Lodówka z jedzeniem
©tan4ikk/fotolia
Styl życia

Sposoby na przykrą woń dobiegającą z lodówki – woda z octem, kawa, węgiel aktywny i soda oczyszczona

Skuteczne usuwanie brzydkiego zapachu z lodówki powinno zacząć się od skontrolowania dat ważności produktów znajdujących się w niej.

Skuteczne usuwanie brzydkiego zapachu z lodówki powinno zacząć się od skontrolowania dat ważności produktów znajdujących się w niej.

 

Nieprzyjemna woń dobiegająca z lodówki najczęściej jest skutkiem złego przechowywania produktów, zepsutego jedzenia, nagromadzonej pleśni lub awarii zasilania. Jest on trudna do usunięcia, jednak istnieje na to kilka dobrych sposobów.

Jak dobrze przechowywać jedzenie?

Lodówkę należy przeglądać codziennie. To bardzo ważne, bo pleśń i bakterie łatwo przechodzą z jednego produktu na drugi. Warto więc pamiętać o kilku zasadach:

 • Wędliny i sery pakowane w foliowe torebeczki szybciej się psują. Poleca się ich przechowywanie w papierze śniadaniowym.
 • Jajka w wytłaczankach są źródłem bakterii, należy więc je trzymać w plastikowych opakowaniach.
 • Surowe mięso w lodówce może być przechowywane maksymalnie przez jeden dzień z dala od wędlin i serów (wzmaga ich psucie).
 • Sałatki są idealnym środowiskiem dla rozwoju bakterii, trzymane powinny być jak najdalej od surowych mięs.
 • Owoce, by zachowały świeżość, należy przechowywać w szklanym pojemniku w zalewie.
 • Warzywa i owoce powinny być trzymane na najniższej półce w lodówce, która wyłożona jest papierem (pochłania wilgoć).
 • Produkty z nabiałem najdłużej wytrzymują przechowywane na najwyższej półce w lodówce.
 • W lodówce temperatura nie powinna być większa niż 6 stopni Celsjusza.

Jak pozbyć się przykrego zapachu z lodówki?

Jest kilka domowych sposobów na pozbycie się brzydkiej woni z lodówki:

 • Mycie lodówki wodą z octem i płynem do mycia naczyńlodówkę należy myć nie rzadziej niż raz w miesiącu. Nie powinno się używać detergentów chemicznych, które mogą przejść na jedzenie. Lodówkę można myć wodą z octem, lub z dodatkiem płynu do mycia naczyń.
 • Przechowywanie jedzenia w specjalnych pojemnikach – produkty, których woń jest intensywna i może przejść na inne produkty, warto trzymać w szczelnych, plastikowych opakowaniach.
 • Liście herbaty na talerzu – herbata świetnie pochłania woń mięs rybnych.
 • Kieliszek octu – ocet wstawiony na kilka godzin do lodówki skutecznie pochłania wszystkie zapachy.
 • Węgiel drzewny lub aktywny w woreczku – zarówno węgiel drzewny, jak i węgiel leczniczy (carbo) bardzo dobrze pochłaniają zapachy.
 • Kawa, soda oczyszczona, cytryna, mleko, proszek do pieczenia, obrane jabłko, goździki i wanilia – wystawione w drobnych ilościach w lodówce, świetnie zabijają i maskują przykrą woń.

 

Mężczyzna zagląda do lodówki
© gmstockstudio/Fotolia.com
Styl życia
Przykry zapach w lodówce – domowe sposoby: mycie urządzenia i stosowanie pochłaniaczy zapachu.
Jeśli w lodówce pojawi się przykry zapach, można pozbyć się go, myjąc urządzenie wodą z octem. Pomocne są też: soda oczyszczona, cytryna, jabłko, mielona kawa czy żwirek dla kota.

Jeśli w lodówce pojawi się przykry zapach, można pozbyć się go, myjąc urządzenie wodą z octem. Pomocne są też: soda oczyszczona, cytryna, jabłko, mielona kawa czy żwirek dla kota.   Właściwe przechowywanie żywności zapobiega powstawaniu nieprzyjemnego zapachu w lodówce. Niestety, nie zawsze się to udaje. Są też potrawy o bardzo intensywnym zapachu (np. niektóre sery), które mimo przechowywania w zamkniętym pojemniku uwalniają swoją woń na zewnątrz. Podpowiadamy jak usunąć zapachy i ograniczyć ich rozprzestrzenianie. Przyczyny przykrego zapachu w lodówce Nieprzyjemny zapach w lodówce pojawia się wówczas, gdy żywność jest niewłaściwie w niej przechowywana . Foliowe opakowania powinny zostać zastąpione papierowymi, można używać też zamykanych plastikowych lub szklanych pojemników do żywności. Dzięki temu sery i wędliny, przekrojone warzywa (np. cebula) nie będą obsychały ani pleśniały, a zapachy zostaną zamknięte w pojemniku i nie będą przenikały na pozostałe .   Bardzo ważne jest regularne wyrzucanie z lodówki przeterminowanych produktów . Powinno się w ten sposób oczyszczać lodówkę minimum raz w miesiącu. Dla zachowania świeżości produktów istotne znaczenie ma odpowiednia cyrkulacja powietrza wewnątrz lodówki – dlatego nie wolno dosuwać przechowywanej żywności do tylnej ścianki urządzenia.   Smród w lodówce może pojawić się też wtedy, gdy warzywa są stłoczone lub nakryte folią , ponieważ w ten sposób o wiele szybciej gniją.   Mycie lodówki. Mikstury usuwające przykry zapach w lodówce Pierwszym korkiem przy usuwaniu nieprzyjemnego zapachu z lodówki jest rozmrażanie jej. Aby zlikwidować nieprzyjemny zapach, lodówkę ją opróżnić i dokładnie umyć wodą z octem, sodą, sokiem z cytryny lub płynem do naczyń. Woda z octem do mycia lodówki powinna być wymieszana w proporcjach 1:3 a nawet 1:2,...

kosmetyki
©ARTFULLY-79/Fotolia.com
Fleszstyle
Jak przechowywać kosmetyki w toaletce, małej łazience i w lodówce?
Organizacji przechowywania swoich kosmetyków powinno towarzyszyć w głównej mierze kryterium użyteczności. Najlepiej, żeby produkty i akcesoria, których używa się na co dzień, znajdowały się w łatwo dostępnych miejscach, np. na toaletce. Warto wydzielić również specjalne miejsce w lodówce, by przechowywać tam niektóre kosmetyki, np. kremy pod oczy.

Organizacji przechowywania swoich kosmetyków powinno towarzyszyć w głównej mierze kryterium użyteczności. Najlepiej, żeby produkty i akcesoria, których używa się na co dzień, znajdowały się w łatwo dostępnych miejscach, np. na toaletce. Warto wydzielić również specjalne miejsce w lodówce, by przechowywać tam niektóre kosmetyki, np. kremy pod oczy.   Przy organizacji przechowywania swoich kosmetyków warto wykorzystać kuchenne akcesoria . Dobrze sprawdzą się pojemniki na sztućce, a także słoiki, które odmalowane, mogą posłużyć za oryginalny pojemnik na pędzle. Przechowywanie kosmetyków w toaletce Najlepszym miejscem do przechowywania i organizacji kosmetyków jest toaletka, która została stworzona specjalnie do tego celu. Najlepiej wybrać model z szufladkami , zwłaszcza wówczas, gdy ma się dużo kosmetyków do makijażu . Jak już wspomniano, produkty i akcesoria, których często się używa, powinny znajdować się w łatwo dostępnym miejscu. Jednym z takich produktów są pędzle, które najlepiej przechowywać, w wizualnie atrakcyjnym, pojemniku, np. przyozdobionym słoiczku, czy w doniczce. Na wierzchu można przechowywać także najczęściej używane perfumy. Inne kosmetyki i akcesoria najlepiej trzymać w szufladach w specjalnie przeznaczonych do tego celu pojemnikach, wykonanych ze szkła akrylowego (tzw. plexi). Przechowywanie kosmetyków w małej łazience Nieco trudniejszym zadaniem pod względem organizacyjnym jest przechowywanie kosmetyków w małej łazience. Najlepszą opcją jest trzymanie ich w pudełkach kolorystycznie pasujących do stylistyki wnętrza. Poleca się zakupić kilka ozdobnych pudełek i przechowywać w nich oddzielnie kosmetyki: do włosów , pielęgnacji ciała i pielęgnacji twarzy. Pudełka te można umieścić zarówno w...

kolorowe pojemniki na jedzenie
©siraphol/Fotolia.com
Styl życia
Potrawy wigilijne – co zrobić z nadmiarem jedzenia po świętach?
Pojemniki na żywność są bardzo przydatne po świętach, kiedy trzeba podzielić i schować jedzenie, które zostało. Część potraw wigilijnych można zamrozić, sałatki i ciasta należy zjeść w ciągu kilku dni, a śledzie w oleju czy w occie mogą stać w lodówce nawet dwa czy trzy tygodnie.

Pojemniki na żywność są bardzo przydatne po świętach, kiedy trzeba podzielić i schować jedzenie, które zostało. Część potraw wigilijnych można zamrozić, sałatki i ciasta należy zjeść w ciągu kilku dni, a śledzie w oleju czy w occie mogą stać w lodówce nawet dwa czy trzy tygodnie. Nadmiar żywności po świętach można przekazać potrzebującym. W okresie bożonarodzeniowym i po nim organizowane są akcje społeczne, w trakcie trwania których wolontariusze po zgłoszeniu przyjeżdżają i odbierają żywność, a następnie przekazują ją osobom bezdomnym. Nadmiaru jedzenia nie da się oddać do banków żywności. Banki te przyjmują wyłącznie zapakowane produkty z długim terminem przydatności. Pojemniki na żywność – plastikowe, szklane, próżniowe Najlepsze pojemniki do przechowywania żywności to pojemniki próżniowe. Pozwalają one przechowywać wędlinę czy inne podatne na zepsucie produkty nawet przez kilka tygodni. Dzięki powstałej próżni po odessaniu powietrza produkty mokre nie wysychają, a suche nie twardnieją ani się nie zbrylają. Tłuszcz zawarty w potrawach nie psuje się tak szybko, dzięki czemu cała potrawa dłużej zachowuje świeżość. Próżniowe pojemniki na żywność kosztują od kilkudziesięciu do nawet 150 złotych za zestaw kilku sztuk w różnych rozmiarach. Szklane pojemniki do przechowywania żywności są tańsze, ale nie przedłużają trwałości umieszczonego w nich jedzenia tak długo jak pojemniki próżniowe. Większość z nich nadaje się do używania w kuchence mikrofalowej, można je też myć w zmywarce. Pojemniki szklane nie przechodzą zapachem przechowywanych w nich potraw. Ich cena waha się od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych za zestaw. Plastikowe pojemniki na żywność są najtańsze, chłoną zapach przechowywanego w nich jedzenia i słabo przedłużają jego...

Nasze akcje
Strefa luksusu

Marzysz o sielsko-anielskim relaksie? Znajdziesz go w hotelu Bania!

Partner
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner