usunięcia macicy oraz inne zabiegi takie jak chemioterapia albo radioterapia. Na suchość pochwy wpływ mogą mieć inne czynniki, np. stosowane w kąpieli mydło, zbyt intensywny trening, zimny prysznic, używanie tamponów lub prezerwatyw. Nie bez znaczenia jest także stan emocjonalny i psychiczny kobiety. Zmęczenie, stres, problemy osobiste mają wpływ na produkcję śluzu w pochwie.

Sposoby na suchość pochwy: lubrykanty, globulki, hormony

Bez względu na to jaka jest przyczyna suchości w pochwie, dolegliwość ta jest zjawiskiem normalnym i można mu zaradzić. Kobietom, które zmagają się z problemem suchej pochwy w trakcie stosunku lekarze zwykle zalecają lubrykanty, które mają zmniejszyć dyskomfort i przynieść ulgę w podrażnieniu. Lubrykanty dzielą się na dwie grupy – produkty na bazie wody i na bazie gliceryny. Lubrykanty wyprodukowane na bazie wody są łagodne i bezpieczne. Nie podrażniają delikatnej skóry pochwy. Lubrykanty z gliceryną należy stosować ostrożnie. Nie powinny być zbyt długo w pochwie, ponieważ mogą przyczyniać się do rozwoju bakterii. Na rynku dostępne są także inne preparaty nawilżające takie jak: globulki dopochwowe, żele czy pianki nawilżające. Wszystkie te preparaty dostępne są bez recepty, a ich cena waha się w okolicach 20-40 zł. Łagodzenie uczucia suchej pochwy może przynieść także indywidualnie dopasowana przez lekarza hormonalna terapia zastępcza (HTZ).


Swędzenie pochwy
© vladimirfloyd/Fotolia.com
Styl życia
Swędzenie pochwy: przyczyny i leczenie
Nadmierna suchość, podrażnienie detergentami lub kosmetykami, nieprzewiewna bielizna, ale i infekcje mogą powodować swędzenie pochwy. Leczenie świądu okolic intymnych opiera się na łagodzeniu objawów i usunięciu przyczyny.

Nadmierna suchość, podrażnienie detergentami lub kosmetykami, nieprzewiewna bielizna, ale i infekcje mogą powodować swędzenie pochwy. Leczenie świądu okolic intymnych opiera się na łagodzeniu objawów i usunięciu przyczyny. Niezwiązane z chorobą przyczyny swędzenia pochwy Jedną z najpopularniejszych przyczyn swędzenia pochwy jest jej nadmierna suchość. Gdy pochwa i srom nie są odpowiednio wilgotne, podrażnia je niemal wszystko, a poza tym sucha śluzówka swędzi, a nawet piecze . Uczucie suchości powoduje m.in. picie zbyt małej ilości wody dziennie, częste wizyty na pływalni z chlorowaną wodą lub stosowanie np. dopochwowych globulek antykoncepcyjnyc h. Świąd może być też skutkiem uczulenia na detergenty użyte do prania lub na kosmetyki do mycia, a także na inne substancje, z którymi kontakt mają strefy intymne. Alergię czasem wywołują m.in. środki nawilżające, żele intymne, a także prezerwatywy lateksowe. Swędzenie pochwy po stosunku odczuwalne jest wówczas, gdy przed wprowadzeniem członka pochwa nie była wystarczająco wilgotna. Inna możliwa przyczyna świądu sromu i pochwy to zaburzenie flory bakteryjnej po stosowaniu antybiotyków lub niewłaściwej higienie. Zdarza się też swędzenie pochwy po okresie – wydzielina menstruacyjna podwyższa pH pochwy i może wpływać na zmiany w jej florze bakteryjnej. Leczenie swędzenia pochwy wynikającego z przyczyn innych niż choroba Świąd pochwy spowodowany wymienionymi czynnikami leczy się przyczynowo, dzięki czemu ustępują także objawy. Należy przede wszystkim prawidłowo określić przyczynę swędzenia. Jeśli jest ono winą detergentów lub kosmetyków, konieczna będzie zmiana ich na inne, np. dla dzieci lub dla alergików. Gdy odpowiedzialny za świąd jest lateks, należy stosować prezerwatywy nie lateksowe lub całkiem zmienić metodę antykoncepcji . Natomiast wszelkie zaburzenia flory bakteryjnej mogą zostać...

Ciężarna kobieta u lekarza
© Photographee.eu/Fotolia.com
Styl życia
Infekcja okolic intymnych w ciąży – sprawdź, jak leczyć grzybicę
Grzybica pochwy w ciąży powoduje nieprzyjemne dolegliwości i może wywołać przedwczesny poród. Leczy się ją preparatami grzybobójczymi stosowanymi miejscowo, a w nawracających i silnych infekcjach grzybiczych stosuje się też leki doustne.

Grzybica pochwy w ciąży powoduje nieprzyjemne dolegliwości i może wywołać przedwczesny poród. Leczy się ją preparatami grzybobójczymi stosowanymi miejscowo, a w nawracających i silnych infekcjach grzybiczych stosuje się też leki doustne. Uporczywy świąd, pieczenie i upławy to objawy grzybicy pochwy w ciąży Grzybicę pochwy w ciąży można rozpoznać po wyglądzie wydzieliny, a także po dolegliwościach towarzyszących – swędzeniu i pieczeniu okolic intymnych . O grzybicy świadczą upławy o zabarwieniu białym lub żółtawym i wydzielina o grudkowatej strukturze i słabym, lekko słodkawym zapachu albo bezwonna. Wiele kobiet odczuwa także dużą suchość pochwy, co potęguje swędzenie. Świąd odczuwany jest i w pochwie, i na wargach sromowych, podobnie jak pieczenie. Niekiedy grzybica pochwy w ciąży objawia się też bólem okolic intymnych. Leczenie grzybicy pochwy w ciąży miejscowo i doustnie Gdy dojdzie do zakażenia grzybami, jedyną skuteczną metodą leczenia jest zastosowanie preparatów o właściwościach grzybobójczych. Zwykle leki na grzybicę pochwy w ciąży zawierają clotrimazol. Często wystarczą globulki dopochwowe czy kremy do stosowania w zmienionych chorobowo miejscach. Jednak gdy zakażenie nawraca lub ma ciężki przebieg, lekarz może zadecydować o włączeniu do terapii leków doustnych.   Grzybica pochwy w ciąży musi być zwalczana, ponieważ może doprowadzić do przedwczesnego porodu i niesie zagrożenia dla płodu. Podczas kuracji przeciwgrzybicznej bardzo ważne jest, by przestrzegać zasad higieny i nie stwarzać grzybom sprzyjających warunków do rozmnażania. Leczenie przyspieszy noszenie bawełnianej bielizny, likwidowanie nadmiernej wilgoci w miejscach intymnych, dokładne osuszanie ich po myciu i stosowanie probiotyków. Istotne jest też przywrócenie naturalnego pH poprzez stosowanie płynów do higieny intymnej przeznaczonych dla...

tabletki i szklanka wody
© moonrise/Fotolia.com
Styl życia
Łagodzenie symptomów przekwitania – terapia hormonalna
Menopauza, czyli ostatni miesiączka, poprzedzona jest okresem klimakterium. Organizm kobiety wolniej produkuje hormony. Terapia hormonalna w okresie okołomenopauzalnym pozwala na zwiększenie poziomu estrogenów.

Menopauza, czyli ostatni miesiączka, poprzedzona jest okresem klimakterium. Organizm kobiety wolniej produkuje hormony. Terapia hormonalna w okresie okołomenopauzalnym pozwala na zwiększenie poziomu estrogenów.   Dwie główne metody hormonoterapii to ablacja i addycja. Ablację wykorzystuje się w leczeniu niektórych nowotworów, a addycję – w hormonalnym wspomaganiu menopauzy. W okresie przekwitania przyjmowanie hormonów pozwala złagodzić dyskomfort wiążący się z nim.   Podczas menopauzy aktywność gruczołów wydzielających żeńskie hormony płciowe spada. Z tego powodu kobiety odczuwają związane z tym dolegliwości fizyczne i psychiczne . Te pierwsze są i miejscowe, np. suchość pochwy , i globalne, występujące w całym organizmie. Symptomy psychiczne to m.in. zaburzenia koncentracji, rozdrażnienie i uczucie zmęczenia . W hormonalnym leczeniu menopauzy podaje się 17 β-estradiol, estriol, estrogeny skoniugowane i związki steroidowe, a także progesteron. Mogą mieć formę tabletek, plastrów, zastrzyków czy kremów dopochwowych. Łagodzenie objawów fizycznych dzięki hormonoterapii Uderzenia gorąca, pocenie, zwiększona aktywność gruczołów łojowych i bóle stawowe oraz kości to typowe objawy menopauzy. Są szczególnie uciążliwe na co dzień i mogą skutecznie utrudnić życie, dlatego kobiety w okresie przekwitania decydują się na hormonoterapię. Przyjmowanie w indywidualnie dopasowanych dawkach i formie leków pozwala łagodzić symptomy klimakterium. Dzięki temu hamuje się m.in. zmniejszanie elastyczności skóry, zanik gruczołu piersiowego i likwiduje problemy suchości pochwy, nawracających zapaleń dróg moczowych , bólu podczas stosunku czy swędzenia (związanego z niewystarczającym nawilżeniem miejsc intymnych). Hormonoterapia w walce z objawami psychicznymi menopauzy Dzięki leczeniu hormonalnemu kobieta przekwitająca nie przypomina...

Nasze akcje
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy

Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!

Partner
Weleda
Newsy

Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!

Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!

Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!

Partner
Eva Longoria

Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!

Partner

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner